Giermasz
Radio SzczecinRadio Szczecin » Giermasz » RECENZJE
Farming Simulator 22
Farming Simulator 22
Niezależnie od tego, co Wam teraz napiszę, najnowsza odsłona serii Farming Simulator (z numerem 22) już jest wielkim sprzedażowym sukcesem. W tym momencie ponad półtora miliona fanów wirtualnego rolnictwa z poświęceniem orze pola, sadzi warzywa w szklarniach, hoduje zwierzęta - i rozbudowuje swoje agrarne imperium. Zastanowicie się może więc, dlaczego tyle zwlekałem z przygotowaniem tej recenzji? Odpowiedź jest banalnie prosta: w temacie jestem "świeżakiem". I to nie jest dobra informacja, bo gdyby nie recenzencki obowiązek, to pewnie bym się od Farming Simulator 22 elegancko "odbił". Niestety, ale twórcy - łagodnie rzecz ujmując - nie pomyśleli o sensownym wprowadzeniu do swojej zabawy.

Grę do recenzji dostaliśmy od polskiego wydawcy firmy Cenega.
GIERMASZ-Recenzja Farming Simulator 22

Bo Farming Simulator 22 jest bardzo dużą grą, choć to wymaga samodzielnego odkrycia. Oferuje mnóstwo możliwości i opcji rolniczej kariery - tyle, że w ogóle tego "świerzakom" nie tłumaczy. Jestem weteranem niejednego samouczka (na potrzeby Giermaszu rocznie wypada przetestować naprawdę mnóstwo tytułów), ale tutaj to chyba właściwie ktoś zapomniał, że nie wszyscy grali w poprzednie części. Albo nie urodzili się na wsi. Więc, zanim zacząłem mieć wrażenie, że panuję nad tym, co dzieje się na ekranie, potrzebne było solidne szkolenie w internecie. Stąd opóźnienie tej recenzji. Bo graczom nowym potrzebne będą samouczki, podpowiedzi - i wtedy możecie ruszać na wirtualną farmę. A jest to doprawdy bardzo ciekawe i dosyć unikatowe połączenie.

Połączenie specyficzne zresztą na wielu poziomach. Bo z jednej strony rolnictwo na ekranie komputera ma momenty wyjątkowo relaksujące. Z drugiej strony, gdy mowa o fizyce obiektów, przenoszeniu palet, czyli operowaniu podnośnikami przy ładowaniu towarów - o rany, chwilami kończył mi się słownik wyrazów brzydkich. Można prace zlecać pomocnikom. I to jest słuszna koncepcja, no chyba, że się zablokują na jakimś elemencie otoczenia. Na przykład kombajn i ciągnik przeszkadzają sobie nawzajem, więc potrzebna jest interwencja gracza. Mieszane uczucia miałem także kierując pojazdami. Gdy uprawiamy pole z niewielką prędkością, wszystko działa elegancko. Ale gdy na liczniku jest więcej kilometrów na godzinę, model jazdy potrafi nieco zwariować. Graficznie jest całkiem ładnie, ale oprócz naszej farmy, wrażenie przebywania w zamieszkałym przez ludzi świecie jest dosyć umowne. Mówiąc wprost, generalnie bywa pustawo na mapie. A obsługa samej gry wydała mi się chwilami nieco toporna.

Co oczywiste, skoro recenzji Farming Simulator 22 podjął się gracz nowy w temacie, nie będę się nawet próbował "wymądrzać" tłumacząc coś doświadczonym wirtualnym farmerom. Ci akurat (co wiem z opisów), mogą nieco wybrzydzać, skoro część nowości to dołączone do gry modyfikacje z poprzedniej części serii. Słychać też momentami narzekania na problemy z realizacją zadań, gdy, przykładowo, gra nie zaliczy wypełnienia jakiegoś kontraktu. Bawiłem się na konsoli nowej generacji, i nie zauważyłem większych problemów z grafiką. Choć - jak wspomniałem - fizyka obiektów, a także detekcja kolizji momentami zaszwankuje. Ogólnie oprawa, jak na tego typu tytuł i budżet, grafika jest schludna a czasami nawet urokliwa. Naturalnie, Farming Simulator 22 może się pochwalić potężną listą autoryzowanych pojazdów i maszyn rolniczych znanych marek. A na wyższym poziomie zrozumienia mechanizmów tej zabawy, ilość opcji rozwoju kariery potrafi przyjemnie oszołomić. Warto też zwrócić uwagę, że w największym internetowym sklepie z grami Farming Simulator 22 zbiera bardzo dużo pozytywnych recenzji. Czyli, wyjadacze potwierdzają, że bawią się bardzo dobrze.

Czyli, reasumując co dotychczas napisałem: dla nowego gracza Farming Simulator 22 ma wysoki próg wejścia. Oczywiście nie dlatego, że wymaga niezwykłej zręczności, tylko - co już wybrzmiało - dlatego, że twórcy nie opracowali sensownego wprowadzenia to tej zabawy. Z drugiej strony, przysłowiowo mówiąc, "co nas nie zabije, to nas wzmocni". Czyli, jeżeli znajdziecie w sobie determinację, żeby się dokształcić w internecie, to istnieje bardzo duża szansa, że się w Farming Simulator 22 wciągniecie. Jeżeli zaciekawi mimo początkowych problemów, to później czeka Was długa i przyjemna kariera wirtualnego rolnika.

Ocena: 8/10 [ale - i to jest bardzo duże ALE - tylko pod warunkiem, że polubicie tę zabawę]

 

Zobacz także

2023-02-04, godz. 06:00 Dead Space Remake [Xbox Series X] Widziałem, że niektórzy piszą, że to jak zupełnie nowa produkcja, nowa jakość, niemal jak coś, czego jeszcze nie widzieliśmy. A przecież widzieliśmy… » więcej 2023-02-04, godz. 06:00 Hi-Fi Rush [Xbox Series X] Najpierw straszyli ludzi w horrorach, potem zabawili się z duchami z japońskiego folkloru, a teraz studio Tango Gameworks stworzyło trzecioosobową rytmiczną… » więcej 2023-02-04, godz. 06:00 SpongeBob Kanciastoporty: The Cosmic Shake [Xbox Series X] Kraina absurdu z ulubieńcami dzieci... i niektórych dorosłych w tle. SpongeBob Kanciastoporty: The Cosmic Shake nawet nie czerpie pełnymi garściami z szalenie… » więcej 2023-01-28, godz. 06:00 Fire Emblem Engage [Switch] "To jeszcze sprawdzę grotę i pozbieram "fragmenty więzi", nakarmię maskotkę, później farma i zbieractwo tam, odwiedzę wieżę wyzwań, złowię ryby, przygotuję… » więcej 2023-01-28, godz. 06:00 Risen - konsolowy port oryginalnej gry [Xbox Series X] Gdy Risen (wtedy kolejna gra twórców kultowego Gothica) miał swoją premierę, to Giermasz jeszcze nie istniał... Więc oczywiście nie było naszej recenzji… » więcej 2023-01-21, godz. 06:00 One Piece Odyssey [PlayStation 5] Ta historia rozpoczęła się w 1997 roku - i trwa dalej, choć twórca mangi (komiksu) Eiichirō Oda nie spodziewał się, że tyle lat po debiucie jego opowieść… » więcej 2023-01-21, godz. 06:00 Monster Hunter Rise [Xbox Series X] Jeśli chodzi o recenzję dotyczącą rozgrywki, mechanik, rozwiązań i implementacji tego wszystkiego, to w tej tego nie znajdziecie. Kompleksowo Monster Hunter… » więcej 2023-01-14, godz. 06:00 Somerville [Xbox Series X] Gdy wiesz, że za grę odpowiadają ludzie powiązani z takimi tytułami jak Limbo i Inside, to możesz zakładać, że otrzymasz produkcję głęboką, wciągającą… » więcej 2023-01-07, godz. 06:00 Blacktail [PlayStation 5] Czy mitologia słowiańska może być dobrym tematem na grę? Mamy wiele udanych produkcji czerpiących garściami z zachodnich kultur, ale co z tą najbliższą… » więcej 2023-01-07, godz. 06:00 Tactics Ogre: Reborn [PlayStation 5] Czy można zrobić remaster remake'a? Podchwytliwe nieco pytanie - więc wyjaśnijmy może, że remake, to jak sama nazwa wskazuje zrobienie gry na nowo, na szkielecie… » więcej
12345