Autor książek "Biała gorączka", "Dzienniki kołymskie", "Szamańska choroba" i "Strażnicy wolności" niezmiennie wyrusza na spotkania z Innym. A teraz - prócz misji reportera - ma jeszcze jeden cel. O swojej wyprawie do Ukrainy z Jackiem Hugo-Baderem rozmawia Agata Rokicka.
Autor książek "Biała gorączka", "Dzienniki kołymskie", "Szamańska choroba" i "Strażnicy wolności" niezmiennie wyrusza na spotkania z Innym. A teraz - prócz misji reportera - ma jeszcze jeden cel. O swojej wyprawie do Ukrainy z Jackiem Hugo-Baderem rozmawia Agata Rokicka.
Maestro pierwszy solowy recital zagrał 63 lata temu w rodzinnym Gdańsku, jako 12-letni młody wirtuoz. Dziś może poszczycić się niepoliczalną ich liczbą, tak jak i nagrań płytowych, archiwalnych radiowych i telewizyjnych, czy koncertów z najbardziej prestiżowymi orkiestrami symfonicznymi na całym świecie.
Jest profesorem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i wizytującym profesorem w gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki oraz wykładowcą kursów mistrzowskich. Zasiada w jury w wielu prestiżowych konkursach skrzypcowych m.in. w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Josepha Joachima oraz wielokrotnie jako przewodniczący i członek Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie, a także Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Po szczecińskim koncercie, złożonym również z muzyki filmowej Ennio Moricone, z Profesorem Konstantym Andrzejem Kulką rozmawiała Dorota Zamolska.
Wśród najsłynniejszych jego kreacji pozostawała rola Konrada w "Dziadach" (1973), Konrada w "Wyzwoleniu" Stanisława Wyspiańskiego (1974), Ojca w "Ślubie" Gombrowicza (1991), Mefistofelesa w "Fauście" (1997), czy Majora w "Damach i huzarach" Aleksandra Fredry (2001).
Jerzy Trela odwiedził ostatni raz Szczecin w 2018 roku. Na "Festiwalu Czytania" spotkał się ze swoimi wielbicielami.
O czym bzyczą pszczoły, a o czym muchy? Dlaczego burza znowu wygrzmociła się z takim hukiem? W jaki sposób echo namieszało w lesie? I czy można usłyszeć ciszę?
Teatr Lalek Pleciuga intensywnie pracuje nad ostatnim w tym sezonie spektaklem zatytułowanym "Orkiestra świata, czyli bajki leśnej szajki".
Zapowiada się ciekawy finał naszego sezonu - mówi dyrektor Teatru Lalek Pleciuga Tomasz Lewandowski.
Jest jednym z założycieli zespołu New Life’m, grającego muzykę rozrywkową z przesłaniem chrześcijańskim. Współpracuje z najwybitniejszymi instrumentalistami z kręgu m.in. muzyki jazzowej. Ogromną popularność przyniosła mu piosenka „Dumka na dwa serca” do historycznego filmu „Ogniem i Mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana, na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Przebój Krzesimira Dębskiego zaśpiewał z Edytą Górniak. Nagrał ponad dziesięć krążków, z których kilka mieni się złotem i platyną.
Mieczysław Szcześniak bardzo chętnie wraca do Szczecina. Ostatnio koncertował z Baltic Neopolis Orchestra i Chórem Akademickim im. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego. Po występie owacyjnie przyjętym przez publiczność, Artysta udzielił wywiadu Radiu Szczecin.