Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
NATO zmienia swoją strukturę dowodzenia, by szybciej reagować na ewentualne zagrożenia wobec państw członkowskich. Decyzję o zmianach podjęli w Brukseli przywódcy krajów Sojuszu na dwudniowym szczycie Paktu Północnoatlantyckiego.
Jak poinformował na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, Sojusz utworzy dwa nowe dowództwa logistyczne, które pomogą w sprawnym przerzucie żołnierzy i sprzętu w miejsce ewentualnego konfliktu. Pierwsze dowództwo znajdzie się w Norfolk w Stanach Zjednoczonych, a drugie w Ulm w Niemczech. W nowych dowództwach będzie pracować w sumie 1200 osób. NATO utworzy też nowe centrum do walki z zagrożeniami cybernetycznymi.

Politycy zdecydowali również o wejściu w życie strategii "4x30", która zakłada zwiększenie gotowości bojowej wojsk w Europie. Do 2020 roku kraje Sojuszu mają mieć w sumie do dyspozycji 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych, gotowych do działania nie później niż po 30 dniach.

NATO zwiększy także współpracę z europejską agencją lotniczą Eurocontrol. Planuje się, że zarówno w czasie wojny, jak i w czasie pokoju samoloty, które będą mieć znak wywoławczy NATO, otrzymają pierwszeństwo przy przelotach nad terenem Europy.

Sojusz będzie też nadal współpracował z Unią Europejską, by systematycznie usuwać bariery administracyjne i w ten sposób ułatwiać poruszanie się wojsk i ciężkiego sprzętu po Europie. Specjaliści z NATO opracowują również aktualne mapy połączeń drogowych, kolejowych, lotniczych i morskich.

Wszystkie zmiany są dalszym ciągiem odpowiedzi NATO na zagrożenie ze strony Rosji. Po aneksji Krymu i po wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy, Sojusz utworzył nowe oddziały sił szybkiego reagowania, a dwa lata temu podjął decyzję o wysłaniu do Polski i krajów bałtyckich dodatkowych oddziałów wojska.
Relacja Wojciecha Cegielskiego/Informacyjna Agencja Radiowa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty