Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Fot. pixabay.com
Fot. pixabay.com
43% Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę. To wzrost o 9 punktów procentowych, najwięcej od 10 lat. Wzrosło także zainteresowanie bibliotekami, szczególnie u młodych mężczyzn w wieku 25–39 lat. Stopniowo zmienia się też sposób pozyskiwania informacji o książkach. Coraz większą rolę odgrywa Internet, a szczególnie serwisy społecznościowe.
W prezentowanym badaniu stanu czytelnictwa w 2023 roku po raz pierwszy uwzględniono dodatkowe sposoby pozyskiwania informacji o książkach. Są to: multimedialne podcasty, vlogi, krótkie filmy, wpisy influencerów rekomendujące książki i czytanie na platformach takich jak: TikTok, gdzie obecna jest społeczność BookTok, BookTube na YouTube czy też Instagram.
O raporcie z Romanem Chymkowskim z Biblioteki Narodowej rozmawiała Joanna Skonieczna

Warto jednak dodać, że nadal wybieramy przede wszystkim papierowe książki. Po tę elektroniczną sięga zaledwie 7 procent czytelników.
Czytamy najchętniej:kryminały, literaturę sensacyjną, non-fiction oraz biografie. Nazwiskiem, które od kilku lat utrzymuje się na pierwszym miejscu wśród najpopularniejszych pisarzy jest Remigiusz Mróz
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
Andrzej Skrendo i Dariusz Bitner podczas apotkania autorskiego w ProMediach. Fot. Małgorzata Frymus
Andrzej Skrendo i Dariusz Bitner podczas apotkania autorskiego w ProMediach. Fot. Małgorzata Frymus
Andrzej Skrendo i Dariusz Bitner podczas apotkania autorskiego w ProMediach. Fot. Małgorzata Frymus
Andrzej Skrendo i Dariusz Bitner podczas apotkania autorskiego w ProMediach. Fot. Małgorzata Frymus
„Czytanie jest koniecznością!”, krzyczy narrator w ostatnim rozdziale. Kim jest narrator? Trudno powiedzieć. Ale z pewnością najnowszą powieścią "Cud" Dariusz Bitner po raz kolejny udowadnia, że jest jednym z lepszych stylistów literackich w Polsce (co zostało zauważone przy jego poprzedniej powieści przez jurorów Nagrody Literackiej Gdynia).

Wszystko zaczyna się od uroczej historii o chłopcu niechcącym czytać, choć wszyscy w jego otoczeniu to robili, a przeistacza się w nieskrępowaną opowieść o wyobraźni i jej cudownych tworach, które mogą przyjmować postać dziecięcych marzeń lub szalonych i niebezpiecznych objawień. Autor nie daje nam złudzeń - jesteśmy uwięzieni w codzienności, przykuci do „tu i teraz”, ale warto zaufać jego książce, by znów w pełni przeżyć, tak zwany, cud literatury.

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Polska Proza Współczesna
Posłuchaj rozmowy Małgorzata Frymus z Dariuszem Bitnerem
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Aby promować czytelnictwo wymyśliły projekt „Książka w ciemno”. W kameralnych księgarniach i w czasie targów pakują książki sprzedawane jako niespodzianki.
Trzy szczecińskie nastolatki stworzyły wspólnie projekt w ramach „Zwolnionych z teorii”. To ogólnopolski pomysł na to, aby młodych ludzi uczyć praktycznych umiejętności. Tego, co przyda się w dorosłym życiu i w pracy. Zdobyte umiejętności licealiści potwierdzają certyfikatami, które są dla nich ważne przy staraniu się o przyjęcie na studia.
Nina Szymanik, Amelia Adamczuk i Pola Frankiewicz wspólnie prowadzą także konto na TikToku i Instagramie. Wszystko po to, by zachęcić do czytania.
Rozmawiała Joanna Skonieczna.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
Monika Witkowska "K2"
Monika Witkowska "K2"
Zdobywczyni 4 ośmiotysięczników Monika Witkowska w zeszłym roku weszła na szczyt K2 jako druga Polka po Wandzie Rutkiewicz.

Jej książka to bardzo szczegółowa relacja z tej niezwykle trudnej wyprawy, obfitująca wieloma dramatycznym zdarzeniami, ale także mnóstwem ciekawostek i ponad 300 zdjęciami.

Dla Moniki to najważniejsza książka spośród kilkunastu, które do tej pory napisała. Nie tylko dlatego, że to jej najtrudniejsza góra, ale również dlatego, że po raz pierwszy wydaje swoją książkę zupełnie samodzielnie.

Monika to także żeglarka mająca na swym koncie niesamowite wyprawy. Z Moniką Witkowską rozmawiam o ciekawości świata, czyli motorze który pozwala nam doświadczać rzeczy z pozoru niemożliwych.
Posłuchaj rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Wydawnictwo Zysk i S-ka
„To opowieść poświęcona kobiecie, która w naszych czasach, 400 lat później, nie miałaby lepiej - nikt nie mógłby jej oskarżyć o czary, nie zostałaby skazana na śmierć, ale byłaby tak samo traktowana, jako outsiderka, buntowniczka, kobieta niewygodna” - tak mówiła tydzień temu Elżbieta Cherezińska odbierając nagrodę czytelników podczas Targów Książki w Poznaniu.

Autorkę nagrodzono za powieść „Sydonia. Słowo się rzekło”. To wyróżnienie portalu lubimyczytać.pl w kategorii powieść historyczna.

„Sydonia” to opowieść o pomorskiej szlachciance, posądzonej o czary i skazanej na śmierć. Wyrok wykonano w Szczecinie w 1620 roku. Cherezińska w powieści kreśli też bardzo bogaty obraz Księstwa Pomorskiego i opisuje dzieje dynastii Gryfitów.

Dziękując czytelnikom i czytelniczkom za głosy, na swoim autorskim fb, Elżbieta Cherezińska napisała: „Sydonię oskarżono i skazano, by zniknęła, by wymazać niewygodną kobietę. I co, panowie inkwizytorzy? Nie udało się. Dzisiaj jej historię zna więcej ludzi, niż 400 lat temu”.

Cherezińska jest współczesną autorką powieści historycznej. Ma na swoim koncie kilka bestsellerowych książek, m.in.: "Gra w kości", "Legion" czy też cykle powieściowe: "Północna droga", "Odrodzone królestwo", "Harda" i "Królowa". Mieszka i pisze w Kołobrzegu.

Plebiscyt Książka Roku zorganizowano już 9 raz. Czytelnicy oddali w tym roku ponad 260 tysięcy głosów w 15 kategoriach. Nagrody wręczono podczas Targów Książki w Poznaniu.

O współczesne odczytanie losów bohaterki powieści, autorkę pytała Joanna Skonieczna
O współczesne odczytanie losów bohaterki powieści, autorkę pytała Joanna Skonieczna
Marta Strzelecka. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Marta Strzelecka. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
"Ziemianki" - książka Marty Strzeleckiej to doskonałe uzupełnienie niezwykle popularnej książki Joanny Kuciel-Frydryszak "Chłopki'. To niemal lektura obowiązkowa, pomagająca nam zrozumieć zachowania, poglądy i w ogóle świat naszych babek i mam.

"Ziemianki" to głównie opowieść o ziemiankach i roli, jaką odgrywały w naszym społeczeństwie w XX wieku. To ich wielka często determinacja zmieniła życie współczesnej kobiety. Ziemianki zakładały szkoły, dla siebie i chłopek, by te zdobywały nie tylko podstawowe umiejętności w prowadzeniu i zarządzaniu gospodarstwem domowym, ale też zdobywaniu zawodu. A ten często był furtką nie tylko do lepszej egzystencji, ale też do wolności.
Marta Strzelecka była gościem Zamku Książąt Pomorskich. Rozmawia z nią Małgorzata Frymus.
Posłuchaj 1 części rozmowy Małgorzaty Frymus
Posłuchaj 2 część rozmowy Małgorzaty Frymus
Okładka książki. Mat. promocyjne wydawnictwa
Okładka książki. Mat. promocyjne wydawnictwa
Pełna sala i świetna atmosfera - tak wyglądało spotkanie z Magdaleną Wolińską-Riedi w Szczecinie. Dziennikarka promowała swoją ostatnią książkę "Rzym. Spacerem po niezwykłych zaułkach Wiecznego Miasta".

Magdalena Wolińska-Riedi – to tłumaczka, dziennikarka i pisarka. Przez wiele lat, razem z rodziną, żyła na terenie Watykanu. Po tym jak jej mąż zakończył służbę w Gwardii Szwajcarskiej, zamieszkała w Rzymie. Szczecinianie pytali przede wszystkim o życie w Watykanie i ulubione miejsca w Rzymie. Autorka odwiedziła też studio Radia Szczecin.
Z Magdaleną Wolińską-Riedi rozmawiała Joanna Skonieczna
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
1234567