Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / JancickaL (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / JancickaL (CC0 domena publiczna)
Czeski minister spraw zagranicznych Jakub Kulhanek oświadczył, że strona czeska jest gotowa do dalszych rozmów w sprawie polskiej kopalni węgla brunatnego Turów.
Szef czeskiej dyplomacji zareagował w ten sposób na decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zobowiązał Polskę do płacenia kar za niezaprzestanie wydobycia w Turowie.

Za niezastosowanie się do majowej decyzji TSUE i niezaprzestanie wydobycia w Turowie, Polska ma płacić na rzecz Komisji Europejskiej pół miliona euro dziennie. Kara będzie naliczana od momentu doręczenia dzisiejszego postanowienia. Czeski rząd na początku czerwca złożył wniosek o nałożenie dziesięciokrotnie wyższej kary, wynoszącej 5 milionów euro dziennie.

Czeski minister spraw zagranicznych z zadowoleniem przyjął decyzję TSUE w sprawie Turowa. "Postępowanie strony czeskiej było słuszne, a Trybunał przychylił się do wniosku o nałożenie kar. Jesteśmy gotowi do dalszych negocjacji, ale główny cel pozostaje - dostęp do wody pitnej po stronie czeskiej nie może być zagrożony" - napisał na Twitterze Jakub Kulhanek.

Od połowy czerwca toczą się polsko-czeskie negocjacje dotyczące Turowa. Kolejną rundę rozmów zaplanowano na piątek. Wypracowanie porozumienia w sprawie dalszej działalności kopalni ma doprowadzić do wycofania pozwu przeciwko Polsce, który Czesi złożyli w TSUE.
Relacja Wojciecha Stobby (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty