Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Mat. promocyjne organizatora
Mat. promocyjne organizatora
Nazwa nie została wymyślona przez sztuczną inteligencję. To określenie już funkcjonujące w rozśpiewanym środowisku żeglarskim. Jest to nawiązanie do nazwiska autora tekstów wielu żeglarskich przebojów, kapitana Andrzeja Mendygrała. To jemu zawdzięczamy m.in. polskie teksty "Hiszpańskich dziewczyn", "Pod Jodłą", "Grenlandzkich wielorybników" czy "Branki", o "Marynarskich portkach" nie wspomnę.

Kpt. Mendygrał dowodził brygantyną Henryk Rutkowski, żaglowcem pasażerskim Peace, kanadyjską Concordią, żaglowcem badawczym PAN Oceania czy brygiem Fryderyk Chopin. Przez lata związany z Centralnym Ośrodkiem Żeglarskim w Trzebieży jako instruktor szkolenia. Więc gdzie jak nie tu, w Trzebieży, powinny zabrzmieć jego pieśni.
Zaproszenie przyjęły zespoły "Ryczące dwudziestki " i zespół "Cztery Refy". Wybór wykonawców nie jest przypadkowy, to właśnie te zespoły mają w swym repertuarze najwięcej "Mendygrałek''.

Niestety 5 lat temu kapitan Andrzej Mendygrał odszedł na błękitne reje, ale pewnie puszcza do nas oko i dym z fajeczki, ciesząc się, że pamięć zamknięta w piosenkach ciągle trwa.
Na "Mendygrałki" zaprasza Katarzyna Wolnik-Sayna.
Posłuchaj felietonu Katarzyny Wolnik-Sayny
Książnica Stargardzka. Fot. Marek Synowiecki [Radio Szczecin]
Książnica Stargardzka. Fot. Marek Synowiecki [Radio Szczecin]
Drugie miejsce zajęła Książnica Stargardzka w rywalizacji o tytuł najlepszej biblioteki w kraju. Plebiscyt portalu granice.pl budził wiele emocji nie tylko wśród czytelników, mobilizował także do głosowania lokalne społeczności. Ostatecznie palmę pierwszeństwa wywalczyła kilkutysięczna Włodawa w Lubelskiem. Efektem plebiscytu jest natomiast odczuwalnie większe zainteresowanie ofertą i zasobami bibliotek.

Akurat w tej kategorii Książnica Stargardzka ma się czym pochwalić, niemal rok po zakończeniu gruntownej modernizacji swojej siedziby. W bardziej przestronnych, przyjaznych i odnowionych wnętrzach, które zachowują także historyczną ciągłość dziejów miasta, na odwiedzających czeka bogaty, powiększany stale księgozbiór- ale są też i różnorodne pogranicza historii, nauki, sztuki czy kultury. Wszystko w jednym miejscu pod ocalonym, klimatycznym neonem dawnej księgarni „Dom Książki”.

Jolanta Aniszewska, dyrektor Książnicy Stargardzkiej cieszy się z obecności w ścisłej rankingowej czołówce portalu, jednocześnie przyznając, że jednak czuje lekki niedosyt...
Posłuchaj rozmowy Marka Synowieckiego
Tomasz Szczęsny – wiolonczelista. Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Tomasz Szczęsny – wiolonczelista. Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Tomasz Szczęsny – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu z klasy profesora Stanisława Firleja. Stypendysta Miasta Szczecin i Towarzystwa Przyjaciół Szczecina. Debiutował z orkiestrą symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w 1998 roku, wykonując Koncert wiolonczelowy Eduarda Lalo pod dyrekcją Tomasza Bugaja.

Jako solista i kameralista współpracował z takimi artystami jak m.in. Roman Jabłoński, Kevin Kenner, Bartłomiej Nizioł, Anna Maria Staśkiewicz czy Agata Szymczewska. Występował jako kameralista w wielu prestiżowych salach koncertowych na świecie, m.in. w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall. Grał pod batutami wybitnych dyrygentów, wśród których byli m.in. Tomasz Bugaj, Krzysztof Penderecki, Marek Pijarowski, Ivan Repušić, Zygmunt Rychter i Antoni Wit.

Od 2006 roku jest koncertmistrzem grupy wiolonczel Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Od 2013 współtworzy z Eugenem Prochaćem (Słowacja), Adamem Javorkai’em (Węgry), Petrem Nouzovskim (Czechy) międzynarodowy projekt „Visegrad Cello Quartet”. W 2014 został zaproszony przez berlińską orkiestrę Deutsche Kammer Orchester do poprowadzenia jako koncertmistrz grupy wiolonczel dwóch koncertów w Korei Południowej. Występował m.in. w Czechach, Chorwacji, Danii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii, we Włoszech, na Słowacji i na Węgrzech.

Jest autorem transkrypcji pieśni Karola Szymanowskiego, które wraz z pozostałymi opracowaniami muzyki Szymanowskiego na wiolonczele i fortepian (Sławomir Wilk) zostały wydane na płycie CD „Karol Szymanowski. Works for cello and piano”. Regularnie nagrywa muzykę do przedstawień teatralnych i projektów filmowych. W roku 2011 zrealizował m.in. partię wiolonczeli na płycie „8” Katarzyny Nosowskiej.

Od roku 2007 prowadzi klasę wiolonczeli w szczecińskiej Akademii Sztuki (przed 2010 w Filii poznańskiej Akademii Muzycznej). W 2013 uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych, a w 2018 doktora habilitowanego.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał Tomaszowi Szczęsnemu tytuł profesora sztuk muzycznych.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Tomaszem Szczęsnym
Materiały promocyjne wydawnictwa
Materiały promocyjne wydawnictwa
"Scherzofrenia" - to najnowszy, 7. tom poetycki Konrada Wojtyły. Autor, który przez wiele lat był naszym redakcyjnym kolegą, zebrał w nim wiersze, które powstawały przez ponad 6 lat.

Obszerne posłowie do książki napisał, zmarły niedawno, prof. Zbigniew Mikołejko - wybitny filozof i historyk religii. Publikacja ukazała się w wydawnictwie Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka.

Konrad Wojtyła jest poetą, dziennikarzem, krytykiem literackim, wykładowcą akademickim i dyrektorem Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności Uniwersytetu Szczecińskiego. Pełni także m.in. funkcję wiceprezesa zarządu Fundacji im. Sławomira Mrożka.
Z Konradem Wojtyłą rozmawia Joanna Skonieczna.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Dążenie do perfekcji za wszelką cenę, przekraczanie własnych możliwości i wielkie przepracowanie możliwości - to historia opowiedziana w najnowszej premierze Teatru Współczesnego. "Giselle - tańcz!" to sceniczny dramat Macieja Podstawnego, w reżyserii Anny Obszańskiej. Reżyserka - łącząc ruch i dramat - opowiada własna historię.

Premiera odbyła się w piątek (10 maja) na dużej scenie Teatru Współczesnego i powstała w ramach II rezydencji artystycznej Scena Nowe Sytuacje w Teatrze Współczesnym. Jest także koprodukcją szczecińskiej sceny przy Wałach Chrobrego oraz Teatru Łaźnia Nowa w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontrapunkt oraz Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Frymus
Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa. 2017 rok. Fot Goplanka [wikipedia.org, domena publiczna]
Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa. 2017 rok. Fot Goplanka [wikipedia.org, domena publiczna]
W ramach polskiego tournée znakomitego włoskiego piosenkarza, łączącego operę z popem - Alessandro Safina, na scenie Netto Areny w minioną środę wystąpiła m.in. śpiewaczka operowa, z urodzenia szczecinianka - Alicja Węgorzewska. Ma w swoim repertuarze kilkanaście partii operowych. Uczestniczy w wielu międzynarodowych festiwalach i galach operowych. Jest też laureatką wielu prestiżowych konkursów, w tym - Maria Callas Tribute Prize NY. Jest również znana jako komentatorka słynnych Noworocznych Koncertów Wiedeńskich dla TVP.

W programie szczecińskiego koncertu Alessandro Safina znalazły się takie przeboje jak: "Luna", "Incanto", "Parla Piu Piano", "O mare mare", "Cathedrales" i wiele wiele innych.
Przed koncertem ze znakomitą śpiewaczką, dyrektorką Opery Kameralnej w Warszawie rozmawiała Małgorzata Frymus.

A już wkrótce zobaczymy i usłyszymy Małgorzatę Węgorzewską w "Marii de Buenos Aires" w Willi Lentza (12 i 13 marca).
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus