Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Kwestie mieszkaniowe, integracji społecznej i edukacji - to zdaniem polityków i ekspertów główne wyzwania związane z pobytem ukraińskich uchodźców w Polsce.
Obecnie to grupa licząca około 1,5 miliona osób, które uciekły przed rosyjską agresją.

O sposobach ich długofalowego wsparcia dyskutowano podczas Konferencji Warszawskiej, zorganizowanej w Kancelarii Premiera.

Konferencja organizowana przez rząd i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego ma służyć cyklicznemu przeglądowi działań na rzecz wsparcia Ukrainy.

Minister Marlena Maląg mówiła, że uchodźcy wojenni w Polsce to przede wszystkim kobiety z dziećmi. A to oznacza zmianę dotychczasowej struktury zatrudnienia osób z Ukrainy.

Ukraińscy uchodźcy mają być również istotną częścią programu integracji społecznej "Wzajemnie potrzebni". Jego ważnym filarem jest mieszkalnictwo, wspierane przez Społeczne Agencje Najmu.

Program integracji społecznej ma objąć nie tylko uchodźców, ale też migrantów, repatriantów i inne osoby, chcące przenieść się poza wielkie aglomeracje. Z inicjatywy mają skorzystać samorządy do 120 tysięcy mieszkańców.

Jak przekazał wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, 1,5 miliona uchodźców z Ukrainy wyrobiło w Polsce numer PESEL. Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę pół miliona osób skorzystało z pomocy w miejscach zbiorowego zakwaterowania, a 2 miliony przybyszów wsparły polskie rodziny.
Relacja Karola Darmorosa [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty