Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

źródło: https://pixabay.com/pl/4841142/ajs1980518/CC0 - domena publiczna
źródło: https://pixabay.com/pl/4841142/ajs1980518/CC0 - domena publiczna
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem. Alert dla całego kraju obowiązuje w sobotę i niedzielę.
Największa wichura tego roku w Polsce przejdzie w sobotę przez województwo zachodniopomorskie - ostrzegają synoptycy i wydają ostrzeżenia: drugiego oraz trzeciego - najwyższego - stopnia.

RCB rozesłało SMS-y z ostrzeżeniem do odbiorców na terenie całej Polski. Rzecznik Centrum, Damian Duda powiedział, że jeśli nie trzeba wychodzić, to lepiej zostać w domu. Dodał, by zabezpieczyć rzeczy stojące na balkonach, które porwane przez wichurę mogą stanowić zagrożenie. RCB informuje także, że mogą wystąpić przerwy w dostawach prądu.

Wiatr może osiągnąć prędkość 130 km/h - mówi Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

- Ta szczególnie niebezpieczna sytuacja zacznie się w nocy z soboty na niedzielę oraz w niedzielę. Na Bałtyku oczywiście sztorm, powyżej 11 w skali Beauforta. To oznacza, że zagrożenie jest bardzo duże - mówi Walijewski.

Wichura to niejedyne czego możemy się spodziewać i obawiać - dodaje. - Będziemy mieli do czynienia z różnymi opadami atmosferycznymi. Śniegu, deszczu ze śniegiem, samego deszczu. Będzie krupa śnieżna, lodowa, grad.

Ostrzeżenia przed wiatrem wydał także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Najsilniej będzie wiało na wybrzeżu. Tam wprowadzono ostrzeżenia trzeciego - najwyższego - stopnia. Dla pozostałej części kraju Instytut wydał ostrzeżenia drugiego stopnia. Ostrzeżenia będą obowiązywały od godzin popołudniowych do niedzieli, do późnych godzin nocnych.
Rzecznik Centrum, Damian Duda powiedział, że jeśli nie trzeba wychodzić, to lepiej zostać w domu. Dodał, by zabezpieczyć rzeczy stojące na balkonach, które porwane przez wichurę mogą stanowić zagrożenie.
Relacja Anny Łukaszek.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty