Machina Czasu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Machina Czasu » Kalendarium historyczne
Caspar David Friedrich - Abtei im Eichwald
Caspar David Friedrich - Abtei im Eichwald
  • 1638 - Urodził się Ludwik XIV, król Francji od 1643 roku, syn Ludwika XIII, przedstawiciel dynastii Burbonów. Najwybitniejszy europejski reprezentant absolutyzmu i najdłużej panujący monarcha europejski - 72 lata na tronie. Uporządkował finanse państwa, popierał rozwój handlu i rzemiosła, otoczył mecenatem kulturę. Dzięki stworzeniu silnej armii i floty prowadził liczne wojny i powiększył terytorium Francji. Znany z powiedzenia "Państwo to ja".
  • 1666 - W Londynie zakończył się po trzech dniach pożar, który zniszczył 13 tysięcy 200 budynków i 87 kościołów, w sumie dwie trzecie powierzchni miasta. Zginęło sześć osób. Pożar wybuchł w piekarni we wschodniej części miasta. Z powodu silnego wiatru i konstrukcji budynków z materiałów łatwopalnych ogień przeniósł się na całe miasto. W 1667 parlament uchwalił podatek węglowy z przeznaczeniem na fundusz odbudowy Londynu. Miasto odbudowano na podstawie istniejącej, jeszcze średniowiecznej, struktury ulic, jednak już z wykorzystaniem trwalszych materiałów, poprawiając warunki sanitarne i dostępność do budynków.
  • 1698 - Car Rosji Piotr I Wielki wprowadził podatek od posiadania brody. Brody mogli nosić tylko duchowni, chłopi i kupcy. Ci ostatni za specjalną opłatą.
  • 1735 - Urodził się Johann Christian Bach, jeden z najbardziej wszechstronnych kompozytorów drugiej połowy XVIII wieku, syn Johanna Sebastiana Bacha. Styl jego muzyki, często określany jako galant, wywodzi się z orkiestrowej muzyki baroku oraz przede wszystkim opery. Miał olbrzymi wpływ na muzykę Wolfganga Amadeusa Mozarta. Cechy szczególne jego muzyki to wdzięczna melodyka, doskonałe wyczucie formy oraz pomysłowość w wykorzystaniu faktury i kolorystyki orkiestrowej.
  • 1774 - Urodził się Caspar David Friedrich, niemiecki malarz uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa romantycznego. Jego najważniejsze dzieła to: "Krzyż w górach", "Opactwo w dębowym lesie" oraz "Wędrowiec nad morzem mgły".
  • 1817 - Urodził się Aleksiej Tołstoj, rosyjski poeta, dramaturg, prozaik, autor między innymi powieści "Książę srebrny", dramatu "Śmierć Iwana Groźnego" oraz opowiadań fantastycznych "Upiór".
  • 1876 - Urodził się Łukasz Siemiątkowski, znany też, jako "Tata Tasiemka", gangster działający na warszawskiej Woli, działacz Polskiej Partii Socjalistycznej od 1903, radny Warszawy z listy PPS, konspirator w podziemiu antyniemieckim w czasie II wojny światowej. Był pierwowzorem Kuma Kaplicy, bohatera powieści "Król" Szczepana Twardocha i serialu, który powstał na jej podstawie. Zmarł w lutym 1944 roku w niemieckim obozie zagłady KL Majdanek.
  • 1912 - Urodził się John Cage, amerykański kompozytor muzyki współczesnej. Eksperymentował z wieloma gatunkami muzyki, przy okazji przerabiając tradycyjne instrumenty. W swoich ekstrawaganckich realizacjach poszedł dalej niż jakikolwiek inny kompozytor współczesny.
  • 1915 - Zmarł Stanisław Witkiewicz, malarz, literat, krytyk sztuki, filozof. Inspirowany sztuką ludową i budownictwem góralskim stworzył zasady stylu zakopiańskiego. Ojciec Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego.
  • 1916 - Premiera amerykańskiego filmu niemego "Nietolerancja" w reżyserii Davida Warka Griffitha. Jest to opowieść o nietolerancji dotykającej człowieka. Na fabułę składają się cztery wątki, które opisują: upadek Babilonu, męczeństwo Jezusa, wydarzenia nocy świętego Bartłomieja oraz czasy współczesne filmowi. "Nietolerancja" kończy się alegorią sugerującą wyzwolenie wszystkich ludzi z niewoli. Było to jedno z najdroższych przedsięwzięć w dziejach kina niemego - kosztował około dwóch milionów dolarów. "Nietolerancja" poniosła jednak klęskę finansową, swoją pacyfistyczną wymową nie pasowała, bowiem do wydarzeń I wojny światowej. W 1989 roku "Nietolerancja" znalazła się w National Film Registry jako budująca dziedzictwo kulturalne Stanów Zjednoczonych.
  • 1936 - Pierwsza kobieta, Amerykanka Beryl Markham, pokonała samotnie Atlantyk za sterami samolotu w trudniejszym, zachodnim kierunku. Markham wystartowała z Abingdon w Wielkiej Brytanii jednosilnikowym samolotem Percival Meew i po 20-godzinnym locie, kiedy skończyło się paliwo, wylądowała na torfowisku w Nowej Szkocji w Kanadzie.
  • 1939 - Gdy w Polsce trwały walki, na froncie zachodnim toczyła się wojna, nazywana przez Niemców "wojną siedzącą”, a przez Francuzów "dziwną wojną". Francuzi podjęli ograniczoną ofensywę w Zagłębiu Saary. Mając znaczną przewagę liczebną i materiałową, wkroczyli jedynie osiem kilometrów w głąb terytorium Niemiec na odcinku frontu o szerokości 32 kilometrów. Mimo że nie napotkali przy tym większego oporu Niemców, zatrzymali się przed umocnieniami Linii Zygfryda. Wkrótce potem, 12 września, na posiedzeniu Rady Najwyższej Sprzymierzonych w Abbeville Francja i Wielka Brytania postanowiły, że nie udzielą Polsce realnej, wojskowej pomocy. Francuskie dywizje wycofały się więc za umocnienia Linii Maginota, podczas gdy przysłany na kontynent Brytyjski Korpus Ekspedycyjny stał bezczynnie na granicy francusko-belgijskiej do maja 1940 roku.
  • 1939 - Stany Zjednoczone ogłosiły neutralność w II wojnie światowej. USA przystąpiły do wojny dwa lata później, 7 września 1941 roku, po ataku japońskim na Pearl Harbor.
  • 1942 - Początek tak zwanej Wielkiej Szpery, akcji, w czasie której Niemcy deportowali z łódzkiego getta do niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem dzieci oraz osoby starsze i chore, w sumie ponad 15 tysięcy Żydów. Akcja wywózki trwała do 12 września 1942 roku.
  • 1942 - Dowódca SS i policji na dystrykt warszawski wydał obwieszczenie przypominające o karze śmierci za udzielanie pomocy Żydom.
  • 1942 - Urodziła się Teresa Tuszyńska, aktorka i modelka. Wystąpiła w filmach: "Rozwodów nie będzie", "Tarpany", "Biały niedźwiedź", "Poczmistrz". Największą popularność przyniosła jej rola Margueritte w filmie Janusza Morgensterna "Do widzenia, do jutra".
  • 1945 - Szyfrant ambasady Związku Radzieckiego w Ottawie, Igor Guzenko, opuścił służbę i przekazał Kanadyjczykom 109 dokumentów dotyczących działalności szpiegowskiej Głównego Zarządu Wywiadowczego - GRU - w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Dokumenty dotyczyły między innymi wykradania tajemnic nuklearnych i metod osadzania tak zwanych uśpionych szpiegów.
  • 1946 - Urodził się Freddie Mercury, brytyjski piosenkarz, kompozytor, wokalista popularnej grupy "Queen". Autor takich utworów, jak "Bohemian Rhapsody”, "We Are the Champions”, "Somebody to Love”. Wielokrotnie wyróżniany tytułem jednego z najlepszych wokalistów w historii muzyki popularnej. Zasłynął z charakterystycznej i niezwykłej dla rockowych wokalistów barwy głosu oraz skali, która wynosiła cztery oktawy. Wspólnie z Queen zagrał ponad 700 koncertów na całym świecie. Jednym z najlepszych był charytatywny koncert Live Aid w 1985 roku. Głównym jego bohaterem był Mercury, występ trwał 20 minut i został zaliczony do najlepszych koncertów w historii muzyki rockowej. Bezpośrednio po nim Elton John powiedział "ukradli przedstawienie dla siebie”.
 

Zobacz także

2012-09-19, godz. 11:09 25 stycznia 1077 - Król Henryk IV ukorzył się przed papieżem Grzegorzem VII w Canossie. Pójść do Canossy - to znaczy być zmuszonym do ukorzenia się przed przeciwnikiem… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 18 stycznia 570- Urodził się Mahomet, twórca i prorok islamu. Pochodził z kupieckiej rodziny Kurajszytów i sam zajmował się handlem. W 610 roku doznał pierwszych… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 11 stycznia 1859 - Urodził się George Curzon, polityk brytyjski. Pojęcie linii Curzona pojawiało się w naszych dziejach wówczas, gdy politycy europejscy podejmowali… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 16 listopada 1913 - Marcel Proust opublikował utwór „W stronę Swanna”, pierwszy z serii siedmiu tomów składających się na cykl powieściowy „W poszukiwaniu straconego… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 9 listopada 1938 - W nocy z 9 na 10 listopada doszło do wielkiego pogromu Żydów w Niemczech i Austrii. Podczas akcji przeprowadzonej przez bojówki SA, SS i Hitlerjugend… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 2 listopada 1755 - Urodziła się Maria Antonina, królowa Francji, żona Ludwika XVI. W latach 1781–1786 wywierała ogromny wpływ na politykę swojego kraju. Ze względu… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 21 września 490 p.n.e. - Bitwa pod Maratonem. 21 września 490 r. p.n.e. w okolicach Maratonu, miejscowości położonej w Attyce, Ateńczycy pod wodzą Miltiadesa, wspierani… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 14 września 1927 - Zmarła Isadora Duncan, tancerka amerykańska. Była żoną rosyjskiego poety Siergieja Jesienina. Wykonywała tzw. taniec wyzwolony, interpretując trudną… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 6 kwietnia 1199 - Zmarł król Ryszard Lwie Serce. Postać angielskiego króla jest tematem wielu rycerskich legend i opowieści. Ryszard pochodził z dynastii Plantagenetów… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 30 marca 1505 - Początek sejmu radomskiego, który uchwalił konstytucję „nihil novi”. Tak nazywano potocznie akt prawny, który zakazywał królowi wydawania ustaw… » więcej
23456