Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Jola Szczepaniak (od lewej), Maciej Kazuba, Patryk Adamkiewicz, Marcin Simiński, Maciej Mazur, Kasia Buja-Kazuba i Ryszard Leoszewski. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Jola Szczepaniak (od lewej), Maciej Kazuba, Patryk Adamkiewicz, Marcin Simiński, Maciej Mazur, Kasia Buja-Kazuba i Ryszard Leoszewski. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
W Studiu Koncertowym S-1 im. Jana Szyrockiego Radia Szczecin zabrzmiały znane przeboje świąteczne oraz polskie pastorałki.

Artyści wprowadzili licznie zgromadzoną publiczność w klimat Bożego Narodzenia. O jego ciepło zadbali m.in.: Jola Szczepaniak, Kasia Buja-Kazuba, Patryk Adamkiewicz, Ryszard Leoszewski, Maciej Mazur i Marcin Simiński z zespołem instrumentalnym w składzie:

• Maciej Kazuba (gitara, kompozycje, aranżacje)
• Marcin Matecki (fortepian, instrumenty klawiszowe)
• Kamil Żuchowski (gitara basowa)
• Tomasz Nowak (perkusja)

„Magia Świąt z Radiem Szczecin” – to koncert, którym pracownicy Rozgłośni chcieli podziękować wszystkim za mijający rok – wyjątkowy, jak mówił prowadzący wieczór Sebastian Wierciak – redaktor naczelny Radia, podkreślający, że dzisiaj możemy mówić, że jesteśmy Radiem Szczecin od nowa.

Koncert można obejrzeć w mediach społecznościowych naszej stacji: Facebook i YouTube.
Posłuchaj: „(...) każdy z nas przedstawiał całkiem inny rodzaj śpiewania”
Materiały promocyjne organizatora
Materiały promocyjne organizatora
Teatr Kana, szczeciński symbol alternatywnej sceny artystycznej, świętuje swoje 45. urodziny. Powstał w 1979 roku i został założony przez Zygmunta Duczyńskiego – nie tylko twórcę, ale także mentora kolejnych pokoleń zespołu. Kana od zawsze stawiała na kreatywne poszukiwania artystyczne, poruszała i porusza w swoich spektaklach ważne tematy, zadaje często niewygodne pytania.

Świętowanie jubileuszu to nie tylko spektakle, ale również warsztaty, debaty, wystawy i spotkania z artystami z całego świata. Kulminacją obchodów będzie premiera spektaklu „AUTOterapia” w reżyserii Mateusza Przyłęckiego, zaplanowana na 17 stycznia.

W czwartek (12 grudnia) w Kanie odbyła się promocja "Pryzmatu" - rocznika literackiego wydawanego przez szczeciński oddział Związku Literatów Polskich. Jednym z ważniejszych artykułów w tym tomie jest opowieść o Kanie, autorstwa Marty Poniatowskiej, z którą rozmawia Małgorzata Frymus.
Posłuchaj 1 części rozmowy Małgorzaty Frymus
Posłuchaj 2 części rozmowy Małgorzaty Frymus
Urszula Stawicka. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Urszula Stawicka. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Zespół Consortium Sedinum, założony w 2000 roku przez klawesynistkę i organistkę, Urszulę Stawicką w Szczecinie jest jednym z najaktywniejszych polskich zespołów kameralnych specjalizujących się w nurcie historycznym interpretacji muzyki dawnej. Zespół koncentruje się na przywracaniu muzycznych tradycji dawnej Pomeranii, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnych efektów badań muzykologicznych nad dziedzictwem sztuki XVII i XVIII wieku na terenach wybrzeża Morza Bałtyckiego.

Consortium tworzą wybitni artyści - muzycy grający na instrumentach historycznych specjalizujący się od lat w interpretacjach muzyki europejskiej wieków minionych.

Zespół przygotował na swoje urodziny 25 koncertów. Pierwszy odbył się wczoraj w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego w Szczecinie. Było to nawiązaniem do pierwszego spotkania zespołu Consortium Sedinum ze szczecińską publicznością w tym samym wnętrzu przed 25-ciu laty.

Dziś publiczność zaproszona została do Pałacu w Przelewicach do Zachodniopomorskiego Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej. Tam koncert rozpocznie się o 17-tej.

Z Urszulą Stawicką, kierownikiem artystycznym zespołu Consortium Sedinum, prezesem Fundacji Akademia Muzyki Dawnej rozmawia Małgorzta Frymus.
.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Frymus
Zespół Млиночок z Ukrainy. Fot. Materiały prasowe organizatora
Zespół Млиночок z Ukrainy. Fot. Materiały prasowe organizatora
W studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego Radia Szczecin wystąpił nagradzany na prestiżowych festiwalach muzyki tradycyjnej zespół Млиночок z Ukrainy. Tworzą go etnomuzykolodzy działający przy Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim. Folkloryści (podobnie jak przed wiekami Oskar Kolberg), zajmują się tworzeniem dokumentacji złożonej z odnalezionych archiwaliów (w tym pieśni ludowych) ukraińskiego obwodu kirowogradzkiego. Właśnie m.in. te melodie (uznane za perły europejskiej kultury) prezentowali 12 grudnia 2024 roku w Radiu Szczecin.


Artyści przedstawili je w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Przyjaźnie” i projektu „Silna Polonia – Silna Polska”. Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością m.in. Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie Pan Henryk Kołodziej oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Odra-Niemen.

Zgodnie z założeniami organizatora (Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw SPI i zlecającego przedsięwzięcie Stowarzyszenia Odra-Niemen), publiczność koncertu, a także odbiorcy publikacji medialnych dowiedzieli się, że w dawnym Elizawetgradzie (dziś Kropywnycki) mieszkał urodzony w pobliskiej Tymoszówce wybitny polski kompozytor, następca Fryderyka Chopina – Karol Szymanowski. Ważnym elementem festiwalu stało się również przekazanie wiedzy o tym, że ogromny wpływ na pielęgnowanie dokonań Mistrza w Ukrainie i popularyzację Jego dzieł mają obecnie Polacy pracujący w Kropywnyckim Muzeum Karola Szymanowskiego i działające przy tej Instytucji Stowarzyszenie Polonia im. Karola Szymanowskiego.

Członkowie SPI do ostatnich chwil nie byli pewni przyjazdu muzyków z Ukrainy do Szczecina. Część z nich (z powodu wojny), nie otrzymała zgody na wyjazd. Ponieważ większość, a właściwie trzon muzykującego zespołu stanowią kobiety, dlatego (mimo braku kilku osób), koncert stał na bardzo wysokim poziomie. Słuchacze mieli nie lada okazję poznać pieśni, na których mały Karol pogłębiał swoją artystyczną wrażliwość, i których tematy (już jako dojrzały Twórca), wielokrotnie wykorzystywał w nieśmiertelnych dziełach. Biały śpiew „Młyneczka” zachwycił przybyłych do studia widzów, którzy nie szczędzili braw artystom.

Poza zespołem Млиночок, w występie wzięły również udział studentki Wydziału Wokalnego Akademii Sztuki w Szczecinie: Gabriela Augustyn (z klasy prof. Joanny Tylkowskiej-Drożdż), Iryna Naumenko (z klasy prof. Ewy Filipowicz-Kosińskiej), Weronika Włodarczyk (z klasy prof. Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej) i pianistka Agnieszka Barańska. Młode artystki po mistrzowsku interpretowały pieśni Patrona festiwalu. Opiekę artystyczną nad występem objęła prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska.

Koncert był w całości nagrywany i po montażu zostanie umieszczony na YouTube Radia Szczecin, umożliwiając tym samym nieograniczony dostęp do wydarzenia.

Głównym jego organizatorem było Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw. Współorganizacji przedsięwzięcia podjęli się Polskie Radio Szczecin SA w likwidacji oraz Akademia Sztuki w Szczecinie. Wśród Partnerów imprezy byli: Województwo Zachodniopomorskie, Muzeum Karola Szymanowskiego i Stowarzyszenie Polonia im. Karola Szymanowskiego.

Projekt dofinansowany ze środków Budżetu Państwa zorganizowano z funduszów otrzymanych m.in. z Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Stowarzyszenia Odra-Niemen i Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw.
Posłuchaj: Międzynarodowy Festiwal „Muzyczne Przyjaźnie” w Radiu Szczecin
Miłosz Filipowiak, Przemysław Filipowiak, Krzysztof Kowalczyk, Eugeniusz Kus. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Miłosz Filipowiak, Przemysław Filipowiak, Krzysztof Kowalczyk, Eugeniusz Kus. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Zasoby szczecińskiego Archiwum Państwowego na początku grudnia tego roku powiększyły się o materiały dokumentujące kilka dekad szczecińskiej sceny muzycznej, a także o zdjęcia i inne pamiątki z badań archeologicznych w różnych miejscach w Polsce i za granicą, m.in. z Afryki.
Placówce swoje cenne kolekcje w ramach "Dnia Darczyńcy" przekazali: profesor Eugeniusz Kus - wieloletni dyrektor Zamku Książąt Pomorskich oraz dyrygent Chóru Uniwersytetu Szczecińskiego, a także synowie profesora Władysława Filipowiaka - archeologa i wieloletniego dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Dzień Darczyńcy świętowany jest 6 grudnia we wszystkich 32 Archiwach Państwowych w Polsce. Relację przygotował Krzysztof Cichocki.
Posłuchaj relacji Krzysztofa Cichockiego
Bursztynowe Pierścienie 2024. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Bursztynowe Pierścienie 2024. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Bursztynowe Pierścienie 2024 rozdane. Nagrody po raz 44 przyznała publiczność zachodniopomorskich scen w plebiscycie Kuriera Szczecińskiego.

Najlepszym aktorem sezonu 2023/2024 został Aleks Joński, aktor Teatru Lalek „Pleciuga" w Szczecinie, który wcielił się w postać Michała w spektaklu „Teatr niewidzialnych dzieci". Zaś najlepszym przedstawieniem sezonu został, według publiczności, „Orfeusz w piekle" w reżyserii Jerzego Połońskiego Opery na Zamku.

Oprócz nagród publiczności artyści odebrali także statuetki przyznane przez dziesięcioosobowe jury konkursowe. Pierwsza z nich to Srebrna Ostroga dla obiecującego, debiutującego na zachodniopomorskiej scenie. Otrzymał ją Marcin Sztendel z Teatru Polskiego.

Według tego grona najlepszą aktorka jest Adrianna Szymańską z Teatru Polskiego w Szczecinie, która wcieliła się w tytułową rolę w monodramie „Kora - dziecko słońca".

Najlepszym spektaklem sezonu według jury jest monodram „Solaris" w reżyserii Darii Kopiec i w wykonaniu Beaty Niedzieli w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie.
Jury przyznaje jeszcze jedno swoje wyróżnienia. Wielką Nagrodę Jury w tym roku odebrał ją Adam Opatowicz, dyrektor Teatru Polskiego w Szczecinie za "spełnianie marzeń o wielkim teatrze".

Z laureatami rozmawiała Małgorzata Frymus.
Posłuchaj rozmów z laureatami Bursztynowych pierścieni. Część 1
Posłuchaj rozmów z laureatami Bursztynowych pierścieni. Część 2
Twórcy słuchowiska "Upiorna Karolcia". Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Twórcy słuchowiska "Upiorna Karolcia". Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
W Boże Narodzenie w Radiu Szczecin - premiera słuchowiska "Upiorna Karolcia". Adaptację tekstu Alka Rogozińskiego przygotowała Maria Brzostyńska.
W studiu literackim zakończyły się już nagrania. Za realizację akustyczną słuchowiska odpowiada Wawrzyniec Szwaja.
W radiowej opowieści występują szczecińscy aktorzy: Adrianna Szymańska, Marta Uszko, Aleksander Różanek i Damian Sienkiewicz. Policjanta zagra dziennikarz Radia Szczecin, Grzegorz Lament. W rolę "Upiornej Karolci" wcieliła się aktorka dziecięca Sabina Bednarz, jej brata bliźniaka zagra Jakub Golonka.

Premiera słuchowiska w pierwszy dzień świąt, 25 grudnia po godzinie 11. Powtórka - 30 grudnia w magazynie Fonosfera po 19. Zdjęcia i filmy z produkcji na radioszczecin.pl
Z Alkiem Rogozińskim rozmawiała Joanna Skonieczna.
Posluchaj relacji Joanny Skoniecznej
1234567
Okładka książki. Fot. materiały promocyjne wydawnictwa.
Okładka książki. Fot. materiały promocyjne wydawnictwa.
Za kilka dni, większość z nas usiądzie przy świątecznym stole. Stole, na którym pojawią się potrawy z różnych zakątków obecnej i dawnej Polski. Dlaczego? Dlaczego w jednej rodzinie na stole są kresowe łakocie, wielkopolskie zupy i mazowieckie dania z ryb?

O tym właśnie jest książka Karoliny Ćwiek-Rogalskiej „Ziemie. Historia odzyskiwania i utraty”. To opowieść o „wielkiej historii, polityce, propagandzie, układach międzynarodowych, budowie pamięci, mitów i ich dekonstrukcji. A także o codziennych ludzkich wyborach, które trzeba było podejmować w nowej rzeczywistości. O decyzjach trudnych, które wielu przemilczało.” (źródło radionaukowe.pl). "Ziemie..." to też historia osobista. Historia o zapuszczaniu korzeni na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Radio Naukowe

Z autorką rozmawiała Joanna Skonieczna

Dłużej porozmawiamy o tym w świątecznym programie Radia Szczecin. Zapraszamy 26 grudnia po godzinie 21.
Posłuchaj 1 części rozmowy Joanny Skoniecznej
Posłuchaj 2 części rozmowy Joanny Skoniecznej
Materiał promocyjny organizatora
Materiał promocyjny organizatora
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza w najbliższą środę (8 grudnia) o godz. 18.00 w Operze na Zamku w Szczecinie na spektakl zatytułowany „Trzy razy on. Rzecz o Wincentym Witosie”. Wstęp jest wolny, a rezerwacja bezpłatnych wejściówek pod adresem: wydarzeniakulturalne@ipn.gov.pl

"Trzy razy On" to widowisko poświęcone Wincentemu Witosowi i jego zasługom dla odradzającej się po zaborach Polski. Poprzez sztukę „Trzy razy On” IPN pragnie pokazać jego niezłomny charakter i poczucie odpowiedzialności za sprawy narodu, które są godne naśladowania.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz a patronami medialnymi są Radio Szczecin i Kurier Szczeciński.

Małgorzata Frymus rozmawia z reżyserem widowiska.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie w 2004 roku, a już rok później została wyróżniona nagrodą za Najlepszy Debiut Aktorski przez Jury Festiwalu Polskiego Filmu Fabularnego w Gdyni za "Masz na imię Justine". Za ten sam obraz na Festiwalu Filmowym w Mons w Belgii, otrzymała nagrodę za Najlepszą Rolę Kobiecą. Ta kreacja zaważyła nie tylko na jej karierze, ale i życiu.

Aktorka Anna Cieślak walczy o prawa ciężko doświadczonych kobiet, działając w Fundacji La Strada. Zapewne właśnie dlatego tak koncertowo zagrała w kolejnej odsłonie serialu "Szadź" żonę seryjnego mordercy, w którego rolę wcielał się Maciej Sztur.

Pochodzi ze Szczecina i tęskni za jego przestrzenią.
Posłuchaj rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny