Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Justyna Bodzyn w O'Medze w Ińsku
Justyna Bodzyn w O'Medze w Ińsku
Rzeźbiarsko-ceramiczny cykl „Mapa Szymborskiej” Justyna Budzyn można oglądać w Galerii O'Megi Stowarzyszenia Ińskie Lato Filmowe w Ińsku.

"Pierwsza praca powstała w 2019 roku i, jak cały pomysł, zrodziła się z zachwytu nad „myślą” i „myślami” Poetki… bo czymżesz jest poezja jak niezapisaną na kartce myślą, refleksją, syntezą myśli, przekonań, podsumowaniem faktów, oswojeniem nieoswajalnego, wyjaśnieniem, konkluzją…
Twórczość Szymborskiej i sama Szymborska to nie tylko poezja; to wykwintne i pełne humoru kolaże, loteryjki organizowane dla znajomych, podróże, spora kolekcja kiczowatych dupereli, korespondencje ze znajomymi i nieznajomymi, a wszystko aż kipi błyskotliwym dowcipem, pogodą i wnikliwym zmysłem obserwacji." - czytamy na stronie internetowej artystki.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Justyną Budzyn
Fot. Robert Stachnik
Fot. Robert Stachnik
Od ubiegłego piątku na Zamku Książąt Pomorskich w Galerii Gotyckiej można oglądać wystawę Ethica Pomeranica albo Zwierciadło pomorskie - Bogusław X, książę pomorski i jego czasy w dokumentach i zabytkach ze zbiorów polskich i obcych z lat 1454-1523.
Wystawa przybliża postać Bogusława X - władcy Pomorza i Państwa Gryfitów oraz kulturę pomorską i europejską przełomu XV i XVI wieku. Poprzez wybrane zabytki (fragmenty traktatów historycznych, dokumenty archiwalne, grafikę ilustracyjną, kompozycje muzyczne, dzieła malarskie, snycersko-malarskie, dawną grafikę) oraz ich współczesne opracowania daje wgląd w najważniejsze kolekcje sztuki i najistotniejsze zbiory dokumentów życia codziennego, pozwalając dostrzec „w jakim miejscu” znajdowała się cywilizacja łacińska na Pomorzu i w Europie około roku 1500.

Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Roku Bogusława X Wielkiego.
Bogusław X, książę pomorski i jego czasy w dokumentach i zabytkach ze zbiorów polskich i obcych z lat 1454-1523 cz 1
Bogusław X, książę pomorski i jego czasy w dokumentach i zabytkach ze zbiorów polskich i obcych z lat 1454-1523 cz 2
Ma w swoim dorobku kilka tysięcy obrazów, sztuka jest jego światem i świat jest jego sztuką

Mikołaj Obrycki polski malarz, grafik, rzeźbiarz, twórca sztuki abstrakcyjnej i figuratywnej pokazuje swoje prace w Galerii Kolumba 5
Artysta w latach 1997–2003 studiował malarstwo, grafikę i rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni artystycznej prof. Jerzego Kałuckiego. Jego pierwsza wystawa odbyła się w Szczecinie w 1994 roku, na długo jeszcze, zanim rozpoczął studia.

Obrazy Obryckiego można podzielić na abstrakcyjne, figuratywne, pejzaże morskie i martwe natury kwiatowe. W wielu dziełach kategorie te przenikają się, tworząc rozwibrowaną przestrzeń malarską.

Prace Obryckiego prezentowane były na Światowych Targach Sztuki Art Basel 2021 w Miami; ponadto na wielu wystawach w kraju i za granicą.
Posłuchaj relacji Katarzyny Wolnik-Sayny
Antoni Henryk Radziwiłł (1775-1833)
Antoni Henryk Radziwiłł (1775-1833)
20 października w berlińskiej Bazylice św. Jana zaprezentowana została wystawa "Obecność rodziny Antoniego Radziwiłła w życiu kulturalnym Berlina".

Wystawa koncentruje się na latach 20. i 30. XIX w. Stałym punktem odniesienia jest pałac Radziwiłłów, jedna z najbardziej efektownych rezydencji w Berlinie. Tłem - zamek myśliwski w Antoninie oraz siedziba Antoniego Radziwiłła w Poznaniu.

W Polsce wiedza o roli Radziwiłłów w tworzeniu i animowaniu kultury jest pamiętana, a w Niemczech poszła w zapomnienie. Antoni Radziwiłł tworzył i animował kulturę w Berlinie z przychodów swoich ordynacji. Wystawa ma mieć charakter edukacyjny - ma zmniejszyć niemiecki deficyt pamięci o Polakach, jako animatorach kultury.

Z dr. Wojciechem Lizakiem - historykiem, antykwariuszem i muzealnikiem rozmawia Agata Rokicka.
Posłuchaj 1 części rozmowy Agaty Rokickiej
Posłuchaj 2 części rozmowy Agaty Rokickiej
"Mistrz i Morze". Fot. Katarzyna Wolnik-Sayna [Radio Szczecin]
"Mistrz i Morze". Fot. Katarzyna Wolnik-Sayna [Radio Szczecin]
Morze od zawsze intrygowało, zaciekawiało, stanowiło też wyzwanie dla malarzy, rzeźbiarzy i innych artystów, nie tylko plastyków.
„W sztuce współczesnej morze wciąż stanowi punkt wyjścia dla tradycyjnego pejzażu, ale zwykle jest ono podłożem dla bardziej abstrakcyjnych, lirycznych rozwiązań" - czytamy w zapowiedzi kolejnej wystawy z cyklu "Mistrz i Morze".

Wystawy „Mistrz i Morze” - to autorski pomysł Jolanty Szczepańskiej-Andrzejewskiej, właścicielki szczecińskiej Galerii Sztuki Współczesnej Art Galle.

Tegoroczną ekspozycję można podziwiać w Centrum Posejdon do końca października. Na wernisażu była Katarzyna Wolnik-Sayna.
Posłuchaj relacji Katarzyny Wolnik-Sayny
Pomnik Aliny Ślesińskiej. Materiały ze strony Trafostacji Sztuki, organizatora na FB
Pomnik Aliny Ślesińskiej. Materiały ze strony Trafostacji Sztuki, organizatora na FB
W Trafostacji Sztuki Szczecin można oglądać nowa wystawę zatytułowaną "Człowiek nie rządzi narodem w pojedynkę", która opowiada o zapomnianym momencie współpracy Polski i Ghany w latach 60.

Wówczas jednym z jej efektów był pomnik ówczesnego prezydenta Kwame Nkrumaha autorstwa polskiej rzeźbiarki Aliny Ślesińskiej. Pomnik przetrwał zaledwie kilka miesięcy, ale współpraca gospodarcza znacznie dłużej.

Ghana, po odzyskaniu niepodległości chciała pójść własną drogą rozwoju gospodarczego, ale dawni kolonialiści chcieli mieć dalszy wpływ na kraje Afryki. I o tym między innymi mówi najnowsza wystawa w Trafostacji. Można tam obejrzeć makietę rzeźby Alina Ślesińska, fotografie i dokumenty. To opowieść o próbie stworzenia własnej historii na własnych warunkach.

Wystawę widziała Małgorzata Frymus.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
"Zatrzymać czas, ukazać piękno" wystawa w Muzeum Narodowym. Fot. Robert Stachnik.
"Zatrzymać czas, ukazać piękno" wystawa w Muzeum Narodowym. Fot. Robert Stachnik.
Muzealnicy to nie tylko zbieracze artefaktów minionych czasów, ale przede wszystkim strażnicy dbający o ich zachowanie. W realizacji tej misji kluczową rolę odgrywają pracownie konserwatorskie.

Konserwatorzy działają na zapleczu muzeum, ich praca jest tym lepsza, im mniej widoczna. Jednak w najnowszej wystawie Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego w Szczecinie tym razem jest nieco inaczej, bowiem ich praca została wystawiona na światło dzienne. Wystawa "Zatrzymać czas, ukazać piękno - prace konserwatorskie w Muzeum Narodowym w Szczecinie" - prezentowana jest w gmachu przy Wałach Chrobrego
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus.
1234567