Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
DAGADANA z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Macieja Kotarby. Fot. [Olga Iwanow/Filharmonia w Szczecinie]
DAGADANA z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Macieja Kotarby. Fot. [Olga Iwanow/Filharmonia w Szczecinie]
Po raz drugi w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie, ale po raz pierwszy z orkiestrą symfoniczną. To był nadzwyczajny wieczór. Publiczność zachwycona wspaniałym koncertem gromkimi brawami na stojąco nagrodziła artystów. Zbudowała wyborną atmosferę, bo i „Sto lat” zaśpiewała. Muzycy chętnie bisowali. Po występie nie szczędzili czasu swoim fanom, z którymi rozprawiali o muzyce, wydanych płytach, koncertach na całym świecie itp. - Wyjątkowo piękny czas. Oby powtórzył się jak najprędzej - mówili rozentuzjazmowani widzowie.

W ramach 3. Festiwalu „Słyszę Dobre Dźwięki” wystąpił w piątek, 2 czerwca 2023 roku, znany zespół „Dagadana” świętujący 15. urodziny. Grupa znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tam, gdzie dociera, przekracza granice pomiędzy narodami, sceną a publicznością, udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę.

Motyw przewodni festiwalu, a także nowe, świetne instrumentacje piosenek grupy, napisane na zamówienie Doroty Serwy - dyrektor Filharmonii w Szczecinie nawiązują do muzyki naszych wschodnich sąsiadów - wieloletniej przyjaźni sąsiedzkiej z Ukrainą oraz wspólnych wątków kulturowych. „Dagadana” i Orkiestra Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Macieja Kotarby dali popis nad popisami.

Po koncercie Daga Gregorowicz (wokal, elektronika), Dana Vynnytska (wokal, piano), Mikołaj Pospieszalski (kontrabas, gitara basowa, skrzypce, wokal) i Bartosz Nazaruk (perkusja, instrumenty perkusyjne) mówili w wywiadzie m.in., że DAGADANA nie jest 15-letnim dzieckiem, tylko dzieckiem, które musiało wydorośleć...

Polecam gorąco wysłuchanie rozmowy.
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Literackie Śniadanie na trawie wraz ze Szczecińską Wiosną Poezji odbyły się w Ogrodach Willi Lentza w Szczecinie. Po ścieżkach wśród zieleni spacerowały pary w strojach z końca XIX wieku, czyli czasów powstania willi, a ze sceny dobiegały dźwięki kwartetu smyczkowego.
Degustację śniadania urozmaiciło czytanie poezji i zwiedzanie zabytkowej budowli. Czas płynął niespiesznie przy pogodnych rozmowach i lemoniadzie.
Ważnym punktem spotkania było odsłonięcie pamiątkowej tablicy przy przywiezionej niedawno z ogrodu Tadeusza Różewicza daglezji, która na zawsze będzie upiększać otoczenie willi.
Na śniadaniu była Małgorzata Frymus.
Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz. [Materiały prasowe SPI]
Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz. [Materiały prasowe SPI]
Sympozjum „Grünebergowie – spuścizna rodu słynnych organmistrzów z Pomorza” realizowane w Studiu Koncertowym im. Profesora Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin SA, zainauguruje 7 czerwca 2023 roku (godzina 16) cykl spotkań przygotowywanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna podróż śladami Grünebergów 2023”.

Autorem projektu jest prezes Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw – Jan Koprowicz, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi – inicjator podjęcia współpracy szczecińskiego środowiska muzycznego z Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Narodowej i jej dyrektorem Volodymyrem Syvokhipem (2014) oraz koncertów słynnej ukraińskiej orkiestry w Szczecinie i w Berlinie (2017, 2018 i 2019), pomysłodawca i współrealizator Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sacrum Non Profanum” w Ukrainie (Lwów, Iwano-Frankiwsk 2017), nagrania we Lwowie płyty kompaktowej z Symfonią h-moll op. 24 „Polonia” I.J. Paderewskiego z udziałem Orkiestry Symfonicznej Lwowskiej Filharmonii Narodowej (kierownictwo produkcji), światowej premiery albumu w Szczecinie (2020), dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego WIELCY TWÓRCY w Ukrainie (Lwów, Kropywnycki – 2022).

Inicjator festiwalu „Muzyczna podróż śladami Grünebergów” w celu potwierdzenia słuszności tego typu działania przeprowadził w roku 2022 pilotażową odsłonę imprezy w Szczecinie, Konarzewie i Płotach. Doświadczenie to utwierdziło organizatora w tym, że tego typu wydarzenia mogą uaktywnić lokalne społeczności, które podejmą się prób ratowania cennych zabytków regionu.

W zamyśle zarządu stowarzyszenia, trwające przez kolejne lata imprezy będą mogły się odbywać na zasadzie „wędrujących” eventów artystycznych, organizowanych śladami rozrzuconych w różnych zakątkach świata grünebergowskich organów, bowiem arcydzieła z rodzinnych fabryk organmistrzów (ok. 1000 sztuk) wyjeżdżały od XIX wieku z Białogardu, Szczecina i Szczecina-Zdrojów w świat, np. do Afryki Południowej, Islandii, Meklemburgii, na Pomorze i do Rosji.

Na początek, trasa festiwalu obejmie nieliczne już dziś w Szczecinie i na Pomorzu „grünebergi” (ok. 80 w Polsce i ok. 90 sztuk w Niemczech).

Partnerami wydarzenia są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Kantorei Pasewalk, Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Polskie Radio Szczecin SA, Akademia Sztuki w Szczecinie, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, bazylika archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, parafia pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach, Sorrento, Szczeciński Chór Katedralny i Chór Męski „Słowiki 60” im. Profesora Jana Szyrockiego.

Podczas sympozjum omówione zostaną następujące tematy:

Historia rodziny Grünebergów
Życie muzyczne w dawnym Szczecinie
Organy Grünebergów na Pomorzu
Interpretacja muzyki romantycznej na organach Grüneberga
Improwizacje organowe na instrumentach dawnych
Muzyka organowa w Polskim Radiu
Festiwale organowe na Pomorzu Zachodnim promujące zabytkowe instrumenty Grünebergów
Restauracja, rekonstrukcja, renowacja zabytkowych organów w Polsce – fakty i mity
Organy Grüneberga na niemieckim obszarze Vorpommern
Pastor i kantor jako przewodnicy muzyczni w kościołach na terenie Niemiec
Policja na tropie zaginionych i skradzionych zabytków

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

O przedsięwzięciu mówi prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska z Akademii Sztuki w Szczecinie – dyrektor artystyczny festiwalu.

"Kalibabka. Historia największego uwodziciela PRL" Wiktor Krajewski.
"Kalibabka. Historia największego uwodziciela PRL" Wiktor Krajewski.
To reportaż o słynnym oszuście matrymonialnym z Wybrzeża zwanym polskim Casanovą, podziwianym niegdyś zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Jest próbą zrozumienia fenomenu człowieka, którego niecne poczynania stały się inspiracją do stworzenia popularnego pod koniec lat 80. serialu "Tulipan".

Książka opowiada o postaci Jerzego Kalibabki, który w latach 1977-1982 okradł i wykorzystał tysiące kobiet na terenie całej Polski. Rozpoczyna się od wizyty w Dziwnowie, czyli nadmorskiej miejscowości, w której "Tulipan" spędził dzieciństwo i młodość. Jako że w chwili powstawania reportażu jego bohater już nie żył, a inni mieszkańcy miasteczka byli niechętni do zwierzeń, w dalszej części autor skupił się na analizie akt sądowych i opinii ekspertów.

Tak więc opis kolejnych etapów kryminalnej ścieżki Kalibabki został uzupełniony o wypowiedzi psychologów badających jego osobowość, dziennikarza, który przed laty opisywał tę sprawę oraz ofiar "Tulipana". Większość z nich była wówczas niepełnoletnimi dziewczętami.

Wiktor Krajewski, jest dziennikarzem i pisarzem. Spod jego pióra wychodzą utwory z dziedziny literatury faktu i biografistyki. Debiutował wydaną w 2015 r. książką "Łączniczki. Wspomnienia z Powstania". Do grona książek jego autorstwa należą m.in. "Pocztówki z Powstania", "Wiem, jak wygląda piekło" czy "Chciałbym nigdy cię nie poznać".

Mat. promocyjne organizatora
Mat. promocyjne organizatora
W sobotę (27 maja) w szczecińskim Teatrze Lalek Pleciuga odbyła się prapremiera sztuki Magdaleny Mrozinskiej i Janni Younge, w reżyserii Janni Younge. Sztuka została specjalnie napisana dla szczecińskiej sceny lalkowej.
To piękna opowieść o tym, że jako dzieci mamy prawo poszukiwać, kim chcemy być w przyszłości. Mamy prawo poznawać świat, czasami popełniać błędy.
Mieczysław Szcześniak – wokalista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Fot. [Archiwum Artysty]
Mieczysław Szcześniak – wokalista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Fot. [Archiwum Artysty]
Ogromną rolę w moim życiu artystycznym odegrał Szczecin, bo tutaj w słynnym Studiu Nagrań Polskiego Radia Szczecin rejestrowałem swoje pierwsze utwory z zespołem Fun Factory (...) – stwierdził Mieczysław Szcześniak, polski piosenkarz, kompozytor i autor tekstów. Wkrótce występy m.in. w Ogólnopolskim Konkursie „Śpiewać każdy może” dały Jemu przepustkę do udziału w konkursie piosenki w Opolu, gdzie w 1985 roku za wykonanie piosenki „Przyszli o zmroku” otrzymał główną nagrodę im. Anny Jantar.

Jest jednym z założycieli zespołu New Life’m, grającego muzykę rozrywkową z przesłaniem chrześcijańskim. Współpracuje z najwybitniejszymi instrumentalistami z kręgu m.in. muzyki jazzowej. Ogromną popularność przyniosła mu piosenka „Dumka na dwa serca” do historycznego filmu „Ogniem i Mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana, na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Przebój Krzesimira Dębskiego zaśpiewał z Edytą Górniak. Nagrał ponad dziesięć krążków, z których kilka mieni się złotem i platyną.

Mieczysław Szcześniak bardzo chętnie wraca do Szczecina. Ostatnio koncertował z Baltic Neopolis Orchestra i Chórem Akademickim im. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego. Po występie owacyjnie przyjętym przez publiczność, z Artystą spotkała się Dorota Zamolska.