Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie powinno nosić imię Edmunda Bałuki - proponują byli działacze opozycji i piszą w tej sprawie do marszałka województwa Olgierda Geblewicza.
Jednym z pomysłodawców uhonorowania Edmunda Bałuki jest Henryk Michałowski.
- Bałuka jest symbolem przełomu, do którego doszło w Szczecinie po robotniczych strajkach - mówi Michałowski. - Był bardzo zasłużony. Dokonał wielkiego przełomu. Po raz pierwszy w historii Polski do strajkujących, okupujących stocznię przyjechali przywódcy PRL-u: pierwszy sekretarz KC PZPR Edward Gierek, premier Piotr Jaroszewicz i gen. Wojciech Jaruzelski.
Pod apelem do marszałka województwa podpisało się 18 byłych działaczy opozycji demokratycznej w Szczecinie.
Centrum Dialogu Przełomy powstało pod placem Solidarności. Muzeum ma ukazywać najważniejsze wydarzenia z historii miasta i regionu. Gmach jest gotowy od sierpnia, termin jego otwarcia był kilkukrotnie przesuwany z powodu problemów z przygotowaniem wystawy. Najnowszy termin otwarcia to wrzesień.
Edmund Bałuka był działaczem opozycji w czasach PRL. Stał na czele strajku w styczniu 1971 roku w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego.
Po protestach z lat '70 został zmuszony do emigracji. Do Polski wrócił w czasach pierwszej "Solidarności", później został aresztowany. Z więzienia wyszedł w 1984 roku, a wiosną 1985 wyjechał do Francji. Do kraju ponownie wrócił w 1989 roku i zamieszkał w Warszawie. Zmarł 8 stycznia. Miał 81 lat.