Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Materiały promocyjne wydawnictwa
Materiały promocyjne wydawnictwa
Dziś mało kto pamięta o Januszu Przymanowskim. Autor poczytnej niegdyś powieści "Czterej pancerni i pies", na podstawie której nakręcono przez lata święcący triumfy serial.

"Czterej pancerni i pisarz" - to fascynująca opowieść o Januszu Przymanowskim, podróż przez życie człowieka, który stworzył jeden z najważniejszych fenomenów kulturowych PRL-u, a jednocześnie był postacią niezwykle skomplikowaną i pełną sprzeczności. To trzecia - po "Alfredzie Szklarskim – sprzedawcy marzeń" i "Nienackim. Skandaliście od Pana Samochodzika" - biografia autorów książek naszej młodości.

Do lektury najnowszej książki Jarosława Molendy zaprasza Agata Rokicka.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
ot. Paweł Bieg [Książnica Stargardzka]
ot. Paweł Bieg [Książnica Stargardzka]
Vincent V. Severski - były oficer wywiadu, dziś pisarz, autor serii „Nielegalni” i „Zamęt”, napisał także biografię polskiej agentki brytyjskiej tajnej służby - „Christine. Powieść o Krystynie Skarbek”. Skarbek była jedną z najskuteczniejszych agentek, które działały podczas II wojny światowej. Została zdemobilizowana tuż przed jej zakończeniem w Kairze, otrzymując odprawę w wysokości zaledwie 100 funtów oraz list z osobistymi podziękowaniami od Winstona Churchilla.

Z byłym szpiegiem, obecnie autorem powieści szpiegowskich, autorem "Christine. Powieści o Krystynie Skarbek" - Vincentem Severskim rozmawiała Agata Rokicka.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
fot. Joanna Skonieczna
fot. Joanna Skonieczna
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Przemysławem Kowalewskim
„Raport Kruka" - piąta powieść szczecińskiego autora Przemysława Kowalewskiego, ukaże się oficjalnie 12 marca. Autor będzie ją jednak wcześniej promował, na trwających w Poznaniu Targach Książki.
„Raport Kruka" to nowi bohaterowie we współczesnym Szczecinie oraz niezwykle trudna i wstydliwa historia Polski. To piąta powieść Przemysława Kowalewskiego i jednocześnie pierwsza, której bohaterem nie jest lubiany przez czytelników Ugne Galant.
W powieści odnajdziecie atmosferę znaną z powieści Dana Browna i bohaterki w klimacie kryminałów Stiega Larssona.
Z Przemysławem Kowalewskim rozmawiała Joanna Skonieczna
Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Ta książka ukaże się za 5 dni. "Agnieszka. Osiecka między wierszami" Piotra Derlatki to - jak pisze Ewa Błaszczyk, aktorka i piosenkarka - opowieść "...o apetycie na żywe życie na wysokim C – na adrenalinę, na niepokój, na szaleństwo, na nerwicę, na zachwyt. O jej absolutnym braku zgody na przeciętność, kapcie i nudę." Agnieszka Osiecka - poetka polskiej piosenki.

"Agnieszka. Osiecka między wierszami" - Piotra Derlatki ukaże się 26 lutego nakładem wydawnictwa Emocje Plus Minus. Z autorem rozmawiała Agata Rokicka.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
Iwona Żytkowiak, fot. Krzysztof Ślusarz
Iwona Żytkowiak, fot. Krzysztof Ślusarz
Od deski do deski - "Kim byłaś Anno"
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Iwoną Małgorzatą Żytkowiak
Dobrze zapowiadająca się artystka oraz zakochany w niej bez pamięci Witold. Czy mężczyźnie starczy miłości za nich dwoje?

W środę zmarła Anna. Pozostał po niej jedynie stary, skórzany neseser o zagadkowej zawartości: czarna prześwitująca bluzka z głębokim dekoltem, krótka spódnica z miękkiej czarnej skórki, skąpe majtki jak z reklamy w męskim czasopiśmie i koronkowy stanik, którego Witold nigdy wcześniej u Anny nie widział. Wszystko wyuzdane i skąpe… Pogrążony w rozpaczy po stracie żony Witold musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy Anna była tym, za kogo się podawała.

Jaką cenę zapłaciła Anna za życie w złotej klatce? Czy warto było rezygnować z marzeń i czy szczęście ma smak luksusu?

Z Iwoną Małgorzatą Żytkowiak, o powieści "Kim byłaś Anno?, rozmawiała Joanna Skonieczna

(opis powieści z materiałów Wydawnictwa Replika)
Źródło: książka „Spod Tynku, przeszłość miasta utrwalona w napisach”
Źródło: książka „Spod Tynku, przeszłość miasta utrwalona w napisach”
Ta książka to efekt 6-ciu lat pracy. Żmudnej, ale przyjemnej. Polina Wierzchowiec jest przewodniczką po Szczecinie. Spacery po mieście przynoszą wiele obserwacji. Między innymi związanych z napisami, które – choć bardzo chciano je wyrugować z murów i ścian budynków – wychodzą spod farby albo spod tynku. I właśnie taki tytuł Polina Wierzchowiec nadała swojej publikacji. "Spod tynku" – to historia, której mimo starań niektórych, nie udało się wymazać.

„Spod Tynku. Przeszłość miasta utrwalona w napisach” Poliny Wierzchowiec to książka, która może zmienić Twój sposób patrzenia na Szczecin. Z autorką rozmawiała Agata Rokicka. W marca ruszą autorskie spacery szlakiem napisów z publikacji. Szczegółowe informacje będą dostępne na stronie garbatehistorie.pl.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
"Druga wojna światowa. Piekło pod Szczecinem"
"Druga wojna światowa. Piekło pod Szczecinem"
W latach 30 XX wieku w Szczecinie zagości nazizm. Na ulicach powiewały czerwone flagi z czarnymi swastykami, a żołnierze ss w czarnych mundurach spacerowali po ulicach.

To mało znana karta z historii naszego miasta. Co tak bardzo urzekło Pomorzan w totalitaryzmie, który zawojował i zniewolił na ponad dekadę środkową Europę. Tamte czasy w swojej najnowszej książce opisuje Agnieszka Kuchcińska - Kurcz.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Agnieszką Kuchcińską-Kurcz
12345