Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Młode wykluły się w gnieździe na kominie zakładu. To trzy samice. źródło: Departament Komunikacji PGE GiEK
Młode wykluły się w gnieździe na kominie zakładu. To trzy samice. źródło: Departament Komunikacji PGE GiEK
Rodzina sokołów wędrownych zamieszkujących Elektrownię Dolna Odra powiększyła się o trojaczki. Młode wykluły się w gnieździe na kominie zakładu. To trzy samice.
Niespełna miesięczne ptaki zostały właśnie zaobrączkowane przez sokolników ze Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" z Włocławka. Podczas ich kolejnej wizyty planowana jest również wymiana gniazda. Nowe będzie miało stalową podstawę.

Lokum zostanie przeniesione na sąsiedni komin z zainstalowaną windą, dzięki której sokolnicy będą mieli do niego łatwiejszy dostęp.

W Polsce występuje zaledwie kilkanaście par sokoła wędrownego. Jest to największy lęgowy gatunek sokoła zamieszkujący Polskę. Ptaki te gnieżdżą się na półkach skalnych, w górach lub na klifach oraz w lasach. Same nie budują gniazd, wykorzystując gniazda innych dużych ptaków, zwłaszcza drapieżnych - bielików, rybołowów, orlików, a także bocianów czarnych.

Bardzo chętnie zajmują też gniazda w koloniach czapli i kormoranów.

Sokoły gniazdujące na kominie Elektrowni Dolna Odra są pod opieką Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" z Włocławka.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty