Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Sonia Bohosiewicz (2020). Fot. wikimedia.org
Sonia Bohosiewicz (2020). Fot. wikimedia.org
Jest jedną z najpopularniejszych aktorek filmowych i serialowych w Polsce. Sonia Bohosiewicz, Duży sukces aktorce zapewniła niezależna produkcja Łukasza Palkowskiego "Rezerwat" Za tę rolę otrzymała wiele nagród, wśród których najbardziej znaczącą jest Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego przyznawana przez tygodnik "Ekran. W kolejnych latach Sonia Bohosiewicz dopisała do swojego filmowego CV role w takich produkcjach jak: "Mała matura 1947" ,"Obława", "Syberiada polska", "Bogowie, "Fotograf" , "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" czy "Inni ludzie ". Silna, bijąca optymizmem i niezależnością kobieta, pięknie śpiewająca. Jej program inspirowany piosenkami Marilyn Monroe jest jedną z jej propozycji muzycznych. Ciągle w biegu, ciągle zajęta, ale czasami przystanie na chwilę, by porozmawiać, odpowiedzieć na kilka pytań, bo wie, że słuchacz czy widz jest najważniejszy. Rozmowa zrealizowana została w biegu na Markowym Festiwalu.
Mieczysław Szcześniak – wokalista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Fot. [Archiwum Artysty]
Mieczysław Szcześniak – wokalista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Fot. [Archiwum Artysty]
Ogromną rolę w moim życiu artystycznym odegrał Szczecin, bo tutaj w słynnym Studiu Nagrań Polskiego Radia Szczecin rejestrowałem swoje pierwsze utwory z zespołem Fun Factory (...) – stwierdził Mieczysław Szcześniak, polski piosenkarz, kompozytor i autor tekstów. Wkrótce występy m.in. w Ogólnopolskim Konkursie „Śpiewać każdy może” dały Jemu przepustkę do udziału w konkursie piosenki w Opolu, gdzie w 1985 roku za wykonanie piosenki „Przyszli o zmroku” otrzymał główną nagrodę im. Anny Jantar.

Jest jednym z założycieli zespołu New Life’m, grającego muzykę rozrywkową z przesłaniem chrześcijańskim. Współpracuje z najwybitniejszymi instrumentalistami z kręgu m.in. muzyki jazzowej. Ogromną popularność przyniosła mu piosenka „Dumka na dwa serca” do historycznego filmu „Ogniem i Mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana, na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Przebój Krzesimira Dębskiego zaśpiewał z Edytą Górniak. Nagrał ponad dziesięć krążków, z których kilka mieni się złotem i platyną.

Mieczysław Szcześniak bardzo chętnie wraca do Szczecina. Ostatnio koncertował z Baltic Neopolis Orchestra i Chórem Akademickim im. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego. Po występie owacyjnie przyjętym przez publiczność chętnie mówił nie tylko o swojej artystycznej drodze.
"Początek nocy" - okładka płyty Marii Sadowskiej. Mat. promocyjne wydawcy
"Początek nocy" - okładka płyty Marii Sadowskiej. Mat. promocyjne wydawcy
"Początek nocy" Marii Sadowskiej. Mat. promocyjne wydawcy
"Początek nocy" Marii Sadowskiej. Mat. promocyjne wydawcy
W piątek (16 października) miała premierę nowa płyta Marii Sadowskiej "Początek nocy". Po długiej, bo 6 - letniej przerwie od ostatniego krążka wokalistka zdecydowała się nagrać album, który łączy różne muzyczne gatunki. Są tu spokojne ballady, piosenki taneczne i z elementami jazzu, a do współpracy zaprosiła min. Kayah i Leszka Możdżera.
Przypomnijmy Maria Sadowska pierwszy solowy album wydała w 1995 roku. "Początek nocy" to jej 12 krążek jeśli policzymy zarówno płyty solowe, jak i covery oraz soundtrack z muzyką do jej filmu "Dzień kobiet", bo Maria Sadowska to też reżyserka m.in. głośnej "Sztuki kochania". Na styczeń przyszłego roku zapowiedziano premierę najnowszego "Dziewczyn z Dubaju" w jej reżyserii. O płycie i trochę o filmie z Marią Sadowską rozmawia Marzena Szóstak.
Maciej Drygas Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Maciej Drygas Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
"Drygas unika i farsy, i politycznego dramatu; interesuje go to, co jest w człowieku w środku." - tak o dokumentaliście pisał w "Kinie" Piotr Lis. Maciej Drygas - autor i reżyser filmów dokumentalnych oraz słuchowisk radiowych był gościem 47. Ińskiego Lata Filmowego. Tym razem przywiózł na festiwal słuchowisko "Moja góra", które prezentowane było na jednym ze wzgórz obok Ińska, z widokiem na jezioro. W jaki sposób ta naturalna scenografia wpłynęła na odbiór słuchowiska oraz o swoich festiwalowych przygodach opowiada w rozmowie z Małgorzatą Frymus.
Lech Majewski. Mat. organizatora
Lech Majewski. Mat. organizatora
Gościem specjalnym 47. Ińskiego Lata Filmowego jest Lech Majewski – reżyser, scenarzysta i producent filmowy, poeta, prozaik i malarz, a także reżyser teatralny i operowy. Jego najnowszy film „Dolina Bogów” zainaugurował festiwal, a w programie znajdują się także wcześniejsze filmy tego reżysera. Na festiwalu prezentuje nie tylko swoją twórczość filmową, ale również plastyczną. Swoje prace pokazywał Museum of Modern Art w Nowym Yorku, w paryskim Luwrze czy na biennale w Wenecji.
Z artystą rozmawia Małgorzata Frymus.
fot. [zamek.szczecin.pl]
fot. [zamek.szczecin.pl]
Poezja daje wolność, poezja jest oddechem - przekonuje w rozmowie Michał Józef Kawecki, twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji, który odbywa się w Zamku Książąt Pomorskich od kilkunastu lat. Na spotkania zapraszani są wybitni aktorzy scen polskich, którzy recytują wiersze ulubionych poetów. Gośćmi w szczecińskim salonie byli w ostatnim roku Olgierd Łukaszewicz, Zbigniew Wardejn, a ostatnio Magdalena Zawadzka deklamująca wiersze m.in. Julii Hartwig czy Wisławy Szymborskiej.
Magdalena Zawadzka jest absolwentką warszawskiej PWST (1966). Debiutowała jednak już w 1962 roku w filmie "Spotkanie w Bajce". Potem przyszły role w takich obrazach, jak "Rozwodów nie będzie", "Wojna domowa", "Sublokator", "Pieczone gołąbki", a nade wszystko "Pan Wołodyjowski" i serial "Przygody Pana Michała". Rola Baśki Wołodyjowskiej przyniosła aktorce ogromną popularność i sympatię widzów, które pogłębiły jej role w Teatrze TV.
fot. [Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie]
fot. [Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie]
Piosenkarz, kompozytor, aktor i poeta. Pochodzi z Podkarpacia. W 1965 roku z Tadeuszem Nalepą współtworzył zespół muzyczny (jako solista) nadając mu kontrowersyjną na owe czasy nazwę "Blackout". Z tego okresu pochodzi nagrana płyta longplay i kilka czwórek, z której wiele piosenek stało się przebojami. Najbardziej znanym - "Anna". Blackout zapoczątkował również pierwsze protest songi w Polsce "Te Bomby lecą na nasz dom", czy Pozwólcie nam żyć". Wszystkie piosenki były autorstwa Nalepa - Loebl.
7 grudnia 1975 u szczytu kariery w Polsce decyduje się opuścić kraj wyjeżdżając do USA na stałe w poszukiwaniu wolności duchowej i artystycznej.
W 1983 roku reżyserował i grał główną role w sztuce opartej na życiu i twórczości C.K. Norwida napisanej przez Tymoteusza Karpowicza. W 1991 pierwszy raz po 17 latach Stan Borys przyjeżdża do Polski, gdzie wystąpił z recitalem "Anna 91". Jak sam mówi - poezja jest z nim od zawsze, dlatego zdecydował się na przelanie swych myśli na papier. Zaowocowało to dwoma tomikami. Ostatni z nich to "Daleko donikąd".
1234567