Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
[Fot. Małgorzata Frymus Radio Szczecin]
[Fot. Małgorzata Frymus Radio Szczecin]
W Sali Kolumnowej w szczecińskiej Książnicy Pomorskiej została otwarta wystawa z okazji 45-lecia Związku Polskich Artystów Fotografików w Szczecinie.
W 1947 roku z inicjatywy Jana Bułhaka i Leonarda Sempolińskiego powstał Polski Związek Artystów Fotografów - będący kontynuacją przedwojennego Foto-Klubu Polskiego. Przemianowany w roku 1952 na istniejący do dziś Związek Polskich Artystów Fotografików, jest największym polskim stowarzyszeniem twórczo-zawodowym fotografików przyjmującym w poczet swoich członków artystów o wybitnym dorobku.

Głównym zadaniem ZPAF jest popularyzacja sztuki fotograficznej przede wszystkim poprzez działalność wystawienniczą. Poza eksponowaniem indywidualnej działalności twórczej swoich członków, Okręg Szczeciński zorganizował w czasie swojego, już ponad 45 letniego istnienia, szereg imprez o znaczeniu krajowym i międzynarodowym. Były to seminaria, sympozja, wykłady oraz przede wszystkim wystawy, w których udział brali znani fotograficy polscy i zagraniczni. W sumie Okręg Szczeciński zorganizował od roku 1977 ponad 400 wystaw.

Tradycją Okręgu stało się organizowanie Wystawy Jubileuszowej co 5 lat. Niewielkie opóźnienie obchodów 45-lecia Okręgu wynikło z napiętych planów wystawienniczych w galeriach po pandemii. Wystawa Jubileuszowa jest jak zwykle przeglądem działalności fotografików z Okręgu. Każdy prezentuje po kilka prac z ostatnich lat.

Na wernisaż wybrała się Małgorzata Frymus.
Fot. Paweł Arczewski
Fot. Paweł Arczewski
Olgę Dąbkiewicz można spotkać na szczecińskich wernisażach i wydarzeniach kulturalnych. Ściąga spojrzenia, bo wygląda inaczej niż inne kobiety. Czasem jak dziewczyna z francuskiej ulicy lat 50. XX wieku: spódnica w kratę, czarny golf, na głowie czerwony beret, a pod nim upięte loki. Innym razem lata międzywojenne z suknią i obowiązkowymi rękawiczkami.
Ale Olga Dąbkiewicz nie tylko bawi się modą z różnych epok, ale organizuje też plenery fotograficzne. Rezultaty - można oglądać w Galerii Enter Domu Kultury 13 Muz.
Z Olgą Dąbkiewicz rozmawia Małgorzata Frymus.
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Projekt "Nu, pogodi!" odnosi się do wykorzystania grafiki i mediów w kontekście trwającej inwazji Rosji na Ukrainę. Prezentuje wielkoformatowe prace młodych artystów z Ukrainy, Polski i Belgii w Galerii Łąki Kany w Szczecinie.
"To metafora zaczerpnięta z popularnej kreskówki"- pisze we wstępie do wystawy Dziekan Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, dr Witold Modrzejewski. "Odnosi się do taktyki oporu przed nihilistyczną, bezideową przemocą. Wojna to nie tylko kwestia potęgi militarnej i gospodarczej, ale także walka idei, symboli i narracji kulturowych. Sztuka w tym sensie staje się kluczowym polem konfliktu, ponieważ może kształtować nasze postrzeganie rzeczywistości, wpływać na emocje oraz wzmacniać lub podważać dominujące ideologie."
Do Galerii Łąki Kany zaprasza Galeria Gilotyna. Na wystawie była Małgorzata Frymus.
Przy zrekonstruowanej pracowni artysty. [Fot. Małgorzata Frymus]
Przy zrekonstruowanej pracowni artysty. [Fot. Małgorzata Frymus]
Jego abstrakcyjne płaskorzeźby uważane są za ikony XX wieku, jego projekty graficzne są awangardowe, a projekty budynków wizjonerskie.

Do Muzeum Narodowego w Szczecinie przyjechały kruche obiekty przestrzenne ze szkła i pleksi oraz złocone abstrakcyjne reliefy Ericha Buchholza. W gmachu na Wałach Chrobrego stanęła także rekonstrukcja jego atelier zaprojektowanego w 1922 roku.

Urodzony w Bydgoszczy Erich Buchhholz należał do najciekawszych twórców niemieckiej awangardy. W Polsce niemal zupełnie nieznany, nie tylko funkcjonował na międzynarodowej scenie artystycznej, lecz był także przez nią ceniony od początku lat dwudziestych XX wieku. Wiążąc swoje losy z Berlinem, tyglem kulturowym ówczesnej Europy, miał możliwość zawarcia znajomości z przedstawicielami nowoczesnych kierunków w sztuce, pochodzącymi ze wszystkich części kontynentu.

Z okazji 50. rocznicy śmierci Buchholza oraz 100. jubileuszu powstania jego berlińskiej pracowni - dzieła totalnego - Muzeum Narodowe w Szczecinie i Kunsthaus Dahlem w Berlinie we współpracy z zarządcą spuścizny po artyście oraz Fundacją Sztuki Konkretnej i Designu w Ingolstadt prezentują wystawę poświęconą wszechstronnemu malarzowi, architektowi, rzeźbiarzowi, grafikowi i projektantowi produktu.
O spóściznę męża dba Iwona Gacparska. [Fot. Małgorzata Frymus]
O spóściznę męża dba Iwona Gacparska. [Fot. Małgorzata Frymus]
Arkadiusz Gacparski rysownik, karykaturzysta odszedł nagle 10 lat temu. Pozostawił po sobie wiele prac, rozsypanych po domach i biurach szczecińskich. Zawsze chodził z teczką do rysowania, ciągle coś notował i swoje rysunki często rozdawał.

Arkadiusz Gacperski urodził się 25 czerwca 1962 roku w Szczecinie. Po ukończeniu Liceum Plastycznego współpracował m.in. ze szczecińskim Teatrem Krypta i krakowską Piwnicą pod Baranami. Jego rysunki były publikowane w lokalnej i ogólnopolskiej prasie. W późniejszym okresie zajął się ilustrowaniem książek dla dzieci. Był także współautorem Kroniki Miasta Szczecina wydanej przez Archiwum Państwowe. Tworzył rysunki przedstawiające polityków, artystów, sportowców i naukowców związanych z naszym miastem.
źrródło: FB Willa Lentza - szczecińska instytucja kultury
źrródło: FB Willa Lentza - szczecińska instytucja kultury
Wystawa prac Andrzeja Maciejewskiego, cenionego malarza i grafika w Willi Lentza została zatytułowana "Klapki z oczu". To niezwykła okazja do obejrzenia przepełnionych symboliką dzieł artysty.
Jak pisze kurator wystawy, Jolanta Szczepańska-Andrzejewska: ,,wielu odbiorców twórczości Andrzeja kwalifikuje ją jako grafikę komputerową. Otóż nie do końca tak jest – praktyka Andrzeja jest o wiele bardziej złożona i bliższa klasycznym technikom grafiki warsztatowej, a komputer jest tylko jednym z jego narzędzi”.

Andrzej Maciejewski to szczeciński malarz i grafik. Już od 60 lat aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Twórczość Andrzeja Maciejewskiego rezonuje wokół Szczecina i samych szczecinian, tak więc jest on aktywną tkanką miasta. Już w latach siedemdziesiątych projektował i wykonywał liczne, wielkoformatowe murale obrazujące działalność lokalnych przedsiębiorstw na budynkach w centrum naszego miasta, m.in. przy Alei Wojska Polskiego, ulicy Getta Warszawskiego, ulicy Dworcowej czy w okolicach Bramy Portowej.
Ekspozycja, przygotowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność. [Fot.Małgorzata Frymus]
Ekspozycja, przygotowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność. [Fot.Małgorzata Frymus]
Kiedy naprawdę zakończyła się pierwsza wojna światowa? Ile nowych państw pojawiło się wówczas na mapie? Jak w powojennych latach wyglądało codzienne życie Europejczyków? Czy w wydarzeniach sprzed stu lat można dostrzec podobieństwa do współczesnej sytuacji na świecie?

Na te i inne pytania odpowiada wystawa plenerowa pt. Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918–1923, którą w dniach 4 kwietnia – 9 czerwca 2023 będzie można oglądać na placu Solidarności 1 przy Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie.

Ekspozycja, przygotowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność we współpracy z międzynarodowym gronem historyków, stanowi próbę syntezy burzliwych początków dwudziestolecia międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem historii Europy Środkowo-Wschodniej. Składa się na nią ponad 200 ujętych w interaktywną formę materiałów archiwalnych – fotografii, dokumentów, filmów, map oraz indywidualnych świadectw pamięci. Ich bogaty wybór dokumentuje i uświadamia niespotykaną skalę przemian, jakie zaszły w latach 1918–1923 w Europie.
[Centrum Dialogu Przełomy]

1234567