Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Antoni Henryk Radziwiłł (1775-1833)
Antoni Henryk Radziwiłł (1775-1833)
20 października w berlińskiej Bazylice św. Jana zaprezentowana została wystawa "Obecność rodziny Antoniego Radziwiłła w życiu kulturalnym Berlina".

Wystawa koncentruje się na latach 20. i 30. XIX w. Stałym punktem odniesienia jest pałac Radziwiłłów, jedna z najbardziej efektownych rezydencji w Berlinie. Tłem - zamek myśliwski w Antoninie oraz siedziba Antoniego Radziwiłła w Poznaniu.

W Polsce wiedza o roli Radziwiłłów w tworzeniu i animowaniu kultury jest pamiętana, a w Niemczech poszła w zapomnienie. Antoni Radziwiłł tworzył i animował kulturę w Berlinie z przychodów swoich ordynacji. Wystawa ma mieć charakter edukacyjny - ma zmniejszyć niemiecki deficyt pamięci o Polakach, jako animatorach kultury.

Z dr. Wojciechem Lizakiem - historykiem, antykwariuszem i muzealnikiem rozmawia Agata Rokicka.
Posłuchaj 1 części rozmowy Agaty Rokickiej
Posłuchaj 2 części rozmowy Agaty Rokickiej
"Mistrz i Morze". Fot. Katarzyna Wolnik-Sayna [Radio Szczecin]
"Mistrz i Morze". Fot. Katarzyna Wolnik-Sayna [Radio Szczecin]
Morze od zawsze intrygowało, zaciekawiało, stanowiło też wyzwanie dla malarzy, rzeźbiarzy i innych artystów, nie tylko plastyków.
„W sztuce współczesnej morze wciąż stanowi punkt wyjścia dla tradycyjnego pejzażu, ale zwykle jest ono podłożem dla bardziej abstrakcyjnych, lirycznych rozwiązań" - czytamy w zapowiedzi kolejnej wystawy z cyklu "Mistrz i Morze".

Wystawy „Mistrz i Morze” - to autorski pomysł Jolanty Szczepańskiej-Andrzejewskiej, właścicielki szczecińskiej Galerii Sztuki Współczesnej Art Galle.

Tegoroczną ekspozycję można podziwiać w Centrum Posejdon do końca października. Na wernisażu była Katarzyna Wolnik-Sayna.
Posłuchaj relacji Katarzyny Wolnik-Sayny
Pomnik Aliny Ślesińskiej. Materiały ze strony Trafostacji Sztuki, organizatora na FB
Pomnik Aliny Ślesińskiej. Materiały ze strony Trafostacji Sztuki, organizatora na FB
W Trafostacji Sztuki Szczecin można oglądać nowa wystawę zatytułowaną "Człowiek nie rządzi narodem w pojedynkę", która opowiada o zapomnianym momencie współpracy Polski i Ghany w latach 60.

Wówczas jednym z jej efektów był pomnik ówczesnego prezydenta Kwame Nkrumaha autorstwa polskiej rzeźbiarki Aliny Ślesińskiej. Pomnik przetrwał zaledwie kilka miesięcy, ale współpraca gospodarcza znacznie dłużej.

Ghana, po odzyskaniu niepodległości chciała pójść własną drogą rozwoju gospodarczego, ale dawni kolonialiści chcieli mieć dalszy wpływ na kraje Afryki. I o tym między innymi mówi najnowsza wystawa w Trafostacji. Można tam obejrzeć makietę rzeźby Alina Ślesińska, fotografie i dokumenty. To opowieść o próbie stworzenia własnej historii na własnych warunkach.

Wystawę widziała Małgorzata Frymus.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
"Zatrzymać czas, ukazać piękno" wystawa w Muzeum Narodowym. Fot. Robert Stachnik.
"Zatrzymać czas, ukazać piękno" wystawa w Muzeum Narodowym. Fot. Robert Stachnik.
Muzealnicy to nie tylko zbieracze artefaktów minionych czasów, ale przede wszystkim strażnicy dbający o ich zachowanie. W realizacji tej misji kluczową rolę odgrywają pracownie konserwatorskie.

Konserwatorzy działają na zapleczu muzeum, ich praca jest tym lepsza, im mniej widoczna. Jednak w najnowszej wystawie Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego w Szczecinie tym razem jest nieco inaczej, bowiem ich praca została wystawiona na światło dzienne. Wystawa "Zatrzymać czas, ukazać piękno - prace konserwatorskie w Muzeum Narodowym w Szczecinie" - prezentowana jest w gmachu przy Wałach Chrobrego
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
"Przeżyjmy to jeszcze raz" to tytuł wystawy, którą można oglądać w Morskim Centrum Nauki Zaprezentowane zostały tu wielkoformatowe zdjęcia zrobione podczas tegorocznej imprezy The Tall Ships Races 2024. Jedynym wymogiem organizatora wystawy było to, żeby na co najmniej jednej fotografii znajdowało się Morskie Centrum Nauki.
Wczoraj (sobota 7.09.2024) odbył się tam wernisaż.

Wystawa, na którą wstęp jest bezpłatny, dostępna będzie 5 października na 1. piętrze w strefie wystaw czasowych.
Posłuchaj relacji Katarzyny Wolnik-Sayny
Plakat wystawy. Materiały promocyjne organizatora
Plakat wystawy. Materiały promocyjne organizatora
"Przeplatanie i Przenikanie" - to nastrojowa, klimatyczna rodzinna wystawa w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie trzech pokoleń artystów.
"Ekspozycja ta to jak barwny dywan, złożony z wielu różnego koloru wątków, przeplatających się, zawężających i rozplątujących się, schodzących się i rozchodzących, tworzących harmonijne pasma i kontrastowe węzły".

Po raz pierwszy w Szczecinie zaprezentowana jest wystawa ukazująca w szerszym spektrum drogę i dorobek artystyczny rodziny Mazuś, poszerzoną o prace Romana i Stanisławy Strzelbickich, rodziców Danuty Strzelbickiej-Mazuś. Zebrane na wystawie prace są różnorodne w technikach i środkach wyrazu artystycznego, odzwierciedlają wysokie uczucia i stany emocjonalne, których spoiwem łączącym jest zachwyt nad otaczającym światem.

Wystawę przygotowała Agata i Mieszko Mazuś, najmłodsi artyści rodziny.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
Szczecin w malarstwie przełomu XIX i XX wieku. Fot. Małgorzata Frymus
Szczecin w malarstwie przełomu XIX i XX wieku. Fot. Małgorzata Frymus
Willa Lentza i Klub Kolekcjonerów, Miłośników Malarstwa i Sztuki Dawnej w Szczecinie zaprosili wczoraj (sobota 27.07.2024 r) mieszkańców Szczecina na finisaż eksponowanej w Willi Lentza wystawy pn. ‘’Szczecin w malarstwie przełomu XIX i XX wieku. Ze zbiorów kolekcjonerów szczecińskich’’.

Jest to dorobek artystów związanych z regionem, ukazując mieszkańcom i gościom transgranicznego regionu lokalne dziedzictwo kulturowe
1234567