Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz

Turbiny w porcie Mukran. Fot. NDR
Turbiny w porcie Mukran. Fot. NDR
Kościół w Papendorfie. Fot. NDR
Kościół w Papendorfie. Fot. NDR
Prokuratura ma problemy z martwym humbakiem, lekarze z Greifswaldu będą badać utratę masy kostnej w kosmosie, a ogromne turbiny wiatrowe są transportowane w pobliże Rugii. To informacje z sąsiedniej Meklemburgii-Pomorza Przedniego z mijającego tygodnia, które stacja NDR przygotowała dla Radia Szczecin.
Martwy humbak, wyrzucony na brzeg w zatoce Wismar, przysparza prokuraturze w Schwerinie sporo pracy. Zgłoszono kilkaset skarg. Organy sprawdzają obecnie zarzuty – w tym nieudzielenia pomocy. Pojawiła się też krytyka sposobu transportu zwierzęcia, również wobec ministra środowiska Meklemburgii-Pomorza Przedniego.
Nie wiadomo jeszcze, czy zostanie wszczęte śledztwo.
W czwartek w Danii rozpoczęła się sekcja zwłok martwego humbaka. Eksperci są jednak sceptyczni, czy uda się jeszcze bez wątpienia ustalić dokładną przyczynę jego śmierci.

W centrum utylizacji amunicji w Lärz od września zniszczono ponad 70 ton starej amunicji. Użyto nowej mobilnej instalacji. Wśród zniszczonych obiektów są granaty ręczne i amunicja piechotna z obu wojen światowych. To jedyna tego typu instalacja w Niemczech.
Uznaje się ją za szczególnie bezpieczną dla pracowników - można ją przetransportować bezpośrednio do niewybuchów. Eliminuje to konieczność ich niebezpiecznych transportów.

Policja krajowa wzmocniła swoje działania w kurortach Meklemburgii-Pomorza Przedniego - to w związku z rozpoczęciem sezonu letniego.
Tak zwana służba kąpielowa ma zapewnić turystom bezpieczniejsze podróże i odciążyć lokalnych funkcjonariuszy. Policjanci przyjmują zgłoszenia, dokumentują wypadki drogowe, a także patrolują pomosty i promenady. Od czerwca do września policja krajowa zwiększa liczbę funkcjonariuszy w popularnych miejscowościach wypoczynkowych, takich jak Rugia i Uznam. "Służba kąpielowa" istnieje od ponad 30 lat.

Europejska Agencja Kosmiczna ESA wybrała lekarzy z Greifswaldu do eksperymentów kosmicznych - konkretnie do testu na pierwszej komercyjnej stacji kosmicznej. Naukowcy mają wyjaśnić proces utraty masy kostnej w stanie nieważkości. Eksperymenty mają się rozpocząć na początku przyszłego roku, a ESA pokrywa koszty komercyjnych dostawców.

W porcie Mukran transportowane są największe turbiny wiatrowe, jakie kiedykolwiek zainstalowano na Morzu Bałtyckim. Są one przeznaczone dla morskiej farmy wiatrowej Windanker na północny wschód od Rugii. Farma składająca się z 21 turbin ma być gotowa do końca roku i wytwarzać około jednego gigawata energii elektrycznej. Hiszpański koncern Iberdrola zainwestuje na Morzu Bałtyckim łącznie cztery miliardy euro.

Kościół w Papendorfie koło Pasewalku grozi zawaleniem. W związku z tym droga federalna 104 w tej miejscowości pozostaje zamknięta. Zniszczona wieża kościelna stoi bezpośrednio przy ruchliwej drodze federalnej. Niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków utworzyła fundusz ratunkowy dla kościoła i prosi o darowizny.

74-latka z okolic Greifswaldu straciła ponad 200 tys. euro na rzecz internetowego oszusta matrymonialnego. Jak przekazała policja, mężczyzna skontaktował się z nią po raz pierwszy w grudniu. Od tego czasu wielokrotnie prosił ją o pieniądze pod różnymi pretekstami. Kobieta wysłała mu między innymi gotówkę pocztą. Policja prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie oszustwa.
Funkcjonariusze apelują, by zachować wyjątkową ostrożność,: jeśli ktoś prosi o pieniądze w sieci.


Przetłumaczono z użyciem narzędzia DeepL. Redakcja: Elżbieta Bielecka
Wiadomości stacji NDR z Meklemburgii-Pomorza Przedniego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

Posłuchaj najnowszych Wiadomości Radia Szczecin

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty