Giermasz
Radio SzczecinRadio Szczecin » Giermasz » RECENZJE
Football Manager 2022
Football Manager 2022
Niewiele jest dyscyplin sportowych, które tak bardzo rozpalają kibiców na całym świecie jak piłka nożna. Dla wielu futbol to niemal osobna religia, dla której w przyspieszony sposób biją serca milionów, o ile nie miliardów fanów na całym globie. Rozgrywki ligowe, puchary, mecze reprezentacji i wielkie turnieje sprawiają, że świat na chwilę wstrzymuje oddech, a inne, bieżące sprawy wydają się być błahe i zupełnie odchodzą na dalszy plan. A jak doskonale wiadomo - ilu fanów, tylu i ekspertów, bo w końcu niemal każdy doskonale wie, czego jego ukochany klub potrzebuje, by w końcu odnieść ten upragniony sukces. Czas więc najwyższy sprawdzić to w praktyce, i nie, nie mówię tu o porzuceniu swojej dotychczasowej pracy, postawieniu wszystkiego na jednej karcie i próbie swoich sił gdzieś na ławce w okręgowej lidze na kartofliskach. Czas na prawdziwe wyzwania jakie niesie ze sobą najnowsza odsłona Football Managera.

Grę do recenzji dostaliśmy od polskiego wydawcy firmy Cenega.
GIERMASZ-Recenzja Football Manager 2022

Football Manager 2022, bo o tej grze będzie dziś mowa, to najpopularniejszy i najbardziej rozbudowany symulator piłki nożnej, w którym wcielamy się w trenera wybranej przez nas drużyny. To gra rozwijana od kilkunastu już lat, która swoim rozmachem potrafi „ugotować” nie jednego mocarnego kompa. W grze dostępne są praktycznie wszystkie największe i najpopularniejsze ligi świata wraz z prawdziwymi zespołami oraz ich zawodnikami.

Ale to oczywiście nie wszystko, bo dodatkowo, jeśli tylko chcemy, nie musimy skupiać się na Barcelonie, Manchesterze United, Realu Madryt czy Juventusie, ale możemy spróbować swoich sił w drużynach z niższych lig, takich jak 1. liga polska, druga, czy trzecia liga hiszpańska, niemiecka czy też angielska. Każdy z tych wirtualnie odwzorowanych zespołów ma swoją określoną kadrę, budżet, aspiracje i ambicje, a także cele, jakie stawiają przed nami ich właściciele. Naszym zadaniem jest tu z kolei odpowiednie ustawienie taktyczne naszej jedenastki, opracowanie skutecznego i rozwijającego naszych zawodników treningu, transfery „do” i „z” klubu i oczywiście, co się z tym wiąże, osiąganie jak najlepszych wyników.

Brzmi dość prosto, ale uwierzcie mi, że Football Manager to prawdziwy kombajn, pełen statystyk, meandrów i opcji edycji, z niezwykle rozbudowanym systemem zarządzania zespołem, gdzie każda, nawet najmniejsza ingerencja, nawet tak wydawałoby się nieznacząca, jak np. kontrowersyjna wypowiedź na konferencji prasowej, może wpłynąć na końcowy wynik rywalizacji. Droga od zera do bohatera i w odwrotnym kierunku jest tu naprawdę krótka i szybko przekonacie się na własnej skórze, że łaska kibiców i zarządu na pstrym koniu jeździ.

Football Manager trzeba traktować w kategorii sagi, niż pojedynczego tytułu, a zmiany pomiędzy seriami są raczej kosmetyczne i nie można tutaj mówić o jakiejś rewolucji. Gra z każdym nowym wydaniem raczy nas oczywiście uaktualnionymi składami, a także w miarę obiektywnie stara się oceniać potencjał aktualnych zawodników jak i dopiero co wschodzących, przyszłych gwiazd piłki nożnej. Tak na marginesie media na całym świecie co jakiś czas obiegają informacje o managerach piłki nożnej, którzy próbują rozeznać się na prawdziwym rynku graczy w oparciu właśnie o dane z tej popularnej gry komputerowej. To pokazuje, że poczciwy FM, to gra, która przez lata zdążyła wyrobić sobie potężną grupę fanów i ogromną renomę wśród entuzjastów piłki nożnej na całym świecie.

No dobra, ale to też nie jest tak, że nie spotka tu nas nic nowego. W najnowszej odsłonie tego tytułu znacząco ulepszono między innymi system symulacji rozgrywki w trybie 3D. Od teraz sami gracze wydają się być bardziej realistyczni. Więcej jest w nich takiej naturalności, o wiele lepiej poruszają się po boisku i w końcu nie odnosi się wrażenia, że ślizgają się na nim jak na jakimś lodowisku. Zmodyfikowany został również system pressingu, a zawodnicy w końcu podejmują o wiele lepsze decyzje.

Ponadto w tym roku twórcy skupili się na jeszcze dokładniejszej analizie danych. Do naszej dyspozycji oddali specjalne centrum informacji, gdzie ląduje zdecydowanie większa liczba raportów meczowych czy też treningowych. Możemy tam podejrzeć nasze kluczowe zagrania, przeanalizować momenty, w których tracimy bramki, sprawdzić jak w praktyce współpracują ze sobą środkowi obrońcy i na przykład w jaki sposób nasz zespół reaguje na zmienną sytuację na boisku. A to tylko nadal mały wycinek dostępnych opcji. To istny raj dla graczy uwielbiających dogłębne analizy. To potężne narzędzie, które umożliwia jeszcze lepsze zrozumienie filozofii gry naszej drużyny.

Dodatkowo od teraz jeszcze bardziej przekonujemy się, że nasza drużyna to nie tylko sami piłkarze i trener, a prawdziwy, wielki sztab, który czuwa nad rozwojem całej organizacji. A to wszystko dzięki specjalnym, cotygodniowym raportom z funkcjonowania zespołu, a także dedykowanym spotkaniom z zarządem, skautami czy trenerami zatrudnionymi w klubie, dzięki którym możemy nakreślić cele i kierunki rozwoju naszej drużyny, jak i przeanalizować wszelkie problemy i trudności z jakimi zmagają się nasi podopieczni.

Jakby tego było mało, w swoje ręce dostaliśmy także jeszcze bardziej rozbudowany system tworzenia taktyk, wyznaczania ról i zadań dla naszych zawodników. Od teraz nie musimy się już tak sztywno trzymać obranych, klasycznych ustawień dostępnych z poziomu edytora. Gra premiuje kreatywność i indywidualny styl zarządzania naszym zespołem. I to tak w naprawdę wielkim skrócie, przygotujcie się więc na jeszcze więcej tabelek, liczb, suchych danych i godzin spędzonych na ich dogłębnej analizie.

Najnowsza odsłona tej kultowej, piłkarskiej sagi to z całą pewnością tytuł-instytucja, który nie ma sobie równych na rynku. Z czystym sumieniem muszę Was jednak ostrzec, że cała seria Football Managera jest jak używka. FM jest po prostu szalenie uzależniający, a godziny spędzone w kolejnych odcinkach tej sagi ja sam mogę liczyć już w tysiącach. Nie mniej myślę było też wzlotów jak i upadków. Football Manager ma to do siebie, że zwycięstwa i sukcesy smakują tu dosłownie wybornie, natomiast porażki i przegrane potrafią zepsuć humor na długie godziny. I broń boże nie jest to żadna kokieteria, bo kto raz spróbował swoich sił na wirtualnej, trenerskiej ławce, z pewnością doskonale wie o czym teraz mówię.

W końcu nic nie smakuje tak dobrze, jak dumnie wiszący na szyi medal, wzniesiony puchar i sukces ukochanego klubu, który zawdzięczamy tylko i wyłącznie naszej piłkarskiej smykałce i ciężkiej pracy. Szczerze polecam Wam sprawdzić swoje trenerskie umiejętności w tej najnowszej odsłonie Fooball Managera. Kto wie, może to dzięki Wam Portowcy odniosą w końcu pierwsze, tak upragnione mistrzostwo polskiej ligi. Tego Wam życzę! Powodzenia! Cześć!

Ocena: 8/10
 

Zobacz także

2023-01-28, godz. 06:00 Fire Emblem Engage [Switch] "To jeszcze sprawdzę grotę i pozbieram "fragmenty więzi", nakarmię maskotkę, później farma i zbieractwo tam, odwiedzę wieżę wyzwań, złowię ryby, przygotuję… » więcej 2023-01-28, godz. 06:00 Risen - konsolowy port oryginalnej gry [Xbox Series X] Gdy Risen (wtedy kolejna gra twórców kultowego Gothica) miał swoją premierę, to Giermasz jeszcze nie istniał... Więc oczywiście nie było naszej recenzji… » więcej 2023-01-21, godz. 06:00 One Piece Odyssey [PlayStation 5] Ta historia rozpoczęła się w 1997 roku - i trwa dalej, choć twórca mangi (komiksu) Eiichirō Oda nie spodziewał się, że tyle lat po debiucie jego opowieść… » więcej 2023-01-21, godz. 06:00 Monster Hunter Rise [Xbox Series X] Jeśli chodzi o recenzję dotyczącą rozgrywki, mechanik, rozwiązań i implementacji tego wszystkiego, to w tej tego nie znajdziecie. Kompleksowo Monster Hunter… » więcej 2023-01-14, godz. 06:00 Somerville [Xbox Series X] Gdy wiesz, że za grę odpowiadają ludzie powiązani z takimi tytułami jak Limbo i Inside, to możesz zakładać, że otrzymasz produkcję głęboką, wciągającą… » więcej 2023-01-07, godz. 06:00 Blacktail [PlayStation 5] Czy mitologia słowiańska może być dobrym tematem na grę? Mamy wiele udanych produkcji czerpiących garściami z zachodnich kultur, ale co z tą najbliższą… » więcej 2023-01-07, godz. 06:00 Tactics Ogre: Reborn [PlayStation 5] Czy można zrobić remaster remake'a? Podchwytliwe nieco pytanie - więc wyjaśnijmy może, że remake, to jak sama nazwa wskazuje zrobienie gry na nowo, na szkielecie… » więcej 2023-01-07, godz. 06:00 Marvel's Midnight Suns [Xbox Series X] To jedna z tych produkcji, do których nie można podchodzić uprzedzonym. W komentarzach pod jej zapowiedziami było sporo marudzenia, że "co to za karty, że… » więcej 2022-12-17, godz. 06:00 Need for Speed: Unbound [Xbox Series X] Idealny start, zapach palonej gumy roznosi się po dzielnicy i ruszając z szóstej pozycji już po chwili siedzę na zderzaku drugiego w stawce Lamborghini Murciélago… » więcej 2022-12-17, godz. 06:00 The Callisto Protocol [Xbox Series X] Jedna z głośniejszych premier tego roku. To na pewno. Duchowy następca Dead Space? Tu już bym się kłócił. Horror? Owszem. Chwilami. Na pewno jednak solidna… » więcej
12345