Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

W nocy nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Dokładnie o godz. 2 przesuniemy zegarki na godz. 3, przez co stracimy jedną godzinę... także snu. źródło: https://pixabay.com/pl/1372936/anncapictures/CC0 - domena publiczna
W nocy nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Dokładnie o godz. 2 przesuniemy zegarki na godz. 3, przez co stracimy jedną godzinę... także snu. źródło: https://pixabay.com/pl/1372936/anncapictures/CC0 - domena publiczna
W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z zimowego na letni. O 2 w nocy przestawiamy wskazówki zegarów na godzinę 3.
Z tej okazji odwiedziliśmy laboratorium Okręgowego Urzędu Miar w Szczecinie. To w tym miejscu są urządzenia, które mierzą czas co do jednej setnej sekundy - mówi Alfred Kuczyński, naczelnik Wydziału Usług Metrologicznych Urzędu Miar w Szczecinie. - Tu są stanowiska pomiarowe pomiarów elektrycznych i pomiarów czasu. Czas mierzymy przy pomocy wzorców częstotliwości, generatorów częstotliwości i mierników częstotliwości oraz chronokomperatorów. Tam mamy nasze wzorce, jest umowa z Polskim Radiem, które emituje wzorzec czasu. Co sekundę można usłyszeć ten sygnał. W tym sygnale jest zaszyta informacja o zmianie czasu.

A jak można prawidłowo ustawić czas w swoich zegarkach? - Na stronie GUM-u jest podany czas, w Polskim Radiu jest podawany czas. Można sobie zainstalować aplikację na stronie e-czas.gum.gov.pl i tam można dowiedzieć się, jaką aplikację zainstalować na komputer, gdzie będzie się synchronizowała z czasem urzędowym - tłumaczy Kuczyński.

Do czasu zimowego wrócimy w ostatni weekend października.

Zmiana czasu oznacza też zmiany w rozkładzie jazdy pociągów - mówi Magdalena Janus, rzeczniczka PKP PLK. - W nocy z soboty na niedzielę niektóre pociągi wyjadą w trasę według czasu zimowego, a dojadą do celu już według czasu letniego. Co ważne, dojadą one do stacji docelowych zgodnie z przygotowanym rozkładem jazdy. Czas ich przejazdu nie zmieni się.

Zmiana czasu obejmie ponad 40 pociągów będących w trasie. Jednym z nich będzie pociąg Intercity Uznam, jadący z Warszawy Wschodniej do Świnoujścia.

Zdecydowana większość Europejczyków chciałaby likwidacji zmiany czasu dwa razy w roku. Komisja Europejska jesienią 2018 roku zaproponowała regulacje w tej sprawie. Przekonywała, że zmiany czasu są zbyt kosztowne i uciążliwe dla obywateli i firm. Jednak kraje członkowskie nie mogą się w tej sprawie porozumieć. 2021 rok miał być ostatnim, w którym przestawiamy zegarki. Minęły lata, a prace nad przepisami w sprawie likwidacji zmiany czasu nie posunęły się ani o krok. I to mimo rezolucji Parlamentu Europejskiego. W marcu 2019 roku deputowani zagłosowali za likwidacją zmiany czasu odpowiadając w ten sposób na apele 84 procent obywateli Unii. Rzecznik Komisji Europejskiej pytany co pół roku o tę sprawę odpowiada w ten sam sposób - „Piłka jest teraz po stronie krajów członkowskich”. A te nie mogą się porozumieć, którą strefę czasową wybrać. Większość państw chciałaby pozostać przy czasie letnim, państwa na północy wolałyby zimowy, a kraje na południu Europy właściwie nie chciałby żadnych zmian.
Z tej okazji odwiedziliśmy laboratorium Okręgowego Urzędu Miar w Szczecinie. To w tym miejscu są urządzenia, które mierzą czas co do jednej setnej sekundy - mówi Alfred Kuczyński, naczelnik Wydziału Usług Metrologicznych Urzędu Miar w Szczecinie.
A jak można prawidłowo ustawić czas w swoich zegarkach?
Zmiana czasu oznacza też zmiany w rozkładzie jazdy pociągów - mówi Magdalena Janus, rzeczniczka PKP PLK.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty