Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Odkryto podziemne tunele pod skarpą północną Zamku Książąt Pomorskich. Badania prowadzi Instytut Techniki Budowlanej w związku z planowaną modernizacją zamkowych tarasów.
Podczas prac badawczych na głębokości ok. 17 metrów natrafiono na żelbetowe prefabrykowane konstrukcje o wysokości około 2 m i szerokości ok. 2,5 m. To konstrukcje analogiczne do zinwentaryzowanych wcześniej w Szczecinie innych tuneli z okresu niemieckiego - informuje dr hab. inż. Tomasz Godlewski z Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie. Trzeba dokonać jeszcze jednak pełnej analizy uzyskanych wyników. Niewykluczone są też kolejne badania.

Odkryte korytarze zostały stwierdzone poza obrębem budynku Zamku - pod tarasem i skarpą, na innej głębokości i w innym miejscu niż wskazywał szkic z okresu II wojny światowej.

3 lata temu doszło do katastrofy budowlanej na Zamku Książąt Pomorskich - osunął się filar i zawaliły stropy w części północnego skrzydła zabytku. Eksperci, którzy badali przyczyny katastrofy stwierdzili, że na głębokości 11 metrów pod Zamkiem jest niedokończona budowla - piwnice lub tunel ewakuacyjny. Deszcze, które latami wsiąkały w glebę i woda znajdująca się w gruncie wymywały ziemię spod filara, w skutek czego doszło do jego osunięcia.
Relacja Kamila Nieradki.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty