Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
"Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego.
Książka Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Szczegółowo opisuje wydarzenia Grudnia '70 w Szczecinie: podaje genezę, przebieg i konsekwencje społecznego buntu.

- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała siłę i potęgę władzy komunistycznej - wspominał Paziewski.

Bohaterami publikacji są mieszkańcy Szczecina, którzy 44 lata temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy i dzięki temu odkryli własną tożsamość.

- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Wcześniej byli to ludzie, którzy przyjechali tu z różnych części Polski i bardziej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, w którym mieszkali. Po Grudniu '70 powiedzieli, że są stąd - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Stefaniak.

- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do Dzikiego Zachodu, bo tutaj trafiali ludzie odważni, którzy chcieli coś osiągnąć i podjąć wyzwanie.

Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat. - W 1976 roku zostałem powołany do wojska. Podobny los spotkał wielu moich kolegów, którzy uczestniczyli w strajku.

Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.

Monografię "Grudzień 1970 w Szczecinie" wydał Instytut Pamięci Narodowej.

Strajki 1970 roku wybuchły 14 grudnia po tym, jak władza wprowadziła podwyżkę cen żywności. 17 grudnia w Szczecinie doszło do krwawych starć. Na ulice wyszli pracownicy stoczni oraz innych zakładów, a także zwykli mieszkańcy.

Demonstranci podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Do manifestujących milicjanci i wojskowi otworzyli ogień. W starciach zginęło 16 osób, a ok. 100 zostało rannych.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała si
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Do tego momentu byli tutaj ludzie, którzy przyjechali z różnych części Polski i raczej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, gdzie mieszkali. Po tych wydarzeniach Grudnia '
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do dzikiego
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Realizacja: Piotr Sawiński, Mateusz Żegliński, Krzysztof Kowalski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2014-09-05, godz. 20:38 Fanfara Pendereckiego na inauguracji filharmonii [ZDJĘCIA, WIDEO] Fanfara skomponowana przez profesora Krzysztofa Pendereckiego dla Filharmonii w Szczecinie zabrzmiała podczas pierwszego koncertu w nowym gmachu. Wykonali ją szczecińscy filharmonicy. » więcej 2014-09-05, godz. 19:59 Na Bramacie zaśpiewają dla Ukrainy Polsko-ukraiński projekt muzyczny pod hasłem 'Wygrajmy pokój!' na goleniowskim Bramacie. Jubileuszowa, piętnasta edycja Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych ruszyła w czwartek i potrwa do niedzieli. » więcej 2014-09-05, godz. 18:13 Rozbudowa Teatru Polskiego z dużą szansą na kasę z Unii Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie ma duże szanse na dofinansowanie z przyszłego unijnego budżetu - tak powiedziała w piątek w Szczecinie minister kultury Małgorzata Omilanowska. » więcej 2014-09-05, godz. 16:04 Na ten koncert szczecinianie czekali od lat To będzie wielka muzyczna uczta. W piątek wieczorem w nowej Filharmonii Szczecińskiej odbędzie się pierwszy koncert. » więcej 2014-09-05, godz. 14:16 Koncert inauguracyjny w nowej siedzibie Filharmonii Na ten dzień szczecińscy melomani czekali od dawna. W piątek odbędzie się pierwszy koncert w nowej siedzibie Filharmonii. » więcej 2014-09-05, godz. 07:41 Radio Szczecin na żywo z Filharmonii. Dziś wielki dzień dla wszystkich melomanów w Szczecinie [ZDJĘCIA] Po wielu latach oczekiwań, starań i niemal 61-letniej historii, Filharmonia Szczecińska ma własną, nową siedzibę. Właśnie w piątkowy wieczór odbędzie się długo wyczekiwany koncert inauguracyjny. » więcej 2014-09-02, godz. 13:35 "Zapomniane piosenki" nagrane w studiu Radia Szczecin Wybrane polskie utwory z lat 60-tych, 70-tych i 80-tych zaśpiewali amatorzy z wsi i małych miejscowości, wyłonieni w konkursie. Pomysłodawcą jest szczeciński saksofonista Sylwester Ostrowski. » więcej 2014-08-31, godz. 14:44 Gigantyczna kolejka przed filharmonią. Dzień otwarty przyciągnął tłumy [ZDJĘCIA] Tłumy mieszkańców przyszły w niedzielę na dzień otwarty nowej Filharmonii Szczecińskiej. Do godz. 14 gmach obejrzało ponad dwa tysiące osób. » więcej 2014-08-31, godz. 10:33 Muzyka sprzed dwóch wieków zabrzmiała w chojeńskim kościele Muzyka dawnego Pomorza zabrzmiała w Kościele Mariackim w Chojnie. W sobotę wieczorem zawitał tam Letni Festiwal Wędrowny 'Na gotyckim szlaku'. » więcej 2014-08-31, godz. 00:29 Muzeum Przełomów podświetlone [ZDJĘCIA, WIDEO] Około dwustu szczecinian przyszło w sobotni wieczór na plac Solidarności, by obejrzeć pokaz oświetlenia nowej filharmonii i Centrum Dialogu Przełomy, w którym znajdą się wystawy poświęcone wojennej i powojennej historii Szczecina… » więcej
442443444445446447448