Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Wiceminister Cichocki podsumowując rozmowy mówił, że Izrael od strony merytorycznej rozumie zamierzenia ustawodawców. Fot. twitter.com/B_Cichocki
Wiceminister Cichocki podsumowując rozmowy mówił, że Izrael od strony merytorycznej rozumie zamierzenia ustawodawców. Fot. twitter.com/B_Cichocki
Polska i Izrael będą szukały sposobów na uspokojenie i rozwianie wątpliwości opinii publicznej w sprawie nowelizacji ustawy o IPN - zapowiedział przewodniczący polskiej delegacji w Jerozolimie, wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki.
Rządowy zespół do spraw relacji polsko-izraelskich kończy właśnie wizytę w Izraelu. W planach są kolejne spotkania w podobnym formacie. Wiceminister Cichocki podsumowując rozmowy mówił, że Izrael od strony merytorycznej rozumie zamierzenia ustawodawców.

- Mam wrażenie, że strona izraelska na gruncie merytorycznym rozumie, że to jest ustawa przeciwko kłamstwu, a nie przeciwko prawdzie. Natomiast teraz wszyscy szukamy takiej formuły, żeby uspokoić istniejące ewentualne wątpliwości opinii publicznej i z pewnością werdykt Trybunału Konstytucyjnego, może jakieś formy wspólnych wystąpień Polski i Izraela i polskiej diaspory żydowskiej byłyby tu zasadne - powiedział Cichocki.

Wiceminister spraw zagranicznych powiedział, że jego zespół do spraw relacji polsko-izraelskich, rozpoczął dialog i zakończył wzajemne emocjonalne oskarżenia.

- Zaczęliśmy ze stroną izraelską dialog merytoryczny, prawny i badawczy - podsumował rozmowy wiceminister. Dodał, że wcześniej Polska była świadkiem uprzedzeń i braku szacunku do jej historii, a czwartkowe spotkanie zakończyło ten etap. Wiceminister podkreślił, że polska delegacja wyjaśniła przyczynę nowelizacji ustawy IPN. Obie strony czekają też na zbadanie sprawy przez Trybunał Konstytucyjny.

- Strona izraelska zaangażowała się wyraźnie, co było widać, w rozmowę rzeczową. Temu ma służyć ten dialog. Mam nadzieję, że stworzymy płaszczyznę dialogu, nie tylko jeśli chodzi o tę ustawę, ale o wszelkie inne tematy, które mogą budzić niepotrzebne emocje - wyjaśnił Bartosz Cichocki. Obie strony zadeklarowały chęć kolejnych spotkań. Następne ma odbyć się w Warszawie.

- Strona polska wytłumaczyła Izraelowi, dlaczego znowelizowała przepisy - stwierdził Bronisław Wildstein, członek delegacji. - Oni nie zdają sobie z tego sprawy, ale jednak z czasem oskarżenia Polski o uczestnictwo w Holocauście narastają, natomiast narodowość nazistów rozpływa się.

Wildstein pozytywnie ocenił dyskusję z zespołem izraelskim. Dodał, że obie strony są zgodne, że konflikt wywołał niepotrzebne emocje.

W czwartek przez ponad cztery godziny przedstawiciele delegacji obu państw prowadzili rozmowy w siedzibie izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych w Jerozolimie. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim wprowadzonej w życie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Strona polska wyjaśniła wątpliwości rządu Izraela, który obawiał się, że przepisy ograniczą swobodę dyskusji na temat Holocaustu czy badania historyków w tym zakresie.

Znowelizowana ustawa o IPN, która 1 marca weszła w życie, została skierowana przez prezydenta Andrzeja Dudę do zbadania przez Trybunał Konstytucyjny. Nowelizacja wprowadza między innymi przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do 3 lat.

Nowelizację skrytykowały miedzy innymi przez władze Izraela. Premierzy Mateusz Morawiecki i Benjamin Netanjahu ustalili w rozmowie telefonicznej 18 lutego, że w obu krajach zostaną powołane zespoły do spraw dialogu prawno-historycznego.
Relacja Dawida Grygorcewicza (IAR).
Rządowy zespół do spraw relacji polsko-izraelskich kończy właśnie wizytę w Izraelu. Wiceminister Cichocki podsumowując rozmowy mówił, że Izrael od strony merytorycznej rozumie zamierzenia ustawodawców.
Relacja Dawida Grygorcewicza (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty