Machina Czasu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Machina Czasu » Wydarzenia
18 lutego, o godz. 18:00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, rozpocznie się uroczysta gala wręczenia nagród honorowych "Świadek Historii". Nagrody, przyznawane przez kapitułę, na czele której stoi prezes IPN dr Łukasz Kamiński, otrzyma sześć osób z naszego regionu, które swoją aktywnością wspierają kształtowanie pamięci historycznej, wspomagając tym samym ustawową działalność IPN.
Galę uświetni występ Orkiestry Wojskowej w Szczecinie.
Lista nagrodzonych:
1. Edward Dębicki – przedstawiciel mniejszości cygańskiej w Polsce, w 1955 r. założyciel cygańskiego zespołu artystycznego „Kham” (późniejsza nazwa: „Terno”), inicjator Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich „Romane Dyvesa”, przewodniczący Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy, autor publikacji wspomnieniowych; wraz z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Gorzowie Wielkopolskim, Archiwum Państwowym tamże oraz Oddziałem IPN w Szczecinie współpracował przy organizacji konferencji naukowej „Przymusowe osiedlenie Cyganów w Polsce. Pół wieku po zakazie wędrówki 1964–2014”, która odbyła się w 2014 r. w Gorzowie Wielkopolskim.
2. Kazimierz Kostrzewski – uczestnik Grudnia ’70 w Szczecinie, obecnie członek Stowarzyszenia Grudzień ’70 – Styczeń ’71, aktywny na polu popularyzacji wiedzy o wydarzeniach, w których uczestniczył.
3. Zbigniew Piasecki – uczestnik polskiej konspiracji zbrojnej podczas II wojny światowej (Armia Krajowa, Szare Szeregi), powstaniec warszawski, obecnie członek Stowarzyszenia „Katyń” w Szczecinie, aktywny w działalności organizacji, m.in. przy wystawach, akcjach odczytowych i podczas różnych uroczystości rocznicowych; inicjator i wydawca Biuletynu Koła Przyjaciół Ostroga; aktywny na polu popularyzacji wiedzy o wydarzeniach, w których uczestniczył, m.in. podczas spotkań z młodzieżą szkolną i harcerzami.
4. Stanisław Piszczek – w okresie II wojny światowej uczestnik konspiracji zbrojnej (żołnierz ZWZ-AK), obecnie członek Koła Powstańców Warszawskich i sympatyk Koła Kresowych Żołnierzy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Szczecin, aktywny na polu popularyzacji wiedzy o wydarzeniach, w których uczestniczył, m.in. poprzez uczestnictwo w spotkaniach z młodzieżą szkolną, nakładem własnym opublikował wspomnienia.
5. Józef Pokora – w latach 1940–1946 zesłany wraz z rodziną na Syberię, obecnie członek Zachodniopomorskiego Związku Sybiraków, aktywny w działalności organizacji i na polu popularyzacji wiedzy o wydarzeniach, w których uczestniczył, m.in. poprzez organizację i uczestnictwo w spotkaniach z młodzieżą szkolną.
6. Wojciech Woźniak – w latach 80. działacz młodzieżowej opozycji antykomunistycznej w Szczecinie, obecnie działacz społeczny, członek Zarządu Stowarzyszenia Federacja Młodzieży Walczącej, inicjator akcji charytatywnych (m.in. „Paczka dla Bohatera i Rodaka na Kresach”) oraz popularyzujących wiedzę historyczną wśród młodzieży (m.in. murale o tematyce historycznej, turniej piłkarski dla upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych), aktywny na polu edukacyjnym m.in. poprzez uczestnictwo w spotkaniach z młodzieżą szkolną, organizowanych przez Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy.

Na podstawie materiałów szczecińskiego oddziału IPN.
 

Zobacz także

2012-09-19, godz. 11:09 Środy z historią Szczecina – "Nieznane i zapomniane cmentarze Szczecina" W najbliższą środę (21 listopada) odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Środy z historią Szczecina”. Tym razem Michał Rembas przedstawi losy nekropolii… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Nie tylko dla miłośników Chojny Uroczysta promocja IV tomu Rocznika Chojeńskiego. A w nim m.in.: - czeliński ród Mornerów w średniowieczu (E. Rymar); - niezwykłe chojnianum w Bibliotece… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 "Paul Tillich - teolog pogranicza. Śladami wielkiego myśliciela po Nowej Marchii. Trzcińsko-Zdrój – Chojna – Przyjezierze"… Promocja książki o tym niezwykłym człowieku - w najbliższą niedzielę w Domu Bonhoeffera przy ul. Energetyków 8 (przy kościele ewangelickim św. Trójcy/Gertrudy)… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Już wkrótce święto filmów dokumentalnych w Szczecinie (ale nie tylko) Przed nami 21. Europejski Festiwal Filmów Dokumentalnych dokumentART w polskim Szczecinie i niemieckim Neubrandenburgu. Jednym z problemów wspólnych pokazom… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Ciąg dalszy nastąpi... za rok Za nami III Konstelacja Szczecin. Przegląd filmów zakończyła prezentacja w studiu koncertowym Radia Szczecin dwóch dokumentów Leni Riefenstahl: "Olimpiada"… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Westalka nazizmu w Radiu Szczecin Przed nami jeszcze dwa wydarzenia w ramach III Konstelacji Szczecin - projekcje legendarnych dziś już filmów dokumentalnych Leni Riefenstahl w studiu koncertowym… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Konstelacje Szczecin - konferencja "Kino wobec totalitaryzmu" (od 17 października) III edycja Konstelacji Szczecin prezentuje filmy Heinricha George, aktora, który urodził się w Szczecinie. To człowiek naznaczony doświadczeniem Wielkiej… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Historia dzieje się na naszych oczach Warsztaty historyczno-fotograficzne dla młodzieży od 19 do 20 października Zajęcia dla młodzieży podnadgimnazjalnej poprowadzi Tomasz Seidler – Prezes Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego. » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 "33 Ewy i trzech Adamów" Krzysztofa Mroziewicza Publicysta i komentator spraw międzynarodowych Krzysztof Mroziewicz przedstawia sylwetki fascynujących kobiet - od biblijnej Ewy po postaci znane nam z pierwszych… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Konstelacja Szczecin To już trzecia odsłona tej fantastycznej imprezy. Konstelacja Szczecin jest przeglądem gwiazd kina urodzonych w Szczecinie. Tegoroczna edycja będzie poświęcona… » więcej
23456