Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Tak wynika ze wstępnych badań przeprowadzonych w RPA przez uniwersytety w Oksfordzie i Johannesburgu.
"Minimalna ochrona" - to słowa użyte przez naukowców z Oksfordu. Ale tylko w przypadku łagodnego lub średniego przebiegu choroby. Przebadane osoby były za młode, by wyciągać wnioski na temat cięższych przypadków, które zwykle występują u osób starszych.

Naukowcy podkreślają jednak, że inne dane wskazują, iż produkt AstraZeneci nadal zapewnia ochronę przed najgorszymi scenariuszami. "Może nie uda nam się aż tak zmniejszyć liczby przypadków, ale mniej będzie zgonów i hospitalizacji. A to ważne dla służby zdrowia" - powiedziała BBC profesor Sarah Gilbert z Uniwersytetu Oksfordzkiego. I dodała, że już teraz eksperci pracują nad modyfikacjami, które pozwoliłby na lepszą ochronę przed wariantem wykrytym w RPA. Prawdopodobny termin ich opracowania to jesień.

Wariant po raz pierwszy zaobserwowany w RPA wykryto już w wielu krajach na całym świecie, w tym na Wyspach. Brytyjczycy próbują sobie z nim poradzić, masowo testując mieszkańców niektórych rejonów. Eksperci ostrzegają, że gdyby nowa odmiana zaczęła dominować, trudniej byłoby kontrolować liczbę zakażeń i otwierać gospodarkę. W zduszeniu tej wersji wirusa pomóc ma trwający w Królestwie lockdown.

Szczegóły badań poznamy jutro. Naukowcy podkreślają, że zostały przeprowadzone na małej grupie i nie zrecenzowali ich jeszcze inni eksperci, jak to ma miejsce w przypadku każdego opracowania akademickiego. Ale o mniejszej skuteczności w przypadku wariantu z RPA donosiły już Pfizer BioNtech i Moderna.
Relacja Adama Dąbrowskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty