Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Jerozolima. Fot. www.pixabay.com/photo-556044 (domena publiczna)
Jerozolima. Fot. www.pixabay.com/photo-556044 (domena publiczna)
A w Jerozolimie katolicka Wigilia Paschalna w Bazylice Grobu Pańskiego odprawiana jest rano. Tak wczesna pora obchodów związana jest z obowiązującym "status quo", które reguluje korzystanie ze świętych miejsc.
Bazyliką opiekuje się sześć Kościołów chrześcijańskich, wśród nich katolicy. - Stąd liturgia w Jerozolimie jest odprawiana jako pierwsza na świecie - mówi franciszkanin ojciec Jerzy Kraj. - Nowy ogień paschalny jest zapalany od ciągle palącej się lampki wiecznego ognia, lampki oliwnej w Grobie Bożym. Ta celebracja z odnowieniem przyrzeczeń chrztu świętego kończy liturgię Triduum, ale nie kończy celebracji, bo już po południu w Wielką Sobotę jest uroczysta procesja w Grobie Pańskim i oczywiście w niedzielę zmartwychwstania jest najważniejsza liturgia wyśpiewująca chwałę zmartwychwstałego Pana.

Postanowienia "status quo" obowiązują od 1852 roku, ponieważ wcześniej dochodziło do konfliktów między wyznaniami. Dotyczyły one zarówno korzystania z Bazyliki Bożego Grobu przez poszczególne wyznania, jak i jej wystroju.
Bazyliką opiekuje się sześć Kościołów chrześcijańskich, wśród nich katolicy. - Stąd liturgia w Jerozolimie jest odprawiana jako pierwsza na świecie - mówi franciszkanin ojciec Jerzy Kraj.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty