Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Materiały promocyjne wydawnictwa
Materiały promocyjne wydawnictwa
„Raport Kruka" - piąta powieść szczecińskiego autora Przemysława Kowalewskiego, która ukazała się 12 marca. „Raport Kruka" to nowi bohaterowie we współczesnym Szczecinie oraz niezwykle trudna i wstydliwa historia Polski. To piąta powieść Przemysława Kowalewskiego, ale jednocześnie pierwsza, której bohaterem nie jest lubiany przez czytelników Ugne Galant.
W książce odnajdziecie atmosferę znaną z powieści Dana Browna i bohaterki w klimacie kryminałów Stiega Larssona.

Najnowsza książka Kowalewskiego od kilku tygodni utrzymuje się na szczycie list najpopularniejszych polskich kryminałów, Szczególną popularnością cieszy się wersja audio "Raportu Kruka" Książkę czyta Mariusz Bonaszewski. A z autorem rozmawia Joanna Skonieczna.
Posłuchaj 1 części rozmowy Joanny Skoniecznej
Posłuchaj 2 części rozmowy Joanny Skoniecznej
"Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1950". Fot. materiały promocyjne wydawnictwa
"Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1950". Fot. materiały promocyjne wydawnictwa
W czwartek (13 marca) w Centrum Dialogu Przełomy-Muzeum Narodowego w Szczecinie odbyła się promocja dwutomowego albumu Piotra Semki pt. "Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1950".

Publikację, która powstawała aż pięć lat, poprzedziła wystawa pod tym samym tytułem, prezentowana w Szczecinie ma placu Solidarności czyli dachu Centrum Dialogu Przełomy oraz Warszawie. W zbieranie materiału zaangażowane były Muzeum Narodowe w Szczecinie, Archiwum Państwowe w Szczecinie oraz „Kurier Szczeciński”. Wśród archiwalnych fotografii znalazły się także zbiory z archiwów kościelnych.

Ostatecznie do albumu wydanego w dwóch tomach trafiło blisko dwa tysiące zdjęć, opatrzonych komentarzami Autora. Jest to najobszerniejsza z wydanych dotąd publikacji, opowiadających o pierwszym powojennym okresie miasta. Nad jej powstaniem pracował zespół wrocławskiego Ośrodka Pamięć i Przyszłość, a wsparcia udzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Piotr Semka to historyk po studiach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, jest dziennikarzem, autorem książek na temat historii najnowszej Polski.

Piotr Semka odwiedził studio Radia Szczecin, gdzie rozmawiała z nim Małgorzata Frymus.
Posłuchaj 1 części rozmowy Małgorzaty Frymus
Posłuchaj 2 części rozmowy Małgorzaty Frymus
Sławomir Sochaj. Fot Joanna Skonieczna.
Sławomir Sochaj. Fot Joanna Skonieczna.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie ze Sławomirem Sochajem - autorem książki „Niedopolska. Nowe spojrzenie na Ziemie Odzyskane”. Spotkanie, w Trafostacji Sztuki prowadził Eryk Krasucki. „Niedpolska” to połączenie eseju, reportażu i prozy wspomnieniowej. W książce jest też sporo wywiadów. Autor skupia się w niej na Dolnym Śląsku, ale można w niej znaleźć też sporo rozmów i odniesień do szczecina i Pomorza Zachodniego.

„Niedopoloska. Nowe spojrzenie na Ziemie Odzyskane” ukazała się nakładem Wydawnictwa Filtry. Sławomir Sochaj to potomek przesiedleńców, tropi różnice pomiędzy Polską poniemiecką a popolską. Podróżuje, wczytuje się w mapy i statystyki, ogląda filmy. Śledzi losy dzieł sztuki wywiezionych po wojnie z „odzyskanych” kościołów.

Ze Sławomirem Sochajem rozmawiała Joanna Skonieczna.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej ze Sławomirem Sochajem cz 1
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej ze Sławomirem Sochajem cz 2
"Druga wojna światowa. Piekło pod Szczecinem" Agnieszka Kuchcińska Kurcz.
"Druga wojna światowa. Piekło pod Szczecinem" Agnieszka Kuchcińska Kurcz.
W latach 30 XX wieku w Szczecinie zagości nazizm. Na ulicach powiewały czerwone flagi z czarnymi swastykami, a żołnierze ss w czarnych mundurach spacerowali po ulicach. To mało znana karta z historii naszego miasta.

Co tak bardzo urzekło mieszkańców Pomerani w totalitaryzmie, który zawojował i zniewolił na ponad dekadę środkową Europę. Tamte czasy w swojej najnowszej książce opisuje Agnieszka Kuchcińska - Kurcz
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Agnieszką Kuchcińską-Kurcz
Okładka książki. Fot. materiały promocyjne wydawnictwa.
Okładka książki. Fot. materiały promocyjne wydawnictwa.
"Odłamki gwiazd. Podróż do latarni morskich" - to opis fascynacji i zaproszenie do wspólnej podróży przez europejską historię i kulturę. Latarnie morskie – niegasnące światła na końcu świata – wydają się być echem poprzedniej epoki, a jednak są nam bardzo potrzebne. Jednym wskazują ląd, innym przypominają o morzu. A jak się okazuje, mogą być też punktem wyjścia do refleksji o ludzkich tęsknotach, marzeniach i lękach. W ich świetle możemy dostrzec starożytne mity, echa wielkiej historii, oraz losy niezwykłych ludzi.

Z autorem książki, Piotrem Oleksym rozmawiała Katarzyna Wolnik-Sayna.
Posłuchaj 1 części rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny
Posłuchaj 2 części rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny
Fot. Wydawnictwo Filia
Fot. Wydawnictwo Filia
Lato 2023. W jednym ze szczecińskich sklepów spożywczych ktoś podkłada żywność dla dzieci zatrutą rtęcią - tak zaczyna się najnowszy kryminał Marka Stelara. Premiera "Kątnika" już 10 lutego.
Powieść jest trzecią i ostatnią częścią najnowszej serii książek szczecińskiego autora. Wcześniej ukazały się już dwie: "Ptasznik" i "Czarna wdowa". Głównym bohaterem serii jest Heinrich Vogel.

Marek Stelar, to najpopularniejszy i najchętniej czytany szczeciński autor. W tym roku mija 10 lat od jego debiutu. Za swoje powieści otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. nagrodę Wielkiego Kalibru - i to zarówno tę przyznawaną przez jury, jak i nagrodę publiczności.

Z Markiem Stelarem rozmawia Joanna Skonieczna.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
Spiewacy Eksportowi. Wydawnictwo Agora
Spiewacy Eksportowi. Wydawnictwo Agora
Piotr Beczała, Aleksandra Kurzak czy Jakub Józef Orliński to nazwiska przyciągające tłumy na całym świecie. Ich spektakularne sukcesy pokazują, że świat opery może rozpalać masową wyobraźnię. Anna S. Dębowska szuka źródeł artystycznych fenomenów, śledząc biografie polskich śpiewaczek i śpiewaków, którzy wdarli się przebojem na deski największych scen świata i do popkultury.

Żeby przekonać się o popularności opery wystarczy spróbować kupić bilet na jakąkolwiek premierę. Jeśli nie udało się tego zrobić w momencie rozpoczęcia sprzedaży, pozostaje jedynie liczyć na dobre znajomości. Nie dziwi więc, że popularne śpiewaczki i śpiewacy osiągają status gwiazd popkultury, a fani opery chcą wiedzieć jak najwięcej o swoich idolach. Anna S. Dębowska śledzi losy 9 polskich śpiewaczek i śpiewaków, cofając się do momentu, kiedy muzyka pojawiała się w ich życiu, dokumentując ciężką pracę, której zawdzięczają swój sukces i zdradzając czytelniczkom i czytelnikom odrobinę prywatności swoich bohaterów. – Piszę o śpiewakach, którzy w życie zawodowe weszli po 1989 roku. Moimi bohaterami są artyści, których rozwój śledziłam od lat. Każdy z dziewięciu portretów zamieszczonych w tej książce jest opowieścią o człowieku obdarzonym talentem, determinacją, pracowitością, miłością do muzyki i głodem sceny. To również opowieść o walce z przeciwnościami i mądrej kalkulacji, która sprzyja karierze. Także o tym, że wszystkie te przymioty nie przyniosłyby tak obfitych owoców, gdyby nie konieczny w zawodzie artysty łut szczęścia. Kto wie, jak ułożyłyby się losy Piotra Beczały, gdyby jego żonie zabrakło benzyny na trasie do Wiednia – mówi autorka.

(materiały promocyjne wydawcy)
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Anną S. Dębowską
1234567