Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
To jedna z największych, najnowocześniejszych oraz najlepiej wyszkolonych jednostek Wojsk Lądowych w Polsce. 12 Brygada Zmechanizowana imienia generała broni Józefa Hallera w Szczecinie obchodzi w piątek swoje 25-lecie.
To jednostka, która systematycznie uczestniczy w wielu misjach międzynarodowych - w tym między innymi w Libanie. Przez ćwierć wieku Błękitna Brygada diametralnie się zmieniła - mówi dowódca jednostki płk Roman Łytkowski. - Brygada 25 lat temu, a teraz to są dwie różne jednostki. To jest inny sprzęt, to są inni ludzie, natomiast tradycje są te same. Ci ludzie żyją taką samą świadomością. Z generałem Hallerem jesteśmy na co dzień. To jest nasz patron, ale także mentor. Jego dokonania są wciąż żywe i nas inspirują do wykonywania naszych trudnych zadań.

Zainspirowani postacią generała broni Józefa Hallera żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej wymyślili i odsłonili dziś ławeczkę z postacią swojego patrona.

- Umieszczona została przed ogrodzeniem koszar w ciągu komunikacyjnym prowadzącym do rekreacyjnych terenów miasta - mówi major Monika Matuszczak. - Wymyśliłam taki pomysł i razem z ówczesnym dowódcą gen. Dudczakiem udało się nam zaszczepić tym pomysłem Instytut Pamięci Narodowej, oprócz tego Urząd Miasta i razem stworzyliśmy ostatecznie i ławeczkę i ten teren, na którym jest posadowiona, który nazwaliśmy skwerem Hallerczyków, dzięki uchwale Rady Miasta.

Autorką rzeźby jest absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu Dorota Dziekiewicz - Pilich.
To jednostka, która systematycznie uczestniczy w wielu misjach międzynarodowych - w tym między innymi w Libanie. Przez ćwierć wieku Błękitna Brygada diametralnie się zmieniła - mówi dowódca jednostki płk Roman Łytkowski.
- Umieszczona została przed ogrodzeniem koszar w ciągu komunikacyjnym prowadzącym do rekreacyjnych terenów miasta - mówi major Monika Matuszczak.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01poniedziałek02wtorek03środa04czwartek05piątek06sobota07niedziela08poniedziałek09wtorek10środa11czwartek12piątek13sobota14niedziela15poniedziałek16wtorek17środa18czwartek19piątek20sobota21niedziela22poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela29poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty