Giermasz
Radio SzczecinRadio Szczecin » Giermasz » RECENZJE
Tęsknię za żużlem. Żałuję, że wbrew zapowiedziom sprzed iluś tam lat wciąż w naszym Szczecinie nie ma drużyny speedwaya. Spaliny, ryk silników... Ech... No cóż, na otarcie łez zostaje FIM Speedway Grand Prix 15 Techlandu, bo to właśnie symulator jazdy ryczącym, dwukołowym potworem po torze. I od razu ostrzeżenie: zanim kupicie, albo zaczniecie grać, potrzebna jest jeszcze jedna inwestycja. Bez pada tutaj ani rusz. Można siłować się na klawiaturze, ale to jednak mordęga. Szczególnie w trybie symulacji, który jest najlepszy i najbardziej emocjonujący. FIM Speedway Grand Prix 15 to dla fanów "czarnego sportu" i gier komputerowych powinien być chyba zakup obowiązkowy.

Grę do recenzji dostaliśmy od twórców ze studia Techland.
GIERMASZ-Recenzja FIM Speedway Grand Prix 15

Co do trybów gry, nie ma tu nic zaskakującego - turniej, pojedynczy wyścig, trening i tak dalej. No i oczywiście możemy zdecydować się na jazdę zręcznościową albo - o wiele bardziej wymagającą - symulację. Wcześniej możemy też odpowiednio przygotować naszą maszynę do wyścigu biorąc na przykład pod uwagę warunki panujące na torze. Wyregulować można ciśnienie powietrza w oponach, przełożenie, obroty silnika i jego moment obrotowy. Motocykl trzeba też dociążyć.

Jeździ się bardzo fajnie, ale wymaga to dużej wprawy. Szczególnie w symulacji. W tym trybie na przykład trzeba odpowiednio "ustawiać" naszego zawodnika na motorze, tak aby motor się nie wywrócił - czyli robić to przechylanie, które można zobaczyć na zawodach. Trudno to robić wyłącznie klawiaturą, dlatego tu bardzo przydatny jest pad. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach - może zacząć od trybu zręcznościowego, ale moim zdaniem nie warto - lepiej poświęcić trochę czasu, a potem czerpać więcej przyjemności z naprawdę wymagającej jazdy.

Dodatkowo wszystko wygląda naprawdę nieźle. Do grafiki nie można się przyczepić. A dodatkowym bonusem są licencje. Mamy tu prawdziwe maszyny, prawdziwe nazwiska zawodników, areny, kluby - wszystko to, co kocha fan żużla.

No właśnie - fan żużla. FIM Speedway Grand Prix 15 to gra właściwie tylko dla miłośników czarnego sportu. Reszta znudzi się zbyt łatwym trybem zręcznościowym albo zniechęci za trudnym symulatorem. Oczywiście sytuację ratuje jeszcze możliwość grania on - line, ale nadal - tylko dla miłośników żużla. To nie jest wada tej gry. To jej cecha. Na rynku brakuje takich produkcji, a ta ma wypełnić niszę, którą zapełniają zielonogórzanie albo mieszkańcy Gorzowa czy Torunia. Ale w swojej kategorii spisuje się znakomicie.
 

Zobacz także

2023-01-28, godz. 06:00 Fire Emblem Engage [Switch] "To jeszcze sprawdzę grotę i pozbieram "fragmenty więzi", nakarmię maskotkę, później farma i zbieractwo tam, odwiedzę wieżę wyzwań, złowię ryby, przygotuję… » więcej 2023-01-28, godz. 06:00 Risen - konsolowy port oryginalnej gry [Xbox Series X] Gdy Risen (wtedy kolejna gra twórców kultowego Gothica) miał swoją premierę, to Giermasz jeszcze nie istniał... Więc oczywiście nie było naszej recenzji… » więcej 2023-01-21, godz. 06:00 One Piece Odyssey [PlayStation 5] Ta historia rozpoczęła się w 1997 roku - i trwa dalej, choć twórca mangi (komiksu) Eiichirō Oda nie spodziewał się, że tyle lat po debiucie jego opowieść… » więcej 2023-01-21, godz. 06:00 Monster Hunter Rise [Xbox Series X] Jeśli chodzi o recenzję dotyczącą rozgrywki, mechanik, rozwiązań i implementacji tego wszystkiego, to w tej tego nie znajdziecie. Kompleksowo Monster Hunter… » więcej 2023-01-14, godz. 06:00 Somerville [Xbox Series X] Gdy wiesz, że za grę odpowiadają ludzie powiązani z takimi tytułami jak Limbo i Inside, to możesz zakładać, że otrzymasz produkcję głęboką, wciągającą… » więcej 2023-01-07, godz. 06:00 Blacktail [PlayStation 5] Czy mitologia słowiańska może być dobrym tematem na grę? Mamy wiele udanych produkcji czerpiących garściami z zachodnich kultur, ale co z tą najbliższą… » więcej 2023-01-07, godz. 06:00 Tactics Ogre: Reborn [PlayStation 5] Czy można zrobić remaster remake'a? Podchwytliwe nieco pytanie - więc wyjaśnijmy może, że remake, to jak sama nazwa wskazuje zrobienie gry na nowo, na szkielecie… » więcej 2023-01-07, godz. 06:00 Marvel's Midnight Suns [Xbox Series X] To jedna z tych produkcji, do których nie można podchodzić uprzedzonym. W komentarzach pod jej zapowiedziami było sporo marudzenia, że "co to za karty, że… » więcej 2022-12-17, godz. 06:00 Need for Speed: Unbound [Xbox Series X] Idealny start, zapach palonej gumy roznosi się po dzielnicy i ruszając z szóstej pozycji już po chwili siedzę na zderzaku drugiego w stawce Lamborghini Murciélago… » więcej 2022-12-17, godz. 06:00 The Callisto Protocol [Xbox Series X] Jedna z głośniejszych premier tego roku. To na pewno. Duchowy następca Dead Space? Tu już bym się kłócił. Horror? Owszem. Chwilami. Na pewno jednak solidna… » więcej
12345