Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/PremierRP/Adam Guz/KPRM
Fot. twitter.com/PremierRP/Adam Guz/KPRM
Fot. twitter.com/PremierRP/Adam Guz/KPRM
Fot. twitter.com/PremierRP/Adam Guz/KPRM
Fot. twitter.com/PremierRP
Fot. twitter.com/PremierRP
Fot. twitter.com/MZ_GOV_PL
Fot. twitter.com/MZ_GOV_PL
Fot. twitter.com/MZ_GOV_PL
Fot. twitter.com/MZ_GOV_PL
Fot. twitter.com/MZ_GOV_PL
Fot. twitter.com/MZ_GOV_PL
Fot. twitter.com/MZ_GOV_PL
Fot. twitter.com/MZ_GOV_PL
Fot. twitter.com/MZ_GOV_PL
Fot. twitter.com/MZ_GOV_PL
Od najbliższej soboty, przez dwa tygodnie będą obowiązywały dodatkowe zasady bezpieczeństwa. Oznacza to, że wielkopowierzchniowe, detaliczne sklepy meblowe i budowlane zostaną zamknięte, w placówkach handlowych wielkopowierzchniowych wprowadzona zostanie zmniejszona dopuszczalna liczba klientów na każde 100 metrów kwadratowych. Będzie to 1 osoba na każde 20 m2 w większych sklepach.
Podobnie zmniejszona zostanie dopuszczalna liczba osób w miejscach kultu religijnego. Od soboty do 9 kwietnia w kościołach będzie mógł przebywać 1 wierny na 20 m2. powierzchni świątyni.Do 9 kwietnia zamknięte będą zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne.Zamknięte zostaną przedszkola i żłobki. Będą działać tylko w zakresie opieki nad dziećmi personelu medycznego i porządkowego.Działalność sportowa zostanie ograniczona tylko do sportu zawodowego. Nowe obostrzenia zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister powiedział, że w najbliższych dwóch tygodniach możemy spodziewać się kolejnych wzrostów zachorowań i wzrostu liczby osób hospitalizowanych. Dodał, że różna jest sytuacja w regionach. Wskazał na Śląsk, gdzie szybko był największy dobowy przyrost zachorowań. Minister powiedział, że w przypadku tego regionu można spodziewać się specjalnych rozwiązań w walce z epidemią. Adam Niedzielski podkreślił, że najszybciej polepsza się sytuacja w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie tempo zachorowań spadło dzięki wprowadzeniu obostrzeń regionalnych. Podobnie stało się w województwie pomorskim.

Minister poinformował, że do tej pory udało się uruchomić 27 szpitali tymczasowych i dodać 8 tysięcy łóżek "covidowych". Minister zdrowia poinformował, że w szpitalach dla chorych na COVID-19 jest obecnie 36 tysięcy łóżek, czyli o 6 tysięcy więcej niż 15 marca. Wolnych jest około 9 tysięcy.

Ograniczenie swobód gospodarczych i mobilności jest konieczne w obliczu wzrostu liczby chorych na COVID-19 - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że zbliżamy się do granicy wydolności służby zdrowia i musimy zrobić wszystko, by uniknąć dojścia do niej.

Zaznaczył, że problemem nie są braki sprzętowe, a liczba personelu medycznego. Zaznaczył, że dobrą wiadomością jest ograniczone występowanie zachorowań na COVID-19 wśród medyków, dzięki szczepieniom w służbie zdrowia.

W szpitalach zajętych jest obecnie 70 procent łóżek covidowych i 70 procent łóżek z respiratorami - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu powiedział, że zbliżamy się do granicy wydolności służby zdrowia.

W celu ograniczenia transmisji koronawirusa zachęcamy do wprowadzenia pracy zdalnej (jak przyznał minister zdrowia, właśnie w zakładach pracy najczęściej dochodzi do zakażenia - przyp. red.), wszędzie tam gdzie to możliwe i do spędzenia Wielkanocy w domu w wąskim gronie najbliższej rodziny. To trudny apel, bo to święta, które mają nieść nadzieję i radość - mówił premier.

W ciągu najbliższych 5 tygodni przybędzie do Polski ponad 7 mln dawek szczepionki. Walczymy o to, żeby Narodowy Program Szczepień był prowadzony jak najszybciej, stąd bardzo częste moje interwencje na forum europejskim - dodał Mateusz Morawiecki.

Wszystkie trudne decyzje są na ten moment konieczne, aby opanować tę falę. Codziennie pod respiratorami walczy o życie ponad 2 tys. pacjentów - stawką tych działań jest ratowanie życia obywateli, ograniczenie swobód gospodarczych jest konieczne - dodał szef rządu.

Premier zaapelował do opozycji, by działała solidarnie z rządem w obliczu epidemii.
Minister Adam Niedzielski podkreślił, że decyzja o zamknięciu przedszkoli i żłobków jest podyktowana troską o zdrowie Polaków.
Dodatkowo w sklepach o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych zwiększony zostanie limit osób.
Podczas konferencji prasowej szef rządu wyraził nadzieję na szybki powrót do normalności dzięki programowi szczepień.
Szef rządu powiedział, że zbliżamy się do granicy wydolności służby zdrowia.
Szef resortu zdrowia podkreślił, że praca zdalna pozwoli ograniczyć mobilność i możliwość zakażania się.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty