Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Władimir Putin. Fot. Vladimir Putin Twitter
Władimir Putin. Fot. Vladimir Putin Twitter
Były doradca Władimira Putina napisał na blogu Echa Moskwy, że rotmistrz Witold Pilecki "stał się koszmarem prezydenta Rosji". W ten sposób Andriej Iłłarionow tłumaczy niedawne wypowiedzi rosyjskiego prezydenta zniekształcające historię II wojny światowej.
We wrześniu Parlament Europejski podjął rezolucję o ustanowieniu Międzynarodowego Dnia Pamięci Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Jako patrona wskazano właśnie rotmistrza Witolda Pileckiego - niezłomnie walczącego z hitlerowskim i sowieckim okupantem.

Andriej Iłłarionow zwraca uwagę w swoim felietonie na intensywność wypowiedzi Władimira Putina, szkalujących dobre imię Polski. Prezydent Rosji wielokrotnie w ostatnich tygodniach próbował zanegować sojusz Stalina z Hitlerem i napaść Armii Czerwonej na Polskę we wrześniu 1939 roku.

"Wydaje się, że właśnie perspektywa ustanowienia Międzynarodowego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, któremu patronuje Witold Pilecki - bohater ruchu oporu walczący o niepodległą Polskę, o uratowanie Żydów i uwolnienie ludzkości od przemocy i terroru - najbardziej rozdrażnia Władimira Putina" - napisał Andriej Iłłarionow.

Były doradca Władimira Putina przytoczył w swoim tekście szczegółową biografię Witolda Pileckiego. Na koniec napisał, że w jego ocenie właśnie postać rotmistrza Pileckiego, ale i innych bohaterów II wojny światowej - "zmusza Putina do prowadzenia dezinformacyjno - wojennej kampanii przeciwko tym, którzy walczyli z tyranią i przeciwko samej pamięci o nich".

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty