Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
fot. Robert Stachnik
fot. Robert Stachnik
Pięć książek nominowano w tym roku do Nagrody Literackiej Jantar. O tym kto wygra przekonamy się 23 listopada.
Już teraz wiadomo jednak do kogo trafi Nagroda Czytelników za Książkę Roku 2023. W plebiscycie ogłoszonym przez Książnicę Pomorską wygrał "Kozioł" Przemysława Kowalewskiego.
Nagroda Literacka Jantar zostanie w tym roku przyznana piąty raz. Nigdy jeszcze swojej ulubionej książki nie wybierali czytelnicy, w tym roku będzie tak po raz pierwszy.
Kozioł to debiut Przemysława Kowalewskiego. Autor otrzymał za nią m.in ogólnopolską nagrodę Kryminalny Debiut Roku 2023.

W tym roku nominację do Nagrody Literackiej Jantar nominacje otrzymali:
- Cezary Sikorski „Hotel Mariański”,
- Konrad Wojtyła „Scherzofrenia”,
- Inga Iwasiów „Późne życie”,
- Artur Daniel Liskowacki „Do żywego”
- Alan Sasinowski „Chłopiec w ogniu”.

Jury konkursu wyróżniło też kilka innych książek. To „Cwaniak z Koszalina” Jana Bętkowskiego, „Piastowie legendy niewolnicy” Igora Górewicza, „Nietutejsi” Jolanty Jonaszko, „Spotkania z nagą małpą” Roberta Jurszy, „Rewersał” Zbigniewa Kosiorowskiego, „Kozioł” Przemysława Kowalewskiego oraz powieść dla młodzieży „Zbójeckie nasienie” Marcina Szczygielskiego
Marek Warchoł i Agata Rokicka. Fot. Paweł Nowakowski [Wydawnictwo FORMA]
Marek Warchoł i Agata Rokicka. Fot. Paweł Nowakowski [Wydawnictwo FORMA]
Dziś w cyklu "Od deski do deski" szczecińska książka. To literacki debiut Marka Warchoła, który wcześniej pisał dla gazet, ale głównie o architekturze. Trudno się dziwić - jest bowiem architektem. Książka zatytułowana jest "Bezdzień". To tajemnicza opowieść o pewnym mężczyźnie (architekcie, tak jak autor), który jadąc na ważne spotkanie utyka w korku i nagle zauważa drzewo. To 900-letni platan nazywany "Mateuszem", stojący między nitkami Trasy Zamkowej. Od tego zaczyna się przygoda...

Bezdzień" - to trochę magiczna, trochę realistyczna książka, która przywodzi na myśl prozę południowoamerykańską. Powieść Marka Warchoła ukazała się nakładem wydawnictwa FORMA.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
Fot. Wydawnictwo Filia
Fot. Wydawnictwo Filia
Latawiec to najnowsza, czwarta powieść Przemysława Kowalewskiego. Książka ukaże się w najbliższą środę. Będzie to czwarta powieść tego autora i pierwsza, która nie jest inspirowana historycznymi wydarzeniami do których doszło w Szczecinie.
Tym razem autor zabiera nas do Szczecina lat 70. ubiegłego wieku, proponując podróż do najbardziej mrocznych zaułków miasta, pijackich melin i niebezpiecznych dzielnic.
"Latawiec" to opowieść o rodzicach dzisiejszego pokolenia X. Rodzicach, którzy nie stronili od alkoholu, popadając w coraz większe uzależnienie.
Z Przemysławem Kowalewskim rozmawiała Joanna Skonieczna

Przemysław Kowalewski debiutował w 2023 roku powieścią Kozioł. Po niej rok temu wydał jeszcze Szóstkę. W tym roku do czytelników trafiła już 3 powieść, pt. Sierociniec.
Za Kozła autor otrzymał w tym roku ogólnopolską nagrodę za najlepszy debiut kryminalny.
Autor otrzymał również wyróżnienie od Czytelników Nagrody Literackiej „Jantar”. Nagroda Czytelników zostanie wręczona w trakcie uroczystej gali podsumowującej plebiscyt i konkurs, podczas której publiczność będzie miała okazję zobaczyć także pięciu twórców nominowanych do Nagrody Literackiej „Jantar” oraz poznać nazwisko laureata tego wyróżnienia.
Materiały promocyjne wydawnictwa
Materiały promocyjne wydawnictwa
Po "Sekretach Pomorza Zachodniego" oraz kilku tomach "Sekretów Szczecina" Roman Czejarek, znany dziennikarz i tropiciel ciekawych historii proponuje "Sekrety Świnoujścia". Dzięki tej książce odkryjmy supertajny podziemny punkt dowodzenia PRL na wypadek wybuchu trzeciej wojny światowej, poznajmy prawdziwą historię braci Zielińskich, pokazaną w filmie "300 mil do nieba", dowiedzmy się, dlaczego właśnie tu ukrył się Lechosław Goździk, legendarny przywódca strajków z 1956 roku. Wiele fascynujących i zaskakujących opowieści, m.in. o rzeczach, które nie są tym, czym się wydają...
"Sekrety Świnujścia" Romana Czejarka ukazały się nakładem wydawnictwa Księży Młyn.

Z Romanem Czejarkiem rozmawia Agata Rokicka.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
Heinrich Vogel - to bohater kolejnej powieści Marka Stelara "Czarna wdowa". Książka, która ukaże się w środę jest kontynuacją "Ptasznika". Do serii dołączy jeszcze "Kątnik".
Akcja powieści rozgrywa się na terenie niemieckich Łużyc. Bohater kryminału wyjeżdża tam po to, aby szukać swojej tożsamości. Jego rodzina to Serbołużyczanie - jedna z dwóch żyjących w Niemczech mniejszości narodowych.
Fabułę powieści Marek Stelar konsultował m.in z dr Małgorzatą Mieczkowską z Uniwersytetu Szczecińskiego. Premiera najnowszej książki, popularnego szczecińskiego autora, już w środę 25 września.
Co spotka Vogla w czasie wyprawy w przeszłość? O najnowszej powieści z Markiem Stelarem rozmawiała Joanna Skonieczna
Michał Gierke. Fot. Małgorzata Frymus
Michał Gierke. Fot. Małgorzata Frymus
Średniowieczną franczyzą można nazwać lokacje miast na prawie magdeburskim. Władca miał ziemię, którą "sprzedawał" grupie ludzi , a ci według pewnego schematu - dość demokratycznego budowali miasto.
Michała Gierkego z Książnicy Pomorskiej zbadał ten temat i wydał książkę "Geneza i rozwój miast Nowej Marchii do połowy XIV w." Temat zainteresował Małgorzatę Frymus , która w naszym cotygodniowym cyklu "Od deski do deski" nam ja poleca:
dźwięk

Książka, która jest uzupełnioną wersją dysertacji doktorskie Michała Gierke. Zainteresowani historią naszego regionu znajdą w niej rozważania na temat lokacji i wczesnego rozwoju takich miast województwa zachodniopomorskiego, jak Chojna, Choszczno, Drawsko Pomorskie, Moryń, Myślibórz, Świdwin, Trzcińsko-Zdrój i inne. Starannie wydana publikacja zawiera materiał ilustracyjny, obrazujący opisane zagadnienia, a ponadto - co szczególnie podkreślił recenzent naukowy monografii - znakomicie się ją czyta.
Od deski do deski - nowa książka Michała Gierke
fot. Robert Stachnik, od lewej: Przemysław Kowalewski, Leszek Herman, Joanna Skonieczna, Marek Stelar
fot. Robert Stachnik, od lewej: Przemysław Kowalewski, Leszek Herman, Joanna Skonieczna, Marek Stelar
grafika Wojciech Ochrymiuk
grafika Wojciech Ochrymiuk
Książki, która będzie od poniedziałku w Radiu Szczecin, jeszcze nie ma. Nie ma, ale będzie. Oczywiście jeśli zechcecie bawić się razem z nami. Wspólnie napiszemy najbardziej szczecińską komedię kryminalną.
Główny bohater już jest. Tytuł – czyli „Pogodny na tropie” - też już mamy. Całość napiszą: Marek Stelar, Leszek Herman i Przemysław Kowalewski oraz Wy - nasi słuchacze.

Co tydzień na naszej antenie pojawią się trzy krótkie odcinki powieści, które zakończą się pytaniem autora. Kolejne części twórcy stworzą dopiero po poznaniu pomysłów słuchaczy.

Swoje sugestie będziecie mogli wysyłać przez specjalny formularz konkursowy. Dla tych, których propozycje wykorzystają pisarze, będą oczywiście niebanalne nagrody.

Zaczynamy już w poniedziałek, 9 września. Wspólnie tworzymy najlepsze Radio w Szczecinie!
123