Giermasz
Radio SzczecinRadio Szczecin » Giermasz » RECENZJE
Blade Runner
Blade Runner
Polski sklep GOG.com znowu zaskoczył. Na początku 2019 roku udostępnił sprzedaż pierwszej części Diablo. Wcześniej nie było takiej możliwości. W grudniu ubiegłego roku sklep pozwolił zadebiutować w sieci grze Blade Runner. Od premiery tego tytułu mijają 22 lata. Gra nawiązuje do kultowego filmu Ridleya Scotta. Co ciekawe, akcja Blade Runnera rozgrywa się w listopadzie 2019 roku. Wyobraźcie sobie, że dla twórców historii (filmu i gry), 2019 rok był całkiem odległym terminem. W tym momencie - jeżeli pamiętacie debiut Blade Runnera - możecie poczuć się staro...

Grę do recenzji dostaliśmy od sklepu internetowego GOG.com
GIERMASZ-Recenzja Blade Runner

Film powstał w 1982 roku. W grze wcielamy się w detektywa Raya McCoya. Jego głównym zadaniem jest odnalezienie ludzkich klonów. Jak czytamy w krótkim wprowadzeniu: "We wczesnej fazie XXI wieku, firma The Tyrell Corporation przeszła do głównej fazy produkcji robotów identycznych jak ludzie - nazywanych Replikantami. Te używane były do kolonizowania innych planet. Wreszcie klony zostały zdelegalizowane na ziemi pod karą śmierci. Powstały również specjalne policyjne oddziały do ich ścigania, tytułowi Blade Runnerzy".

Do tej pory odpalenie gry - nawet, jeżeli ktoś posiada oryginał - graniczyło z cudem. Teraz dzięki platformie "Good Old Games" problemy znikają. I tyle, jeżeli chodzi o ekscytację powrotem takiego hitu, jakim jest Blade Runner. Gra w 2020 roku wygląda po prostu brzydko. Wiadomo, że nie można było się spodziewać cudów, ale jednak porównań nie może zabraknąć. Ja, aż tak nie przejmuje się grafiką - ważne, żeby historia była wciągająca - a w Blade Runnerze jest i to bardzo. Wciąga na godziny.

W tytule odwiedzamy ponad 100 interaktywnych miejsc - wszystkie wzorowane na opowieści Ridleya Scotta. Gra oprócz części detektywistycznej stawia przed nami również dylematy moralne, jakie ma główny bohater, czyli detektyw Ray McCoy.

Nasz detektyw rozwiązuje różne zagadki, rozmawia również z innymi ludźmi - mówiąc krócej prowadzi śledztwo. Świat w 2019 roku, w wizji twórców gry, wygląda dość mrocznie. Poza tym, wszędzie panuje jeden wielki bałagan.

Pierwszą sprawą McCoya jest włamanie do luksusowego sklepu zoologicznego. Jak się okazuje, za napadem stoi grupa Replikantów, a sprawa jest dużo poważniejsza. Autorzy nie stworzyli "kropka w kropkę" historii z filmu Ridleya Scotta, ale podczas dialogów możemy usłyszeć o filmowych postaciach. Produkcja bywa nieprzewidywalna - zabicie przypadkowego przechodnia, mogło spowodować wylądowanie głównego bohatera za kratkami, bądź zmianą zakończenia. Gra losowała, którzy jej bohaterowie są ludźmi a którzy androidami - więc za każdym razem rozgrywka przebiega zupełnie inaczej.

Powrót do Blade Runnera - świetnie, ALE - no właśnie, mam parę uwag. W oryginale nie było napisów, to udało się naprawić w wersji która jest do pobrania w sklepie GOG.com. W grze czasami trzeba analizować zdjęcia. Przeglądamy fotografie i zaznaczamy obszary, którym chcemy się przyjrzeć. Zebrane poszlaki zapisują się w naszym dzienniku. Niestety - gra w ogóle nie podpowiada, czy czasami czegoś nie przeoczyliśmy.

Na platformie FGOG.com Blade Runner kosztuje 35 złotych - myślę, że to całkiem trafiona cena. Nie będzie wam bardzo szkoda, jeżeli Wam się nie spodoba. Jednocześnie, to świetna okazja, jeżeli chcecie przeżyć tę historię jeszcze raz.
 

Zobacz także

2023-01-28, godz. 06:00 Fire Emblem Engage [Switch] "To jeszcze sprawdzę grotę i pozbieram "fragmenty więzi", nakarmię maskotkę, później farma i zbieractwo tam, odwiedzę wieżę wyzwań, złowię ryby, przygotuję… » więcej 2023-01-28, godz. 06:00 Risen - konsolowy port oryginalnej gry [Xbox Series X] Gdy Risen (wtedy kolejna gra twórców kultowego Gothica) miał swoją premierę, to Giermasz jeszcze nie istniał... Więc oczywiście nie było naszej recenzji… » więcej 2023-01-21, godz. 06:00 One Piece Odyssey [PlayStation 5] Ta historia rozpoczęła się w 1997 roku - i trwa dalej, choć twórca mangi (komiksu) Eiichirō Oda nie spodziewał się, że tyle lat po debiucie jego opowieść… » więcej 2023-01-21, godz. 06:00 Monster Hunter Rise [Xbox Series X] Jeśli chodzi o recenzję dotyczącą rozgrywki, mechanik, rozwiązań i implementacji tego wszystkiego, to w tej tego nie znajdziecie. Kompleksowo Monster Hunter… » więcej 2023-01-14, godz. 06:00 Somerville [Xbox Series X] Gdy wiesz, że za grę odpowiadają ludzie powiązani z takimi tytułami jak Limbo i Inside, to możesz zakładać, że otrzymasz produkcję głęboką, wciągającą… » więcej 2023-01-07, godz. 06:00 Blacktail [PlayStation 5] Czy mitologia słowiańska może być dobrym tematem na grę? Mamy wiele udanych produkcji czerpiących garściami z zachodnich kultur, ale co z tą najbliższą… » więcej 2023-01-07, godz. 06:00 Tactics Ogre: Reborn [PlayStation 5] Czy można zrobić remaster remake'a? Podchwytliwe nieco pytanie - więc wyjaśnijmy może, że remake, to jak sama nazwa wskazuje zrobienie gry na nowo, na szkielecie… » więcej 2023-01-07, godz. 06:00 Marvel's Midnight Suns [Xbox Series X] To jedna z tych produkcji, do których nie można podchodzić uprzedzonym. W komentarzach pod jej zapowiedziami było sporo marudzenia, że "co to za karty, że… » więcej 2022-12-17, godz. 06:00 Need for Speed: Unbound [Xbox Series X] Idealny start, zapach palonej gumy roznosi się po dzielnicy i ruszając z szóstej pozycji już po chwili siedzę na zderzaku drugiego w stawce Lamborghini Murciélago… » więcej 2022-12-17, godz. 06:00 The Callisto Protocol [Xbox Series X] Jedna z głośniejszych premier tego roku. To na pewno. Duchowy następca Dead Space? Tu już bym się kłócił. Horror? Owszem. Chwilami. Na pewno jednak solidna… » więcej
12345