Giermasz
Radio SzczecinRadio Szczecin » Giermasz » RECENZJE
Big Brain Academy: Brain vs. Brain
Big Brain Academy: Brain vs. Brain
Mówi się, że w pewnym wieku trzeba zacząć dbać o mózg, by jak najdłużej działał na najwyższych obrotach. Jest to oczywiście prawda, ale rozwijać go, gimnastykować i dać się wykazać, trzeba przez całe życie. Codzienne treningi dają tylko korzyści, ale żeby nie było to nudne i nie skupiało się tylko na sudoku czy krzyżówkach, można użyć do tego gry edukacyjnej Big Brain Academy: Brain vs. Brain.

Grę do recenzji dostaliśmy od dystrybutora Nintendo na Polskę firmy Conquest entertainment a.s.
GIERMASZ-Recenzja Big Brain Academy: Brain vs. Brain

Idąca dwutorowo seria Big Brain istnieje od kilkunastu lat, a najnowszą część Nintendo zapowiedziało znienacka. Trzy miesiące temu zapowiedź, w grudniu premiera. I jest to po raz kolejny rozwinięcie pomysłów, które były w poprzednich odsłonach. Dwadzieścia zadań ma sprawdzić i rozwijać umysłowe umiejętności gracza. Trenować można zdolności matematyczne i analityczne, sprawdzić jak radzimy sobie z rozpoznawaniem obiektów, orientacją przestrzenną, wizualizacją niewidocznych rzeczy itp. Szeroki wachlarz umiejętności należy trenować codziennie i taki jest zamysł Big Brain Academy: Brain vs. Brain.

Wyzwania dla mózgu podzielone są na pięć różnych kategorii: Identyfikacja, Zapamiętywanie, Analizowanie, Obliczenia i Wizualizacja. Każdy z nich ma także stopniowanie trudności, gdzie zaczynamy od najprostszych, by po jakimś czasie radzić sobie także w tych najtrudniejszych. Wszystko jest punktowane, ale tu nie chodzi o rekordy, a o systematyczność ćwiczeń i utrzymywanie mózgu w jak najlepszej kondycji.

Co prawda na początku konkurencji jest tylko 20, ale dają szerokie spektrum możliwości wykazania się. Wskazywanie poprawnych przedmiotów, dopasowywanie kształtów, uzupełnianie brakujących elementów, zapamiętywanie liczb, wariacja gry w trzy kubki, liczenie - od klocków po proste działania matematyczne, ważenie, wybieranie perspektywy itd. Na początek zalecam zrobić całą praktykę, by później podejść do testu, który określi stan mózgu. Trzeba brać też poprawkę, że to tylko zabawa, ale jednak walory edukacyjne czy rozwojowe ma.

Gdy opanuje się wszystkie ćwiczenia i podczas praktyki zdobędzie złote medale w każdej aktywności, w nagrodę odkrywa się ukrytą na początku funkcję w menu. Nie powiem jaką, by nie psuć nikomu zabawy. Ale to nie koniec, bo Nintendo mocno reklamuje Big Brain Academy: Brain vs. Brain, jako rozrywkę wieloosobową - co tez wskazuje tytuł. Już na początku gry można zadecydować, czy podjąć wyzwania samodzielnie czy od 2 do 4 osób. Wybieramy sposób sterowania - kontrolerami lub ekran dotykowy, co ważne, można wyłączyć trudniejsze pytania, co jest rekomendowane dla najmłodszych graczy. Grupę zadań można wybierać lub skorzystać z koła obrotowego i zaczyna się zabawa na całego. Osobną kwestią jest mierzenie się z ludźmi z całego świata, ale do tego potrzebna jest dodatkowo płatna usługa Nintendo Switch Online.

Big Brain Academy: Brain vs. Brain nie można traktować jak gry, a raczej jako edukacyjną zabawę. Jest krótka, dlatego też cena jest dużo niższa niż normalnie, ale starając się codziennie ćwiczyć lub grać z dzieciakami, rodziną czy partnerem, może starczyć na długie dni. Pytanie, czy się w końcu nie znudzi, bo jednak 20 powtarzających się wyzwań to trochę mało.

Ocena: 6+
 

Zobacz także

2023-02-04, godz. 06:00 Dead Space Remake [Xbox Series X] Widziałem, że niektórzy piszą, że to jak zupełnie nowa produkcja, nowa jakość, niemal jak coś, czego jeszcze nie widzieliśmy. A przecież widzieliśmy… » więcej 2023-02-04, godz. 06:00 Hi-Fi Rush [Xbox Series X] Najpierw straszyli ludzi w horrorach, potem zabawili się z duchami z japońskiego folkloru, a teraz studio Tango Gameworks stworzyło trzecioosobową rytmiczną… » więcej 2023-02-04, godz. 06:00 SpongeBob Kanciastoporty: The Cosmic Shake [Xbox Series X] Kraina absurdu z ulubieńcami dzieci... i niektórych dorosłych w tle. SpongeBob Kanciastoporty: The Cosmic Shake nawet nie czerpie pełnymi garściami z szalenie… » więcej 2023-01-28, godz. 06:00 Fire Emblem Engage [Switch] "To jeszcze sprawdzę grotę i pozbieram "fragmenty więzi", nakarmię maskotkę, później farma i zbieractwo tam, odwiedzę wieżę wyzwań, złowię ryby, przygotuję… » więcej 2023-01-28, godz. 06:00 Risen - konsolowy port oryginalnej gry [Xbox Series X] Gdy Risen (wtedy kolejna gra twórców kultowego Gothica) miał swoją premierę, to Giermasz jeszcze nie istniał... Więc oczywiście nie było naszej recenzji… » więcej 2023-01-21, godz. 06:00 One Piece Odyssey [PlayStation 5] Ta historia rozpoczęła się w 1997 roku - i trwa dalej, choć twórca mangi (komiksu) Eiichirō Oda nie spodziewał się, że tyle lat po debiucie jego opowieść… » więcej 2023-01-21, godz. 06:00 Monster Hunter Rise [Xbox Series X] Jeśli chodzi o recenzję dotyczącą rozgrywki, mechanik, rozwiązań i implementacji tego wszystkiego, to w tej tego nie znajdziecie. Kompleksowo Monster Hunter… » więcej 2023-01-14, godz. 06:00 Somerville [Xbox Series X] Gdy wiesz, że za grę odpowiadają ludzie powiązani z takimi tytułami jak Limbo i Inside, to możesz zakładać, że otrzymasz produkcję głęboką, wciągającą… » więcej 2023-01-07, godz. 06:00 Blacktail [PlayStation 5] Czy mitologia słowiańska może być dobrym tematem na grę? Mamy wiele udanych produkcji czerpiących garściami z zachodnich kultur, ale co z tą najbliższą… » więcej 2023-01-07, godz. 06:00 Tactics Ogre: Reborn [PlayStation 5] Czy można zrobić remaster remake'a? Podchwytliwe nieco pytanie - więc wyjaśnijmy może, że remake, to jak sama nazwa wskazuje zrobienie gry na nowo, na szkielecie… » więcej
12345