Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
"Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego.
Książka Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Szczegółowo opisuje wydarzenia Grudnia '70 w Szczecinie: podaje genezę, przebieg i konsekwencje społecznego buntu.

- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała siłę i potęgę władzy komunistycznej - wspominał Paziewski.

Bohaterami publikacji są mieszkańcy Szczecina, którzy 44 lata temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy i dzięki temu odkryli własną tożsamość.

- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Wcześniej byli to ludzie, którzy przyjechali tu z różnych części Polski i bardziej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, w którym mieszkali. Po Grudniu '70 powiedzieli, że są stąd - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Stefaniak.

- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do Dzikiego Zachodu, bo tutaj trafiali ludzie odważni, którzy chcieli coś osiągnąć i podjąć wyzwanie.

Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat. - W 1976 roku zostałem powołany do wojska. Podobny los spotkał wielu moich kolegów, którzy uczestniczyli w strajku.

Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.

Monografię "Grudzień 1970 w Szczecinie" wydał Instytut Pamięci Narodowej.

Strajki 1970 roku wybuchły 14 grudnia po tym, jak władza wprowadziła podwyżkę cen żywności. 17 grudnia w Szczecinie doszło do krwawych starć. Na ulice wyszli pracownicy stoczni oraz innych zakładów, a także zwykli mieszkańcy.

Demonstranci podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Do manifestujących milicjanci i wojskowi otworzyli ogień. W starciach zginęło 16 osób, a ok. 100 zostało rannych.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała si
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Do tego momentu byli tutaj ludzie, którzy przyjechali z różnych części Polski i raczej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, gdzie mieszkali. Po tych wydarzeniach Grudnia '
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do dzikiego
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Realizacja: Piotr Sawiński, Mateusz Żegliński, Krzysztof Kowalski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2014-06-23, godz. 12:04 Zmarła Małgorzata Braunek Ikona polskiego kina - Małgorzata Braunek nie żyje. Aktorka przegrała walkę z chorobą nowotworową. Zmarła w poniedziałek, 23 czerwca. » więcej 2014-06-23, godz. 06:47 "Hrabina Marica" zachwyciła publiczność 'Hrabina Marica' Opery na Zamku zachwyciła szczecińską publiczność. Premiera jednego z największych operetkowych hitów wszech czasów odbyła się w niedzielę wieczorem w Teatrze Letnim w Szczecinie. » więcej 2014-06-22, godz. 22:24 Letnia premiera Opery na Zamku Jeden z największych operetkowych hitów wszech czasów „Hrabina Marica' Imre Kalmana w niedzielę zainaugurowała sezon operowy w Teatrze Letnim. » więcej 2014-06-22, godz. 09:51 Były owacje i wzruszenia. Zagrali ostatni raz w tym budynku Owacjami na stojąco zakończył się ostatni koncert w starej siedzibie Filharmonii Szczecińskiej. Melomani usłyszeli 'Sen nocy letniej' Mendelssohna i 'Bolero' Ravela. » więcej 2014-06-21, godz. 17:02 Hity sprzed 400 lat Muzyka dworska sprzed 300-400 lat zagości na kolejnym koncercie V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Alterier, który właśnie odbywa się w Szczecinie. » więcej 2014-06-21, godz. 16:04 Znany basista uczy warsztatu w studiu koncertowym Radia Szczecin Najbardziej znany polski basista uczy gry na gitarze basowej w studiu koncertowym Radia Szczecin. » więcej 2014-06-21, godz. 12:06 Nowe Warpno zamieni się w galerię sztuki To miejsce jest jak teatr, na scenie którego można aranżować różne artystyczne działania - mówi organizator akcji 'Miasto-Galeria' Mirosław Gedaj. » więcej 2014-06-21, godz. 10:22 Smyczkowy kwartet oczarował widownię Pierwszy koncert w ramach 5. edycji Festiwalu Artelier w Szczecinie za nami. Kwartet smyczkowy Atom String Quartet przyjechał z autorskimi kompozycjami czerpiącymi z całej gamy gatunków muzycznych, przede wszystkim z jazzu, ale też folku… » więcej 2014-06-21, godz. 10:22 To ostatni koncert w tej sali Święto Muzyki z Filharmonią Szczecińską i ostatni koncert w starej sali już w sobotę. W międzynarodowe Święto Muzyki Filharmonia Szczecińska zaprasza na Jasne Błonia. » więcej 2014-06-21, godz. 07:42 Jubileuszowy festiwal muzyki organowej wystartował Przy wypełnionej po brzegi katedrze, z muzyką Bacha i Stalmierskiego, rozpoczęto w piątek w Kamieniu Pomorskim 50. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. » więcej
452453454455456457458