Machina Czasu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Machina Czasu » Wydarzenia

Junak

Agata ROKICKA

Ukazała się właśnie długo oczekiwana książka Aleksego Pawlaka "Junak i Edward Kurowski oraz wspomnienia Zdzisława Szczerbińskiego".
Junak to legendarny polski motocykl, duma szczecińskiego przemysłu motoryzacyjnego.
Dziś w Księgarni Zamkowej przy pl. Hołdu Pruskiego 8 odbędzie się promocja publikacji. Początek o godzinie 16.30.

Przeczytaj, co autor pisze o swojej książce - wciśnij "więcej"
"Książka opowiada o epizodach z życia motocykla. Dla jednych będzie odkrywaniem Junaka po raz pierwszy, dla innych, po raz kolejny. Dla znawców tematu może będzie jedynie sposobem spędzenia jednego lub dwóch wieczorów, dla innych poznaniem, a nawet odkryciem Junaka. Miłośnicy postawią kilka zarzutów. Odkrywcy poczują żal za straconą szansą. Ci drudzy, gdy spotkają Junaka może pomyślą: Teraz na Junaka patrzę inaczej.
Zawodu doznają ci, którzy zechcą w niej znaleźć porady techniczne, czy serwisowe, bo darmo w niej szukać choćby parametrów technicznych. Dlaczego? Bo w książce jest walka o sukces.
Kiedy fakty zaczną się przeradzać w opowieść budzącą emocje, te po przeczytaniu książki, nudnej w swej warstwie wyrwanych z kontekstu faktów, stanowić będą o jej ocenie. One zdecydują, czy warto książkę postawić na półce.
Starałem się zweryfikować znajdujące się na rynku informacje, w kilku przypadkach z sukcesem poprawienia błędnie ustalonych, potem ugruntowanych faktów. Wydaje się, że każdy z miłośników Junaka zna odpowiedź m.in. na pytania:

- Czy brak wykonania planu przez SFM w 1957 roku był spowodowany brakiem silników?
- Czy w 1959 roku na Sześciodniówce FIM w Czechosłowacji tylko Witold Płużański wywalczył medal?
- Czy bicie rekordu odbyło się 15 kwietnia 1959 roku?
- Czy seria próbna liczyła 30 sztuk?
- Czy w 1956 roku produkcja wyniosła 30 sztuk?
- Ile wyprodukowano Junaków?

Zbierając materiały do książki, z wielką przyjemnością rozmawiałem z dawnymi mistrzami Junaka. Wielu z nich opowiedziało historie niezwykłe.
Spróbowałem także odpowiedzieć na nurtujące każdego miłośnika Junaków pytanie, o podstawową przyczynę zakończenia produkcji tego najbardziej technicznie zaawansowanego polskiego motocykla. Najczęściej występująca w dotychczasowych opisach przyczyna wskazująca na zakończenie jego produkcji, to brak zainteresowania nim na rynku. Dlaczego Junak przegrał rywalizację z rynkiem? Rynkiem, którego nie było? Dyskusja o cenie Junaka, to dyskusja o planowej stracie, której osiągnięcie gwarantowało premię dla pracowników. Zysk, będący efektem nieosiągnięcia planowej straty, zabierał tę premię. Więc co legło u podstaw decyzji o zakończeniu produkcji Junaka – jedynego czterosuwowego polskiego motocykla?
Wydaje się, że już czas, by Junak ponownie stał się motocyklem powszechnie rozpoznawalnym i by budził dumę każdego, który go spotyka. Czas, by Junak budził dumę każdego Polaka."
Z portalu sedina.pl
 

Zobacz także

2019-08-05, godz. 02:49 Twórcy dokumentu o Szukalskim pracują nad filmem o fotografie z Auschwitz. Zawierucha i Fabijański w obsadzie Najpierw był wywiad-rzeka, później głośny film dokumentalny i książka będąca poruszającym zapisem wspomnień Wilhelma Brasse - polskiego fotografa, który… » więcej 2017-05-03, godz. 00:29 "Czesław Piskorski (1915-1987) - pionier polskiego krajoznawstwa na Pomorzu Zachodnim" Z okazji trzydziestej rocznicy śmierci wybitnego krajoznawcy Czesława Piskorskiego Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnie wraz ze Stowarzyszeniem Historyczno-Kulturalnym… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Radiowa "Machina czasu" doczekała się książki. "Moje Fascynacje" - to zapis ośmiu rozmów, jakie w tym programie przeprowadziłam z pisarką, autorką biografii, Mariolą Pryzwan. Bohaterami tych rozmów… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Pytania podczas lektury "Czasów secondhandu..." Opowieść funkcjonariusza NKWD: „Nawet do zabicia trzeba przyzwyczajenia, nie każdy to potrafi. K...a! Każesz człowiekowi klęknąć i strzelasz z nagana… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 "Świadek Historii" 18 lutego, o godz. 18:00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, rozpocznie się uroczysta gala wręczenia nagród honorowych "Świadek Historii"… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 "Wieści z kresów sił" - słuchowisko Krzysztofa Czeczota "Jan Karski" w Radiu Szczecin Kolejna "książka do posłuchania" w Radiu Szczecin - "Jan Karski", słuchowisko, do którego scenariusz napisał Krzysztof Czeczot. On również wyreżyserował… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 OBECNI NIEOBECNYM. Rocznica "nocy kryształowej". Stettin. Noc ze środy na czwartek 9/10 listopada 1938 roku. Ok. godz. 3 w nocy przewodniczącego Żydowskiej Gminy Wyznaniowej Arthura Abrahamsohna, z zawodu… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Dni Bonhoeffera w Szczecinie 9 kwietnia minęła 70. rocznica śmierci Dietricha Bonhoeffera, nazywanego "ewangelickim świętym". Był niemieckim duchownym luterańskim, teologiem i wykładowcą… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 "Grudzień 70" na placu Solidarności W środę, 17 grudnia na placu Solidarności zapłoną znicze pamięci o ofiarach wydarzeń sprzed 44 lat. O godz. 16 rozpocznie się układanie ze zniczy napisu… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 12 grudnia - promocja 4 numeru "Szczecinera" Piracka wersja historii Szczecina i dzieje przedwojennych tramwajów. Czego dotyczył kryptonim „Seler”? Jak powstał obwód welecki i kim był patron Szkoły… » więcej
12345