Machina Czasu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Machina Czasu » Wydarzenia
W lipcu symbolicznie obchodzona jest rocznica mordów Polaków z Wołynia i Galicji Wschodniej dokonanych przez nacjonalistów ukraińskich.
Podczas prelekcji dr Magdalena Semczyszyn ze szczecińskiego oddziału IPN omówi główne źródła wiedzy na ten temat: wspomnienia ocalałych rodzin, dokumenty. Przedstawione zostaną również prace polskich i ukraińskich historyków - różnice w narracjach o tych wydarzeniach po obu stronach granicy.

Spotkanie odbędzie się 3 lipca 2014 r. o godz. 17.00 w Ośrodku Dokumentacji Ziemi Goleniowskiej (Żółty Domek), ul. Pocztowa 2.
Warto przeczytać wywiad, jakiego w zeszłym roku udzielił historyk, prof. Grzegorz Motyka, autor książki "Od rzezi wołyńskiej do akcji Wisła":
http://www.teologiapolityczna.pl/grzegorz-motyka-jak-zrozumiec-wo-y

Z tego wywiadu pochodzi fragment:
-Minęło już 20 lat odkąd polscy i ukraińscy historycy mogą swobodnie badać stosunki polsko – ukraińskie w XX wieku. Jak ocenia Pan stan obydwu historiografii i współpracę między nimi?
-Wbrew obiegowym mitom w latach dziewięćdziesiątych zaczęto prowadzić dialog historyczny z Ukraińcami. Między innymi w latach 90 – tych i po roku 2000 odbywały się seminaria pod wspólnym tytułem „Polska – Ukraina: trudne pytania”, na których omawiano kwestie sporne między obiema stronami. Dzięki temu polscy i ukraińscy historycy mogli poznać swoje poglądy. W efekcie polskich wysiłków w 2003 roku, w 60 rocznicę rzezi wołyńskiej doszło do jednej z największych i najważniejszych debat historycznych pomiędzy Polakami i Ukraińcami. To wówczas na Ukrainie po raz pierwszy dyskutowano o przewinach własnego narodu. Temat ten podjęły najważniejsze czasopisma, a także stacje radiowe i telewizyjne. W prasie ukraińskiej pojawiło się kilkaset artykułów na ten temat.. Kulminacją dyskusji były wspólne uroczystości w Pawlice/Porycku, gdzie oddano cześć zamordowanym w 1943 r. ok. 200 Polakom. Wzięli w nich udział prezydenci obydwu państw. Potem jednak faktycznie dialog historyczny zaczął powoli zamierać. Po stronie ukraińskiej, najczęściej dziś spotykanym poglądem, dominującym i niemal oficjalnym, jest twierdzenie, że w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej doszło do krwawej i okrutnej wojny pomiędzy Polakami i Ukraińcami, w wyniku której ucierpiała ludność cywilna obu narodów. Mieliśmy zatem do czynienia z wojną w której obie strony popełniły liczne zbrodnie. Z polskiego punktu widzenia, taki opis zbrodni na Wołyniu jest nie do zaakceptowania. Chciałbym wierzyć, że moja książka przyczyni się do przełamania tego impasu.
 

Zobacz także

2012-09-19, godz. 11:09 Środy z historią Szczecina – "Nieznane i zapomniane cmentarze Szczecina" W najbliższą środę (21 listopada) odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Środy z historią Szczecina”. Tym razem Michał Rembas przedstawi losy nekropolii… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Nie tylko dla miłośników Chojny Uroczysta promocja IV tomu Rocznika Chojeńskiego. A w nim m.in.: - czeliński ród Mornerów w średniowieczu (E. Rymar); - niezwykłe chojnianum w Bibliotece… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 "Paul Tillich - teolog pogranicza. Śladami wielkiego myśliciela po Nowej Marchii. Trzcińsko-Zdrój – Chojna – Przyjezierze"… Promocja książki o tym niezwykłym człowieku - w najbliższą niedzielę w Domu Bonhoeffera przy ul. Energetyków 8 (przy kościele ewangelickim św. Trójcy/Gertrudy)… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Już wkrótce święto filmów dokumentalnych w Szczecinie (ale nie tylko) Przed nami 21. Europejski Festiwal Filmów Dokumentalnych dokumentART w polskim Szczecinie i niemieckim Neubrandenburgu. Jednym z problemów wspólnych pokazom… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Ciąg dalszy nastąpi... za rok Za nami III Konstelacja Szczecin. Przegląd filmów zakończyła prezentacja w studiu koncertowym Radia Szczecin dwóch dokumentów Leni Riefenstahl: "Olimpiada"… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Westalka nazizmu w Radiu Szczecin Przed nami jeszcze dwa wydarzenia w ramach III Konstelacji Szczecin - projekcje legendarnych dziś już filmów dokumentalnych Leni Riefenstahl w studiu koncertowym… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Konstelacje Szczecin - konferencja "Kino wobec totalitaryzmu" (od 17 października) III edycja Konstelacji Szczecin prezentuje filmy Heinricha George, aktora, który urodził się w Szczecinie. To człowiek naznaczony doświadczeniem Wielkiej… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Historia dzieje się na naszych oczach Warsztaty historyczno-fotograficzne dla młodzieży od 19 do 20 października Zajęcia dla młodzieży podnadgimnazjalnej poprowadzi Tomasz Seidler – Prezes Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego. » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 "33 Ewy i trzech Adamów" Krzysztofa Mroziewicza Publicysta i komentator spraw międzynarodowych Krzysztof Mroziewicz przedstawia sylwetki fascynujących kobiet - od biblijnej Ewy po postaci znane nam z pierwszych… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Konstelacja Szczecin To już trzecia odsłona tej fantastycznej imprezy. Konstelacja Szczecin jest przeglądem gwiazd kina urodzonych w Szczecinie. Tegoroczna edycja będzie poświęcona… » więcej
23456