Giermasz
Radio SzczecinRadio Szczecin » Giermasz » TECHNOLOGIE » ARCHIWUM 2021
Serwisy streamingowe szturmem zdobyły rynek - w czym niewątpliwie również pomogła pandemia koronawirusa. I absolutnie nie jest to złośliwość, gdy ludzie siedzą zamknięci w domach, tym chętniej oglądają filmy i seriale, słuchają muzyki czy grają. Między innymi o tym, co u streamingowych gigantów słychać, rozmawiamy z naszym technologicznym ekspertem Radkiem Lisem. Poza tym, oczywiście nie mogło zabraknąć tematu misji na Marsa. I dlaczego w ultra-nowoczesnym łaziku nie zawsze znajdziecie najnowsze dostępne części.
GIERMASZ-Technologie na 20.02.21
Wizja życia na Marsie powoli staje się rzeczywistością... no dobrze, może nie przesadzajmy jeszcze - ale fakt faktem, że nasz technologiczny ekspert Radek Lis z wypiekami na twarzy śledził moment lądowania łazika Perseverance na Czerwonej Planecie. A na Ziemi - cóż - tradycyjne ostatnio kłopoty z dostępnością sprzętu. Gdy niektórzy twierdzą, że kryptowaluty to przyszłość świata, to my zastanawiamy się, że, po pierwsze: "kopalnie" pożerają gigantyczne zasoby energii. A, dwa: gracze cierpią przy tym katusze nie mogąc kupić wymarzonej karty graficznej...
GIERMASZ-Technologie na 13.02.21
Starlink nadaje z nieba, ale ujawnione ceny tego internetowego łącza w Polsce doprawdy są premium. Z drugiej strony, są miejsca, gdzie po prostu w inny sposób się nie da połączyć z siecią - opowiada nasz ekspert Radek Lis. Rozmawiamy także o kiepskiej sytuacji na rynku podzespołów do nowoczesnych technologii, przez co, miedzy innymi nie można kupić konsol nowej generacji. I dodajcie do tego kopaczy krypto-walut, którzy na pniu wykupują nowoczesne karty graficzne, żeby rysować sytuację gracza (na ten moment) w niewesołych barwach.
GIERMASZ-Technologie na 06.02.21
W dzisiejszym pandemicznym świecie wideokonferencji gigantyczną - co oczywiste - furorę robią wszelkiego rodzaju komunikatory, które właśnie takie wirtualne spotkania pozwalają zorganizować. To także przecież chociażby nauka zdalna - i polski rząd zapowiada aplikację SZPoN, czyli System Zdalnej Pracy oraz Nauki. Między innymi o tym mówi nasz ekspert Radek Lis. Poza tym, sprawdzamy jak ludzkości idzie podbijanie kosmosu - i na razie nad wyraz żmudna i najeżona trudnościami to droga.