Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Andrzej Ryfczyński dla Radia Szczecin. Fot. Agnieszka Natø Natorska
Andrzej Ryfczyński dla Radia Szczecin. Fot. Agnieszka Natø Natorska
Niektórzy mówili, że miał w sobie coś z krokodyla - podobnie jak on upatrywał ofiary i czekał na odpowiedni moment. Nie zabijał, ale zamykał czas w klatce fotografii. Zdjęcie musi mówić jak najwięcej, być perfekcyjne. Andrzej Ryfczyński od prawie 60 lat dokumentował życie wokół siebie. Tysiące ujęć, tysiące zdjęć. Dzięki jego fotografiom pełnym emocji wsiadamy do machiny czasu i podróżujemy do miejsc, których często już nie ma. Siły, jaką niosą zdjęcia, wartości zatrzymanej chwili doświadczał na własnej skórze. Był od lat związany z naszym regionem i był wszędzie tam, gdzie być trzeba, by zatrzymać czas.

Andrzej Ryfczyński, fotoreporter i artysta fotograf, kronikarz życia na Pomorzu Zachodnim zmarł w czwartek. Katarzyna Wolnik-Sayna zaprasza na krótki spacer po jego wystawach, migawkę z życia tego nietuzinkowego człowieka.
Posłuchaj wspomnienia Katarzyny Wolnik-Sayny
Materiały organizacyjne organizatora
Materiały organizacyjne organizatora
Data urodzin lipskiego kompozytora Jana.Sebastiana Bacha jest datą umowną (w źródłach podaje się dwie różne - 21 i 31 marca), niemniej rocznica kolejnych jego urodzin jest świetną okazją do posłuchania koncertu organowego na jego cześć.

Uczniowie klasy organów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie, prowadzonej przez dr Małgorzatę Klorek zapraszają w poniedziałek, 31 marca o godz. 12.30 na Staromłyńską 13 na koncert z okazji 340. rocznicy urodzin Bacha.

O tym kompozytorze i koncercie opowiadają: Małgorzata Klorek - organistka, koordynator projektu polsko-niemieckiego Europejskiej Akademii Organowej, kierownikiem artystycznym międzynarodowych festiwali organowych, prowadząca klasę organów w Zespole Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie oraz jej uczniowie - Jan Kułakowski i Filip Kamiński. Z gośćmi rozmawia Agata Rokicka.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Krzysztof Wakuliński, Michał Janicki i Adam Dzieciniak. Już niedługo na naszej antenie kolejne słuchowisko z udziałem znanych aktorów. To "Szekspir w Klubie Seniora" - historia w której zupełnie przypadkowi ludzie chcą wspólnie wystawić przedstawienie teatralne.
Za adaptację tekstu Wojciecha Kwiatkowskiego odpowiada Maria Brzostyńska.

W słuchowisku wystąpią również: Bożena Furczyk,Małgorzata Chryc-Filary, Ewa Sobiech i Iwona Kowalska-Zych. Za realizację dźwięku odpowiada Wawrzyniec Szwaja. Premiera w Studiu S1 Radiu Szczecin już niedługo.
Posłuchaj relacji Joanny Skoniecznej
Materiały promocyjne wydawnictwa
Materiały promocyjne wydawnictwa
„Raport Kruka" - piąta powieść szczecińskiego autora Przemysława Kowalewskiego, która ukazała się 12 marca. „Raport Kruka" to nowi bohaterowie we współczesnym Szczecinie oraz niezwykle trudna i wstydliwa historia Polski. To piąta powieść Przemysława Kowalewskiego, ale jednocześnie pierwsza, której bohaterem nie jest lubiany przez czytelników Ugne Galant.
W książce odnajdziecie atmosferę znaną z powieści Dana Browna i bohaterki w klimacie kryminałów Stiega Larssona.

Najnowsza książka Kowalewskiego od kilku tygodni utrzymuje się na szczycie list najpopularniejszych polskich kryminałów, Szczególną popularnością cieszy się wersja audio "Raportu Kruka" Książkę czyta Mariusz Bonaszewski. A z autorem rozmawia Joanna Skonieczna.
Posłuchaj 1 części rozmowy Joanny Skoniecznej
Posłuchaj 2 części rozmowy Joanny Skoniecznej
Joanna Żółkowska i Kacper Kuszewski w spektaklu "Pani Pylińska i sekret Chopina". Fot. materiały promocyjne organizatora
Joanna Żółkowska i Kacper Kuszewski w spektaklu "Pani Pylińska i sekret Chopina". Fot. materiały promocyjne organizatora
"Pani Pylińska i sekret Chopina" jest opowieścią o tym, jak muzyka kształtuje nasze emocje. Podczas muzycznych spotkań nauczycielki i ucznia rozmowy o Chopinie - o jego pasji, a przede wszystkim o wrażeniach i emocjach, które wywoływał - są równie ważne jak technika gry.

Joanna Żółkowska wystąpiła w miniony piątek (28 marca) w Gminnym Ośrodku Kultury i Sporu Przecław w przedstawieniu "Pani Pylińska i sekret Chopina" w roli tytułowej. Spektakl został wyreżyserowany przez Roberta Glińskiego.

Z Joanną Żółkowska rozmawia Małgorzata Frymus.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie w 2004 roku, a już rok później została wyróżniona nagrodą za Najlepszy Debiut Aktorski przez Jury Festiwalu Polskiego Filmu Fabularnego w Gdyni za "Masz na imię Justine". Za ten sam obraz na Festiwalu Filmowym w Mons w Belgii, otrzymała nagrodę za Najlepszą Rolę Kobiecą. Ta kreacja zaważyła nie tylko na jej karierze, ale i życiu.

Aktorka Anna Cieślak walczy o prawa ciężko doświadczonych kobiet, działając w Fundacji La Strada. Zapewne właśnie dlatego tak koncertowo zagrała w kolejnej odsłonie serialu "Szadź" żonę seryjnego mordercy, w którego rolę wcielał się Maciej Sztur.

Pochodzi ze Szczecina i tęskni za jego przestrzenią.
Posłuchaj rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny