58 zawiadomień o możliwości złamania nowej ustawy o IPN wpłynęło do pionu śledczego Instytutu - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. Artykuł 55a wprowadził odpowiedzialność karną za przypisywanie polskiemu państwu lub narodowi odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę.
- Autorzy zawiadomień podają różne okoliczności, z którymi się zetknęli w czasie czytania wydawnictw czy oglądania telewizji lub słuchania radia, które ich zdaniem mogą być ocenione w kontekście tego artykułu - dodał prokurator Janicki i wymienia, że wśród nich są sformułowania: "polski obóz koncentracyjny", "polski obóz śmierci" czy "polskie getto żydowskie".
Część zawiadomień dotyczy pomawiania żołnierzy podziemia niepodległościowego o udział w mordach na Żydach.
Zawiadomienia oceniają prokuratorzy Oddziałowych Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, w zależności od miejsca popełnienia ewentualnego przestępstwa. Na razie nie wszczęto żadnego postępowania karnego.
Nowelizacja ustawy o IPN weszła w życie 1 marca. Zakłada między innymi karę do trzech lat więzienia za "publiczne i wbrew faktom" przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne.