Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Okładka książki. Fot. materiały promocyjne wydawnictwa.
Okładka książki. Fot. materiały promocyjne wydawnictwa.
Na okładce książki, którą dziś polecamy, znajduje się rekomendacja Kazika Staszewskiego, wokalisty, kompozytora, tekściarza, założyciela Kultu. Kazik wyznaje: „Jestem wielkim admiratorem Sylvestra Stallone, Rocky natomiast to jeden z moich ukochanych bohaterów filmowych. Na samej jedynce – tylko w kinie – byłem siedemnaście razy. Z tym większą ciekawością sięgnąłem po książkę Tomka Urbańskiego, gdyż dzielimy nasze upodobania, z tą różnicą, że jego wiedza w temacie Sylvestra jest kolosalna. Cieszę się, że pojawił się wreszcie ktoś, kto w sposób kompleksowy, całościowy i na wskroś kompetentny opisał życie i twórczość mojego ukochanego Sly’a.”

„Sylvester Stallone. Nie tylko Rocky i Rambo” – książka Tomasza Urbańskiego ukazała się nakładem wydawnictwa LIRA. Z Tomkiem Urbańskim, szczecinianinem (co zawsze warto podkreślić) rozmawia Agata Rokicka, która zaprasza też na „Machinę czasu” poświęconą Sylvestrowi Stallone w najbliższą niedzielę po 20.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
mat. wydawnictwo Novae Res
mat. wydawnictwo Novae Res
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Jarosławem Dworzyńskim
Zwykły mężczyzna czy… psychopata?
Adam Hal – 35-letni dziennikarz, na co dzień odgrywający rolę wzorowego męża i ojca – nie może się doczekać majówki. Jego żona Ewa wraz z córką wyjeżdżają do rodziny w Kamieńsku, a on, pod pretekstem dyżuru w lokalnym dzienniku… szykuje się do randek z dwiema kobietami poznanymi w internecie.
"Kłamca spuszczony ze smyczy" - to debiutancka powieść Jarosława Dworzyńskiego. Akcja powieści rozgrywa się w okolicach Szczecina.
Z autorem rozmawiała Joanna Skonieczna
Książka Jarosława Dworzyńskiego to thriller psychologiczny, powieść ukazała się nakładem wydawnictwa: Novae Res
Prof. Urszula Chęcińska. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Prof. Urszula Chęcińska. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Dziś w cyklu „Od deski do deski” książka, której autorem jest Jan Kulma – uczestnik Powstania Warszawskiego, muzyk, reżyser i filozof, który przez lata - wraz ze swoją żoną-poetką, Joanną - mieszkał w podgoleniowskich Strumianach.

Z okazji setnej rocznicy urodzin Pana Jana odbędzie się spotkanie w Willi Lentza poświęcone jemu i jego książce. W sobotę (7 grudnia) o godzinie 17.

"Dykteryjki przedśmiertne. Wszystkie” zostały wydane przez poznańską Oficynę Wydawniczą G&P. O książce z prof. Urszulą Chęcińską, kierownikiem Pracowni Badań nad Twórczością Joanny Kulmowej na Uniwersytecie Szczecińskim rozmawia Agata Rokicka.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
Okładka książki. Fot. materiały promocyjne wydawnictwa. PIW 2023
Okładka książki. Fot. materiały promocyjne wydawnictwa. PIW 2023
Książka, którą chcemy dziś polecić, znalazła się w finale rozstrzygniętego kilka dni temu konkursu literackiego Jantar. Uzyskała więc uznanie jury - szacownego grona znawców literatury.
Ale "Chłopiec w ogniu" Alana Sasinowskiego - to przede wszystkim książka, którą czyta się z wypiekami na twarzy, od deski do deski. Ukazała się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Z autorem - pisarzem, krytykiem literackim, dziennikarzem - rozmawia Agata Rokicka.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
Adam Zadworny. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Adam Zadworny. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
„Mayday, mayday! Jan Heweliusz” - kapitan nadaje komunikat, który na całym świecie oznacza wezwanie pomocy na morzu. Jest 14 stycznia 1993 roku, godzina 4.36. Prom coraz bardziej pogrąża się w wodzie i staje się jasne, że to ostatnie chwile na ucieczkę. Pasażerowie skaczą do lodowatego Bałtyku, choć na pokładzie nie ma dla nich kombinezonów termicznych. Wkrótce do statku zaczynają się wlewać setki ton wody, odcinając drogę pozostałym.

Adam Zadworny opowiada historię największej katastrofy morskiej w powojennej Polsce: z ponad sześćdziesięciu osób, które były na promie, przeżyło zaledwie dziewięć - wyłącznie załoga.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Adamam Zadwornym
plakat promujący książkę
plakat promujący książkę
W szczecińskim oddziale Związku Artystów Scen Polskich ukazała się książka Iwony Gacparskiej o Wiesławie Łągiewce.

"Wiesław Łągiewka. Taki jestem..." prezentuje sylwetkę jednego z najbardziej rozpoznawalnych aktorów scen muzycznych, dramatycznych i kabaretowych Szczecina.

Wiesław Łagiewka podsumowuje 50 lat spędzonych w Szczecinie i półwiecze pracy artystycznej. Opowiada o swoim dzieciństwie spędzonym na Opolszczyźnie, drodze do zawodu aktora śpiewającego, pierwszych latach w szczecińskim Teatrze Muzycznym na Potulickiej, rolach w Operze i Operetce na Zamku, Teatrze Polskim, Piwnicy przy Krypcie i Teatrze Krypta. Opisuje swój udział w Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, wspomina kulisy pracy na planie filmowym "Zemsty" Andrzeja Wajdy. Poznajemy okoliczności jego spotkań z tak znanymi postaciami polskiej kultury, jak Roman Polański, Zbigniew Wodecki, Bogusław Mec, Stanisław Tym i wieloma innymi. Czytelnik poznaje go jako aktora, śpiewaka, reżysera, społecznika.

Projekt sfinansowany ze środków funduszy SKE ZASP.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Iwoną Gacparską.
fot. materiały wydwnictwa Filia
fot. materiały wydwnictwa Filia
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Markiem Stelarem
Na jesienne wieczory polecamy najnowszą komedię kryminalną Marka Stelara "Król uzdrowiska". To trzecia odsłona przygód Szwagra i Miśka, bohaterów znanych z "Góry kłopotów" i "Włoskiej roboty".
Tym razem swoich bohaterów Stelar zabiera do uzdrowiska w Kamieniu Pomorskim. Oficjalna premiera powieści 13 listopada.
Z autorem rozmawiała Joanna Skonieczna
1234