Polska i Finlandia wzywają do użycia rosyjskich aktywów w celu zapłaty za zbrodnie na Ukrainie. Takie stanowisko przedstawili po rozmowach w Helsinkach premierzy obu państw Mateusz Morawiecki i Sanna Marin.
- Kiedy dziesiątki rakiet spadają na Ukrainę, musimy uderzyć Rosję silniej niż tego się spodziewa - powiedział premier Morawiecki.
- Musimy znaleźć sposób, by zmusić Rosję do zapłacenia za spowodowane przez nią z niszczenia. Te zbrodnie nie mogą pozostać nieukarane - zaznaczyła fińska premier Sanna Marin.
Jesteśmy partnerami w walce o bezpieczeństwo Europy i europejską przyszłość.
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) November 20, 2022
W Helsinkach spotkałem się dzisiaj z @MarinSanna. 🇫🇮🤝🇵🇱
———
We are partners in the fight for European security and Europe’s future.
Today in Helsinki I met with @MarinSanna. 🇫🇮🤝🇵🇱 pic.twitter.com/yk92Dd5ll4
Kondolencje po eksplozji w Przewodowie
Ponadto Sanna Marin złożyła na ręce polskiego premiera kondolencje po tragicznych zdarzeniach w Przewodowie. W miniony wtorek w wyniku eksplozji rakiety prawdopodobnie ukraińskiej obrony powietrznej zginęły dwie osoby. Sanna Marin mówiła premierowi Morawieckiemu, że do jego wizyty dochodzi tuż po tamtym tragicznym wydarzeniu. Wyraziła solidarność z Polską i przekazała szefowi polskiemu rządu kondolencje.
- Bez rosyjskiej wojny i uderzania w cywilów, nie byłoby śmierci Polskich cywilów. Dziś rozmawialiśmy o tym, że trzeba robić wszystko co się da, by Ukraina wygrała wojnę - mówiła szefowa fińskiego rządu.
Pääministeri @MarinSanna tapasi Puolan pääministerin Mateusz Morawieckin Kesärannassa.
— Valtioneuvosto | Statsrådet (@valtioneuvosto) November 20, 2022
Pääministerit keskustelivat Venäjän hyökkäyssodasta ja Ukrainan tukemisesta, Suomen tulevasta Nato-jäsenyydestä, ajankohtaisista EU-asioista sekä maiden kahdenvälisistä suhteista.
🇵🇱🤝🇫🇮 pic.twitter.com/onQouJ4HHD
Kwestia przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO
Premier Morawiecki na spotkaniu z Sanną Marin zapowiedział również wsparcie wysiłków w celu przyśpieszenia procesu ratyfikacji i przystąpienia Finlandii oraz Szwecji do NATO.
- Razem z krajami Grupy Wyszehradzkiej będziemy prosić Wiktora Orbana o szybką ratyfikację porozumienia - zaznaczył Mateusz Morawiecki.
Ostateczną zgodę na przyjęcie dwóch skandynawskich państw do NATO musi wyrazić także parlament w Turcji.