Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
8,5 mln złotych trafiło do Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie. Pieniądze przekazało Ministerstwo Zdrowia. Zostaną wydane na wymianę akceleratora. To urządzenie służące do radioterapii.
Inwestujemy w sprzęt, w ten sposób zwiększamy poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców zachodniopomorskiego - mówi Piotr Bromber, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. - Dzisiejsze wydarzenie jest możliwe, dzięki zatwierdzeniu dwa lata temu Narodowej Strategii Onkologicznej. Te inwestycje m.in. w sprzęt potwierdzają słuszność i zasadność tych działań. Na przestrzeni ostatnich lat dokonaliśmy dofinansowania wymiany 36 akceleratorów. Łączna kwota to 297 milionów.

Dofinansowanie pokryje 80 procent kosztu zakupu nowego akceleratora - mówi Zbigniew Dudziński, zastępca dyrektora Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie. - Akurat w tym roku kończy się nam okres wsparcia serwisowego na akceleratory firmy, która zakończyła działalność 10 lat temu i w tym roku przypadła pora wymiany ostatniego z nich. Gdyby nie kwota na czeku, to mielibyśmy duże problemy, żeby to załatwić.

Musimy inwestować tak, by nowotwory przestały być wyrokiem - dodawał poseł Prawa i Sprawiedliwości Leszek Dobrzyński. - Żeby to uczynić, to musimy wzmocnić diagnozę, profilaktykę i oczywiście unowocześnić poziom leczenia, dlatego potrzebne są nowoczesne, często bardzo drogie urządzenia.

Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie ma pięć akceleratorów. Rocznie obsługuje około 100 tysięcy pacjentów.
Inwestujemy w sprzęt, w ten sposób zwiększamy poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców zachodniopomorskiego - mówi Piotr Bromber, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Dofinansowanie pokryje 80 procent kosztu zakupu nowego akceleratora - mówi Zbigniew Dudziński, zastępca dyrektora Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie.
Musimy inwestować tak, by nowotwory przestały być wyrokiem - dodawał poseł Prawa i Sprawiedliwości Leszek Dobrzyński.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty