Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz

Na czele Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego stanął Marian Jurczyk. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Na czele Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego stanął Marian Jurczyk. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
18 sierpnia 1980 roku rozpoczął się strajk w Stoczni im. Adolfa Warskiego i Parnicy w Szczecinie. W poniedziałek mija 34. rocznica tamtych wydarzeń.
Pierwsze protesty w 1980 roku wybuchły już w lipcu w Świdniku. Robotnicy sprzeciwiali się podwyżce cen mięsa. Szybko jednak pojawiły się też postulaty polityczne.

14 sierpnia rozpoczął się strajk w Gdańsku. Stoczniowcy, oprócz podwyżek pensji, domagali się również przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy, a także wzniesienia pomnika ofiar Grudnia '70.

Cztery dni później pracę przerwała stocznia im. Adolfa Warskiego i Parnica w Szczecinie. Na czele Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego stanął Marian Jurczyk.

Strajk sierpniowy był bardzo ważnym wydarzeniem w życiu wielu mieszkańców Szczecina. - To było konieczne, atmosfera była bardzo napięta - wspominają szczecinianie.

- W sierpniu strajkowały zakłady, które dziś nie istnieją - mówi Artur Kubaj z Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. - Nie ma Stoczni Warskiego, nie ma Parnicy, nie ma Famabudu, nie ma Polmo.

Strajk z sierpnia 1980 roku miał dwa oblicza: ekonomiczne i polityczne. - Sklepy były puste, o czwartej, piątej kobiety stały z dziećmi w kolejkach. Chodziło o to, żeby mieć wolną i niepodległą Polskę - podkreślają mieszkańcy.

Robotnicy przedstawili komunistycznej władzy 36 postulatów m.in. prawa do strajku, zrzeszania się w związkach zawodowych i ugrupowaniach politycznych.

Szczecin w sierpniu 1980 roku był drugim najważniejszym ośrodkiem protestów robotniczych w Polsce po Gdańsku. Pracę w sierpniu 1980 roku na dwa tygodnie przerwało kilkaset zakładów na Pomorzu Zachodnim. Strajk zakończył się podpisaniem porozumień sierpniowych oraz powstaniem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".
Relacja Grzegorza Gibasa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty