Giermasz
Radio SzczecinRadio Szczecin » Giermasz » RECENZJE
Offworld Trading Company. Stworzone przez... Mohawk Games? Niewiele mi ta nazwa mówiła dopóki nie sprawdziłam, kto ją założył. Soren Johnson - główny projektant Cywilizacji IV. Trzy lata temu założył własne Mohawk Studios i przed nami pierwsza gra pod tą marką. To się nazywa potencjał na dobrą strategię. Ale czy wykorzystany? Offworld Trading Company to strategia ekonomiczna. RTS czyli strategia czasu rzeczywistego. Tak się składa, że w ostatnich latach trudno już o gry, które dokładnie pasują do szufladek bo zazwyczaj... coś wystaje. Albo mamy tu troszkę RPG-a albo oprócz ekonomii są jeszcze militaria. Nie w przypadku Offworld Trading Company. Tutaj mamy do czynienia z ekonomią i tylko z ekonomią.

Grę do recenzji dostaliśmy od internetowego sklepu GOG.com
GIERMASZ-Recenzja Offworld Trading Company

Nie ma przejęcia mapy przez ekspansję. Nie ma koszenia konkurencji armią. Tutaj wygrywa ten, który najsprawniej zarządza zasobami. I zdobywa pieniądze. Koniec i kropka. Proste jak barszcz? Niby tak, ale przypominam - mamy do czynienia z ekonomią. Gdyby ona była prosta, wszyscy bilibyśmy bogaczami...

Witamy na Marsie. Nie, wcale nie jesteście bogo-podobnymi władcami. Nie byliście tu pierwsi i nie ratujecie świata. Macie takie tam przedsiębiorstwo małe i Waszym zadaniem jest je rozwinąć tak, żeby założona na Marsie kolonia chciała z Wami współpracować. Jak do tego dojdziecie, to już Wasz wybór. Stabilnym rozwojem i produkcją? Nowinkami technologicznymi? Szemranymi metodami z użyciem czarnego rynku? Wolnoć Tomku. Tutaj liczy się kasa.

Jak na razie brzmi trochę bezdusznie, ale w Offworld Trading Company jest coś jeszcze. Od niemalże pierwszych minut tutoriala co uważniejsi mogą się zorientować, że coś się czai pod spodem. Są tu postacie, którym nie chodzi tylko o pieniądze. Właśnie, postacie... Podczas misji, kampanii, pojedynków dostajemy wachlarz szefów małych firm do wyboru. Każdy z nich ma swoje realne wady i zalety przekładające się na ścieżkę, którą dane przedsiębiorstwo może (nie musi) podążać. Ale każdy ma też osobowość. Coś się kroi, czai pod skórą. Bądźcie czujni.

Rozpoczynając rozgrywkę po wykonaniu małego rekonesansu i wybraniu miejsca na bazę, zaczynamy z początku skromne wydobycie surowców, zdobywanie takich podstaw jak energia, woda, pożywienie. Na początku wszystko wydaje się nieskomplikowane ale z czasem, jak w każdej dobrej strategii, spokojne klikanie to tu to tam zamienia się w twardy survival i podejmowanie decyzji trudnych niczym wybór kierunku studiów lub wielkości raty kredytu.

Offworld Trading Company wciąga. Wsysa jak Cywilizacja pożerając czas w takim tempie, że nawet się nie zorientujecie, że nie minęła wcale godzinka, tylko jest już marzec a świeżo posadzone kwiatki w doniczkach zdążyły zmienić się w nawóz naturalny. W tej grze wszystko się zgadza. Grafika się zgadza. Muzyka ochoczo przytakuje a grywalność mówi "Tak!". Co więcej, tryby gry są właśnie takie jakich byście sobie życzyli a główna kampania jest jedną z najlepszych w jakie grałam w ostatnich latach.

Chciałabym ostudzić trochę swój entuzjazm co do Offworld Trading Company ale nie mam czym. Ta gra może odstraszyć jedynie tych, którzy nie lubią strategii lub nie umieją grać bez strzelania do czegoś lub kogoś. Jest tym dla strategii ekonomicznych czym XCOM2 dla strategii turowych z małymi oddziałami. Dokładnie tym czego brakowało.

A czy to, że opiera się na ekonomii jest wadą? Jeśli czego nie włączycie zaraz dzieci ciągną was za nogawki marudząc "Mama, tata, daaaj pograć" to zaopatrzcie się w Offworld Trading Company i rzućcie coś o popycie, podaży, stopie zwrotu, giełdzie itp. odpowiedź "Aaa to nieeee..." gwarantowana.
 

Zobacz także

2023-01-28, godz. 06:00 Fire Emblem Engage [Switch] "To jeszcze sprawdzę grotę i pozbieram "fragmenty więzi", nakarmię maskotkę, później farma i zbieractwo tam, odwiedzę wieżę wyzwań, złowię ryby, przygotuję… » więcej 2023-01-28, godz. 06:00 Risen - konsolowy port oryginalnej gry [Xbox Series X] Gdy Risen (wtedy kolejna gra twórców kultowego Gothica) miał swoją premierę, to Giermasz jeszcze nie istniał... Więc oczywiście nie było naszej recenzji… » więcej 2023-01-21, godz. 06:00 One Piece Odyssey [PlayStation 5] Ta historia rozpoczęła się w 1997 roku - i trwa dalej, choć twórca mangi (komiksu) Eiichirō Oda nie spodziewał się, że tyle lat po debiucie jego opowieść… » więcej 2023-01-21, godz. 06:00 Monster Hunter Rise [Xbox Series X] Jeśli chodzi o recenzję dotyczącą rozgrywki, mechanik, rozwiązań i implementacji tego wszystkiego, to w tej tego nie znajdziecie. Kompleksowo Monster Hunter… » więcej 2023-01-14, godz. 06:00 Somerville [Xbox Series X] Gdy wiesz, że za grę odpowiadają ludzie powiązani z takimi tytułami jak Limbo i Inside, to możesz zakładać, że otrzymasz produkcję głęboką, wciągającą… » więcej 2023-01-07, godz. 06:00 Blacktail [PlayStation 5] Czy mitologia słowiańska może być dobrym tematem na grę? Mamy wiele udanych produkcji czerpiących garściami z zachodnich kultur, ale co z tą najbliższą… » więcej 2023-01-07, godz. 06:00 Tactics Ogre: Reborn [PlayStation 5] Czy można zrobić remaster remake'a? Podchwytliwe nieco pytanie - więc wyjaśnijmy może, że remake, to jak sama nazwa wskazuje zrobienie gry na nowo, na szkielecie… » więcej 2023-01-07, godz. 06:00 Marvel's Midnight Suns [Xbox Series X] To jedna z tych produkcji, do których nie można podchodzić uprzedzonym. W komentarzach pod jej zapowiedziami było sporo marudzenia, że "co to za karty, że… » więcej 2022-12-17, godz. 06:00 Need for Speed: Unbound [Xbox Series X] Idealny start, zapach palonej gumy roznosi się po dzielnicy i ruszając z szóstej pozycji już po chwili siedzę na zderzaku drugiego w stawce Lamborghini Murciélago… » więcej 2022-12-17, godz. 06:00 The Callisto Protocol [Xbox Series X] Jedna z głośniejszych premier tego roku. To na pewno. Duchowy następca Dead Space? Tu już bym się kłócił. Horror? Owszem. Chwilami. Na pewno jednak solidna… » więcej
12345