Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia

Mogiły na Westerplatte. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Mogiły na Westerplatte. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
W 2022 roku na Westerplatte zostanie otwarty nowy cmentarz wojskowy, na którym spoczną polscy obrońcy półwyspu z września 1939 roku. Obecnie trwa przetarg na budowę upamiętnienia, będącego elementem powstającego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.
Uroczysty pochówek szczątków żołnierzy z Wojskowej Składnicy Tranzytowej ma nastąpić 1 września, w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Jak zapowiedział p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej prof. Grzegorz Berendt, będą to jedne z najważniejszych działań placówki w 2022 roku

- Ponadto prowadzone są prace w historycznym budynku elektrowni. Będzie to pierwsze miejsce, gdzie będziemy prezentować ekspozycję związaną z funkcjonowaniem Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Pokażemy w niej m.in. najcenniejsze obiekty odnalezione podczas badań archeologicznych prowadzonych przez nasze Muzeum od 2016 roku - powiedział prof. Grzegorz Berendt.

Do tej pory zespół badaczy Muzeum II Wojny Światowej odnalazł szczątki dziewięciu polskich obrońców Westerplatte, którzy spoczywali w bezimiennych mogiłach przez ponad 80 lat. Profesor Grzegorz Berendt przyznał jednak, że historyczny półwysep wciąż kryje wiele tajemnic.

- Nieprzerwanie poszukujemy miejsca, gdzie pogrzebano zwłoki pozostałych sześciu obrońców. W marcu przeprowadziliśmy ekshumację szczątków kaprala Andrzeja Kowalczyka, tak przynajmniej wszyscy uważali, że są to szczątki tego żołnierza. Ale po analizie elementów wyposażenia, które znajdowały się przy szczątkach, że zmarły tam pochowany był żołnierzem niemieckim a nie polskim obrońcą - przypomniał prof. Berendt.

Jak dotąd nie wiadomo, gdzie znajdują się szczątki kaprala Kowalczyka. Także w marcu ekshumowano szczątki mjr. Henryka Sucharskiego pochowane na dotychczasowym Cmentarzu Obrońców Westerplatte.

Do połowy grudnia trwał ósmy etap prac archeologicznych, podczas którego przebadano 13 wykopów. Odnalezione artefakty pochodzą zarówno z okresu wojennego, jak i z czasu, gdy Westerplatte było kurortem.

- Pozyskano ponad 600 zabytków wydzielonych, czyli przedmiotów o znacznej wartości zabytkowej i historycznej, a poza tym około 1400 zabytków masowych. Wiele odnalezionych artefaktów kontekstowo jest związanych z wrześniem 1939 roku - łuski od polskich pocisków karabinowych, guziki od polskich mundurów a z drugiej strony ołowiane plomby kolejowe z okresu przed 1 września 1939 roku - wyjaśnił p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Ponadto badacze, odnaleźli również fragmenty naczyń, sztućców, butelek i zabawek pochodzące z czasów kurortowych. Natomiast z czasu, gdy na półwyspie znajdowała się Wojskowa Składnica Tranzytowa, odkryto dobrze zachowany system kanalizacji deszczowej.

W sumie badania archeologiczne na Westerplatte objęły jednak mniej niż jeden procent powierzchni historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

- Będziemy poszukiwać do skutku, by wszyscy polscy żołnierze polegli podczas obrony Westerplatte zostali pochowani w imiennych grobach z należnymi honorami - zapewnił prof. Grzegorz Berendt.

Oferty w przetargu na budowę cmentarza wojskowego Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte można składać do 14 stycznia do godziny 11:00. Procedura odbywa się przez internetową platformę zakupową. Otwarcie ofert nastąpi tego samego dnia.

Pod koniec grudnia 2020 roku przedstawiono zwycięską koncepcję cmentarza, stworzoną przez biuro NM Architekci Tomasz Marciniewicz, Zuzanna Szpocińska, Jerzy Grochulski.

W 2022 roku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosi również konkurs architektoniczny na pozostały etap inwestycji na Westerplatte.
Relacja Informacyjnej Agencji Radiowej

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty