Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
fot. [WBPiCAK w Poznaniu]
fot. [WBPiCAK w Poznaniu]
24 kwietnia 2020 roku zginął tragicznie Arkadiusz Kremza - poeta związany z Mikołowem i grupą poetycką "Na Dziko". Zadebiutował w 1997 roku tomem wierszy "Bloki". W kolejnych latach powstawały "Hocki-klocki", "Brania" czy "Pukanie ziemi". Za tom "Wiersze z wody i żelaza" otrzymał w 2013 roku Nagrodę Otoczaka. Zajmował się również teatrem, był autorem scenariuszy teatralnych, prowadził działalność dydaktyczną w Teatrze Małym w Tychach. W wydawnictwie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu ukazał się pośmiertny wybór wierszy Kremzy z lat 1997-2020. Tom "Mokre szwy" zredagował przyjaciel i poeta Maciej Melecki. W posłowiu zauważa m.in., że Kremza był autorem fenomenalnej parafrazy, w której zawarł kwintesencję małostkowości i głupoty ludzkiego postrzegania Innego, pomieszczonej w tytułowym wierszu trzeciego tomu pt. Brania: „Jak cię widzą, tak się mylą”. [...] Jak każda znakomita poezja, przechodziła ona różne okresy i fazy, promieniując z tomu na tom treściami wypływającymi z bezpośrednich doznań oraz intelektualnych ostrych, nierzadko wielce kąśliwych, oznajmień odnośnie do turbulencji życiowych, jakie wywołuje w człowieku ślepy los – determinujący go niekiedy bardzo dotkliwie".

O poezji Arkadiusza Kremzy rozmawiać będą: Mariusz Grzebalski, Maciej Melecki i Konrad Wojtyła. Zapraszamy w niedzielę 1 listopada o 16.25.
Marek Łucak. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]]
Marek Łucak. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]]
Gmina Miasto Szczecin podjęła współpracę z dr. Markiem Łuczakiem, zlecając mu przygotowanie „Kulturalnego Almanachu Szczecińskiego”. Almanach przyjmie postać kalendarza na rok 2021 i ma on stanowić jubileuszowe wydawnictwo z okazji 75-lecia polskiego Szczecina. Nie ma być to miejska kronika kulturalna miasta i nie będzie też miała charakteru stricte naukowego. Ma być zbiorem atrakcyjnie podanych, opatrzonych zdjęciami informacji, ciekawostek z przebogatej kulturalnej historii polskiego Szczecina.
Każdy może pomóc redagować almanach - można przekazywać informacje w postaci pojedynczych not, wyłącznie w wersji edytowalnej na adres mailowy: ccichy@um.szczecin.pl do 20 października.
O szczegółach z Markiem Łuczakiem, redaktorem wydania rozmawia Małgorzata Frymus.
materiały organizatora
materiały organizatora
W programie ponad 200 wydarzeń w 43 miastach, dziesiątki spotkań autorskich, koncerty, dedykowany program ekologiczny, warsztaty, wystawy i wykłady. Ze względu na wspólne bezpieczeństwo wszystkie festiwalowe wydarzenia odbędą się jedynie za pośrednictwem internetu.
Przed nami kolejna Noc Księgarń! Tegoroczna edycja festiwalu potrwa od 15 do 17 października. Co będzie się działo w Szczecinie?
Okładka książki. Mat. promocyjne wydawcy
Okładka książki. Mat. promocyjne wydawcy
Historyczne edycje szczecińskiego Festiwalu Młodych Talentów z lat 1962 i 1963 przeszły do historii jako pierwsze masowe wydarzenia promujące muzykę popularną. Stały się miejscem debiutów lub rozwoju karier artystów, którzy przez dekady nadawali ton polskiej muzyce: Czesława Niemena, Heleny Majdaniec, Karin Stanek, Haliny Frąckowiak, Czerwono-Czarnych, Niebiesko-Czarnych, Wojciecha Kordy, Wojciecha Gąssowskiego, Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy. Choć odbyły się wówczas tylko dwie edycje, to ich pionierski i rewolucyjny charakter stał się ważnym elementem tożsamości powojennego Szczecina, jak i polskiego rock'n'rolla - zwanego wówczas big-beatem.
Festiwal został reaktywowany w 2007 roku. Obecnie jest jednym z najważniejszych niezależnych konkursów muzycznych w kraju. Dyrektorem Artystycznym festiwalu od 2014 r. jest Katarzyna Nosowska - jedna z najważniejszych postaci obecnej sceny muzycznej, rodowita szczecinianka. Nagrody fundują: Szczecińska Agencja Artystyczna oraz wytwórnia muzyczna Kayax.
Wojciech Rapa w latach 60. był nastolatkiem i początkującym muzykiem. Dzięki festiwalowi sam zajął się graniem. Doskonale opisał je w najnowszej swojej książce "Festiwal Młodych Talentów". Mongrafia zawiera wiele ciekawych fotografii, które w książce znalazły się - jak mówi sam Wojciech Rapa - dzięki dociekliwości Jakuba Matury, współautora. Premiera książki odbędzie się 9 października podczas tegorocznej edycji FMT. Z Wojciechem Rapą rozmawia Małgorzata Frymus.
fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Zaginiony obraz Leonarda da Vinci, seria zamachów w Szczecinie, renesansowe spichlerze na Łasztowni i bombardowanie miasta w 1944 roku - to wszystko w najnowszej książce Leszka Hermana "Zbawiciel". Powieść ukaże się 14 października. To pierwsza, po niezwykle popularnym "Sedinum", książka tego autora, której akcja rozgrywa się ponownie w Szczecinie.
"Zbawiciel" to powieść awanturnicza, o zdecydowanie lepszej konstrukcji niż wcześniejsze książki Leszka Hermana. Akcja rozgrywa się we współczesnym Szczecinie, autor jak zawsze sięga też do skomplikowanych losów miasta. Do pierwszych czytelników trafiły już egzemplarze recenzenckie. Z Leszkiem Hermanem o najnowszej książce rozmawiała Joanna Skonieczna.
"Zbawiciel" to piąta książka Leszka Hermana. Wcześniej z serii opowieści o dziennikarce Paulinie i architekcie Igorze, ukazały się: "Sedinum. Wiadomość z podziemi", "Latarnia umarłych" i "Biblia diabła". W ubiegłym roku autor opublikował też "Sieci widma".
Herman jest jednym z najchętniej czytanych autorów literatury popularnej w Szczecinie.
Audiobook na podstawie "Sedinum" przypominamy teraz na naszej antenie. Można go posłuchać od poniedziałku do piątku po godz. 9 i 14 oraz w czwartki po 22.
fot. Joanna Skonieczna [Radio Szczecin]
fot. Joanna Skonieczna [Radio Szczecin]
Brazylia, Australia, Hiszpania, Stany Zjednoczone, Węgry, Finlandia, Japonia, Tajwan, Fulipiny, Ukraina, Niemcy czy Wielka Brytania - m.in. te kraje przemierza zielony latawiec. Latawiec jest własnością Ani, dziewczynki która szuka odpowiedzi na pytanie: czym jest przyjaźń. Ania to bohaterka książki dla najmłodszych pt. "Zielony latawiec. Przyjaźń przez 6 kontynentów", której autorką jest Julita Pasikowska-Klica. Ilustracje do tej niezwykłej książki przygotowali plastycy z całego świata, całość opracowała szczecińska ilustratorka Aleksandra Szwajda. Autorka, która właśnie skończyła Akademię Sztuki w Szczecinie, stworzyła też ilustrację na okładkę książki.
Z Aleksandrą Szwajdą i Małgorzata Narożną z polskiej sekcji IBBY rozmawiała Joanna Skonieczna.

Spotkanie z autorkami Julitą Pasikowską-Klicą i Aleksandrą Szwajdą w księgarni Fika w najbliższą sobotę od godziny 11.00-15.00. Wcześniej, o godzinie 10.00 autorki opowiedzą o książce w czasie spotkania online.
fot. [Wydawnictwo Literackie]
fot. [Wydawnictwo Literackie]
Stary Jerycho hoduje pod powiekami perły, Michał Toporek konstruuje niemożliwe maszyny, moc opowieści Józwy jest tak nieodparta, że przyciąga wszystkie kobiety, Daniłło czyta w myślach, a Karolina burzy krew nawet w drewnianym strachu na wróble. Jeśli Warmia nie miała dotąd swojej mitologii – duchów, strachów, kusicielek i demonów – Łukasz Staniszewski wypełnia ten brak swoim debiutem powieściowym. Pełne zmysłowości, zaskakujące i oryginalne historie, które tworzą realistyczny, a zarazem magiczny obraz Warmii – mikroświata, którym rządzą popędy, pragnienia i tęsknoty, a jedynym sposobem na zaspokojenie niepohamowanego apetytu na życie jest odnalezienie jedności z naturą, choćby i poza moralnością.

Łukasz Staniszewski - pisarz, dramaturg i autor scenariuszy słuchowisk radiowych. Za twórczość literacką, w tym za teksty wchodzące w skład mikropowieści "Małe Grozy", otrzymywał nagrody na ogólnopolskich konkursach literackich. Został też doceniony jako dramaturg i autor słuchowisk (m.in. na Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie i w konkursie Teatru Polskiego Radia).

Z Łukaszem Staniszewskim rozmawia Konrad Wojtyła.
1234567