Giermasz
Radio SzczecinRadio Szczecin » Giermasz
Szukasz recenzji konkretnej gry? Mamy ich PONAD 1200. Dlatego polecamy nasz Spis Recenzji, gdzie szybko i łatwo znajdziesz interesujący Cię tekst i dźwięk. W nawiasie kwadratowym przy tytule informujemy, na jakiej platformie testowaliśmy grę.
After Us
After Us
Od początku wiedziałem, że After Us to nie jest zwyczajna gra. Twórcy chcieli zwrócić uwagę na coś ważnego, dać graczom przeżycie, które daje do myślenia i zmusza do refleksji. I to im się udało, choć przez to ograniczyli sobie także grono odbiorców. Choć tak naprawdę, jest to po prostu udana gra przygodowa z elementami platformowymi.

Grę do recenzji dostaliśmy od agencji reprezentującej twórców.
System Shock (remake)
System Shock (remake)
Pierwszy System Shock wychodził w roku 1994, którego nie mam prawa pamiętać. Mój zaczynający się od zera PESEL może to potwierdzić. Oczywistym jest więc, że nie grałem w oryginalnego System Shocka - ani na premierę, ani w ogóle. Więc kiedy dostałem na maila kody do remastera gry, zrobionego przez Nightdive Studios, przysiadłem do niego bez żadnego filtru nostalgii czy oczekiwań względem twórców. Czy to zaleta, czy wada - nie mi to oceniać, jedno jest pewne, dla mnie to było swoiste obcowanie z historią gier.

Grę do recenzji dostaliśmy od polskiego wydawcy firmy PLAION Polska
The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom
The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom
Gdy po pierwszych kilku godzinach zabawy nawet nie zacząłem misji głównej, tylko hasałem po mapie w poszukiwaniu wszystkiego, co się tylko da znaleźć, zrozumiałem, że to nie będzie gra, o której prędko zapomnę. Ba! Nawet gdy nie miałem konsoli w rękach (cóż, praca i obowiązki domowe nie poczekają), to już planowałem kolejne przygody w krainie Hyrule. Choć i w pewnym sensie ten tytuł może przerazić fana zbieractwa wszelakiego: co i rusz miałem bowiem wrażenie, że "pewnie coś przegapiłem" i muszę sprawdzić i tu, i tu, i tu... The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom jest grą wielką. Tak rozmiarem, jak i poziomem dopracowania oraz wyjątkową złożonością tego otwartego świata.

Grę do recenzji dostaliśmy od dystrybutora Nintendo na Polskę firmy Conquest entertainment a.s.
LEGO 2K Drive
LEGO 2K Drive
Wyścigi Lego Racers wyszły ponad dwie dekady temu, najlepsza gra w świecie klocków Lego City Undercover jedną dekadę temu i wciąż czekałem, by ktoś połączył je w jedno. Mamy rok 2023 i nadjechało LEGO 2K Drive, rajdową arcade'ową zabawę w otwartym świecie, która jest blisko spełnienia moich marzeń. Bo czy może być coś lepszego niż ściganie się własnoręcznie zbudowanymi LEGO pojazdami?

Grę do recenzji dostaliśmy od polskiego wydawcy firmy Cenega
Kao The Kangaroo - gra planszowa
Kao The Kangaroo - gra planszowa
GIERMASZ-Recenzja Kao The Kangaroo gra planszowa
Ta recenzja w Giermaszu zostanie raczej wyjątkiem niż regułą - bo chociaż bardzo fajnie byłoby opowiadać o współczesnych grach planszowych, zwyczajnie czasu na to nam brakuje. Ale skoro pojawiła się okazja, aby przetestować rodzinną grę, powstałą na podstawie i z motywami produkcji komputerowej, do tego polskiej, jak najbardziej się tematu podjęliśmy (planszówek na podstawie elektronicznego pierwowzoru jest coraz więcej, być może o niektórych również kiedyś opowiemy). Jarek Gowin, z jego młodzieżową drużyną w domu, był najlepszy do sprawdzenia Kao The Kangaroo gra planszowa. I bardzo nas cieszy, że ta zabawka dostaje od nas zdecydowaną rekomendację, jako bardzo udana przygoda przede wszystkim dla młodszych graczy. A i dorośli nie będą się przy tym nudzić.

Grę dostaliśmy od polskiego wydawcy firmy Cenega.
Pierwsze wrażenia: The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom
Pierwsze wrażenia: The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom
GIERMASZ-Pierwsze wrażenia The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom
Ponieważ czasu na ogranie tak wielkiej gry jaką jest najnowsza odsłona słynnej serii ekskluzywnych produkcji na konsole Nintendo - w tym wydaniu Giermaszu Andrzej Kutys dzieli się swoimi pierwszymi wrażeniami po włączeniu The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom. Zaskoczenia absolutnie nie ma: ta produkcja ma wszystko aby dosłownie wciągnąć gracza do swojego świata na wiele, wiele godzin. Tu poczucie zagłębienia się w tym uniwersum buduje tak wiele detali, że ciężko nawet zebrać myśli. I koniecznie obejrzyjcie ten materiał renomowanego serwisu Digital Foundry o obecnym, bardzo dobrym, stanie technicznym tej produkcji.

Grę do recenzji dostaliśmy od dystrybutora Nintendo na Polskę firmy Conquest entertainment a.s.
Pierwsze wrażenia: LEGO 2K Drive
Pierwsze wrażenia: LEGO 2K Drive
GIERMASZ-Pierwsze wrażenia LEGO 2K Drive
Gdy zobaczył pierwsze zapowiedzi gry, stwierdził, że po prostu musi w to zagrać! Zresztą, w redakcji Giermaszu to Michał Król najbardziej chyba lubi zwariowane, zręcznościowe wyścigi. Nie raz opisywał także gry z serii LEGO. A że mamy tu połączenie tych dwóch elementów, to łatwo zrozumieć, dlaczego informacje o powstaniu LEGO 2K Drive wywołały taką ekscytację. Zresztą, co najważniejsze, po pierwszych godzinach spędzonych z tą produkcją, recenzent Giermaszu jest pełen jak najlepszych przeczuć, że także po kolejnych dziesiątkach godzin spędzonych z tym tytułem, dalej będzie się bawił tak samo dobrze, jak na początku.

Grę do recenzji dostaliśmy od polskiego wydawcy firmy Cenega.
Everspace 2
Everspace 2
Co prawda leciałem z bardzo ważną misją główną - ale tu jakiś sygnał, tu jakieś nieznane miejsce, tu jakieś szczątki do zbadania - i po kilku godzinach w postępach fabuły dalej byłem w lesie (no, w kosmosie)... za to zbieractwo, "ulepszactwo" i czyszczenie mapy miało się znakomicie. I wiecie co? To działa, Everspace 2 naprawdę dało mi dużo radości z robienia tych wszystkich dodatkowych rzeczy. Nawet, jeżeli po pewnym czasie czułem, że trochę to jednak jest powtarzalne.

Grę do recenzji dostaliśmy od agencji reprezentującej twórców.
The Last Case of Benedict Fox
The Last Case of Benedict Fox
W The Last Case of Benedict Fox chciałem zagrać od pierwszych zapowiedzi czy pokazu na poznańskich targach PGA. Metroidvania z licznymi łamigłówkami i zacięciem detektywistycznym, co sugeruje sam tytuł, ujęła mnie wyglądem i klimatem żywcem wyjętym z Lovecrafta. No może fragmentami tego klimatu, bo resztę gra polskiego studia Plot Twist buduje już sama. I to jak. Wystarczy ten wstęp zakończyć zdaniem, że nie przepadam za metroidvaniami, a tu nie mogłem oderwać się od konsoli. Bo wyszło naprawdę świetnie.

Grę do recenzji pobraliśmy w ramach abonamentu Game Pass.
1234567