Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Tomasz Grodzki. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Tomasz Grodzki. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Prokuratura regionalna w Szczecinie skierowała wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu.
Wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej marszałka izby został przekazany do Senatu.

Śledczy chcą postawić Tomaszowi Grodzkiemu zarzuty korupcji. Dokładnie chodzi o cztery przypadki przyjęcia pieniędzy przez polityka, kiedy ten był dyrektorem szpitala w Zdunowie - poinformowała w poniedziałek prokuratura.

Aby jednak postawić zarzuty marszałkowi Senatu, większość senatorów musi wyrazić zgodę na uchylenie immunitetu.

Senator Magdalena Kochan z Platformy Obywatelskiej zapowiedziała, że będzie głosować przeciw. - Tak, ja będę na pewno przeciwko uchyleniu immunitetu. Ten immunitet ma chronić między innymi osoby, takie jak pan profesor, jak ja i każdy z senatorów i 460 posłów, przed nieprawnym, niesłusznym oskarżeniem.

Najlepiej byłoby jakby marszałek Grodzki sam zrzekł się immunitetu - podkreślał z kolei poseł Prawa i Sprawiedliwości Leszek Dobrzyński. - Gdyby - w tej chwili - właśnie pan marszałek Grodzki uchylił swój immunitet i wykazał, że prokuratura działa - nie wiem - błędnie. Żeby faktycznie wykazał, że te wszystkie oświadczenia są zmyślone, czy bezsensowne.

Jak dodaje prokuratura, profesor Grodzki przyjmował pieniądze w kopertach w wysokości od 1500 do 7000 zł, w złotówkach i dolarach.

W zamian za to zobowiązywał się do osobistego przeprowadzenia operacji lub ich szybkiego wykonania, a także do zapewnienia dobrej opieki lekarskiej.

Dziennikarze pytali wicemarszałka Sejmu, szefa klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszarda Terleckiego, jak powinien zachować się marszałek Senatu. "Tak, jak każdy przyzwoity człowiek to znaczy zrzec się immunitetu i stanąć przed wymiarem sprawiedliwości" - podsumował.

Przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości powiedział dziennikarzom, że jeżeli marszałek Senatu nie ma sobie nic do zarzucenia, powinien zrzec się immunitetu, by - jak mówił poseł - "nie stawiać Senatu w niezręcznej sytuacji". W jego ocenie, marszałek Grodzki "powinien być jak żona Cezara - poza wszelkim podejrzeniem". Dodał, że prokuratura musi mieć "bardzo mocne argumenty, skoro decyduje się o wystąpienie z wnioskiem o uchylenie immunitetu".

Szef klubu senatorów Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki powiedział, że wniosek prokuratury jest "atakiem politycznym". Dodał, że wniosek o uchylenie immunitetu będzie poddany procedurze w Senacie.

Zgodnie z Regulaminem Senatu, wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie senatora do odpowiedzialności karnej Marszałek Senatu przekazuje Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich, która po rozpatrzeniu wniosku uchwala sprawozdanie wraz z propozycją przyjęcia lub odrzucenia wniosku. Senat rozpatruje sprawozdanie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich bez przeprowadzania dyskusji. Senator, którego dotyczy wniosek, może złożyć wyjaśnienia, a senatorom przysługuje prawo zadawania pytań w tej sprawie.
Dziennikarze pytali wicemarszałka Sejmu, szefa klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszarda Terleckiego, jak powinien zachować się marszałek Senatu.
Szef klubu senatorów Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki powiedział, że wniosek prokuratury jest "atakiem politycznym". Dodał, że wniosek o uchylenie immunitetu będzie poddany procedurze w Senacie.
Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości powiedział dziennikarzom, że jeżeli marszałek Senatu nie ma sobie nic do zarzucenia, powinien zrzec się immunitetu, by - jak mówił poseł - "nie stawiać Senatu w niezręcznej sytuacji".
Senator Magdalena Kochan z Platformy Obywatelskiej zapowiedziała, że będzie głosować przeciw.
Najlepiej byłoby jakby marszałek Grodzki sam zrzekł się immunitetu - podkreślał z kolei poseł Prawa i Sprawiedliwości Leszek Dobrzyński.

Dodaj komentarz 9 komentarzy

w sumie, gdyby to było w innych okolicznościach, to tez byłbym za tym, aby Grodzki zrzekła się immunitetu,
Jednak z uwagi na to, iz jest akcja obliczona na zagłuszenie afery z majątkiem Obajtka i stada zatrudnianych przez niego PiS-owców, to faktycznie tę sprawę należy oceniać jako akcję stricte polityczną.
PiS próbuje upiec 2 pieczenie przy jednym, obajtkowym ogniu:
1. zagłuszyć aferę Obajtka (bo to będą wałkować bez względu czy się zrzeknie immunitetu, czy tez nie)
2. sparaliżować Senat i przejąć w nim większość. Libicki przecież już gotów
Tak, czy siak Kaczyński chce uciec od tematu Obajtka i jego wielomilionowego majątku niewiadomego pochodzenia.
Marszałek Grodzki, a ... zabójcze koperty.
Zabójcze koperty z:
a) wziątką czyli łapówką,
b) wirusem Covid19,
c) placebo, czyli puste.
NOWAK jesteś lewicowym
skrzatem i tyle!
idź precz !
Senat cię nie uratuje !!!!
Obajtek jest ok !
ZROBIŁ NEW ORLEN Z CPN !
"Niewiadome" pochodzenie majątku Obajtka jest tylko dla niemieckich szczujni, szczujni Wybiórczej i ich wyznawców. Obajtek na wszystkie swoje nieruchomości ma potwierdzenia notarialnie, wszelkie płatności dokonywane były przelewami. Został on przez służby sprawdzony do 2018 roku włącznie. Teraz poprosił CBA o ponowną weryfikację. W przeciwieństwie do Grodzkiego, który będzie szedł dalej w zaparte, a koleżki z PO będą stosować go bronić do upadłego w myśl zasady Neumanna.
Przecież w kopertach był wirus!
@Paweł - oprzytomnij chłopie! Gość zarobił jako urzędnik samorządowy ok. 1 milion w kilka lat.
A w tym samym czasie zgromadził majątek warto ok. 7 milionów.
Znasz kogoś innego, kto LEGALNIE potrafiłby tak "cudownie" rozmnożyć dobra???
Bo ja znam.
Jezus się nazywał. Ale Obajtek na takiego nie wygląda, choć Prezes go do świętych i cudownie obdarzonych porównuje.
a ten von G. dalej
idzie jak pijany !
ON! nie odda
iNnominatu. bo NIET !
dla zasady
bo kiedyś to BYŁA SAMOWOLA !
LUDZIE Z PRL WIEDZĄ !

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty