Od soboty zostały przywrócone niektóre obostrzenia sanitarne w 19 powiatach Polski. Jest to podyktowane wzrostem rejestrowanych zakażeń koronawirusem.
W dziewięciu powiatach, czyli tak zwanej czerwonej strefie - obostrzeń jest więcej. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński przypomniał, że obowiązkowe jest tam noszenie maseczek w przestrzeni publicznej.
- To obowiązek, od którego zaczynaliśmy na terenie całej Polski. Potem został ograniczony w taki sposób, że tam, gdzie możemy zachować dystans społeczny i jesteśmy na otwartej przestrzeni, mogliśmy zrezygnować z tej maski. Mając na uwadze skuteczność przestrzegania tych przepisów, podjęliśmy decyzję o tym, żeby objąć strefy czerwone takim obowiązkiem we wszystkich przestrzeniach publicznych, także tych na zewnątrz - powiedział Cieszyński.
W tak zwanej strefie czerwonej zamknięte są siłownie, kina, wesołe miasteczka i sanatoria oraz zmniejszone są limity osób w transporcie publicznym, w restauracjach i w kościołach, na: weselach, pogrzebach i spotkaniach rodzinnych - powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
- Ograniczenia w działalności w instytucjach kultury, kin, siłowni. W takich miejscach, gdzie zbierało się więcej osób, że była większa aktywność. Jeżeli chodzi o strefy żółte, praktycznie nie ma zakazów, natomiast jest parę ograniczeń dotyczących procenta zajętych miejsc w kinach, podczas różnych imprez kulturalnych, żeby ograniczyć tworzenie dużych skupisk ludzkich - tłumaczył Cieszyński.
Bez zmian można korzystać z transportu lotniczego, usług hotelarskich, salonów fryzjerskich i kosmetycznych oraz basenów. Lista powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami może zmieniać się dwa razy w tygodniu. Jest dostępna na stronie Ministerstwa Zdrowia.