Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
"Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego.
Książka Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Szczegółowo opisuje wydarzenia Grudnia '70 w Szczecinie: podaje genezę, przebieg i konsekwencje społecznego buntu.

- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała siłę i potęgę władzy komunistycznej - wspominał Paziewski.

Bohaterami publikacji są mieszkańcy Szczecina, którzy 44 lata temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy i dzięki temu odkryli własną tożsamość.

- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Wcześniej byli to ludzie, którzy przyjechali tu z różnych części Polski i bardziej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, w którym mieszkali. Po Grudniu '70 powiedzieli, że są stąd - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Stefaniak.

- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do Dzikiego Zachodu, bo tutaj trafiali ludzie odważni, którzy chcieli coś osiągnąć i podjąć wyzwanie.

Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat. - W 1976 roku zostałem powołany do wojska. Podobny los spotkał wielu moich kolegów, którzy uczestniczyli w strajku.

Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.

Monografię "Grudzień 1970 w Szczecinie" wydał Instytut Pamięci Narodowej.

Strajki 1970 roku wybuchły 14 grudnia po tym, jak władza wprowadziła podwyżkę cen żywności. 17 grudnia w Szczecinie doszło do krwawych starć. Na ulice wyszli pracownicy stoczni oraz innych zakładów, a także zwykli mieszkańcy.

Demonstranci podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Do manifestujących milicjanci i wojskowi otworzyli ogień. W starciach zginęło 16 osób, a ok. 100 zostało rannych.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała si
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Do tego momentu byli tutaj ludzie, którzy przyjechali z różnych części Polski i raczej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, gdzie mieszkali. Po tych wydarzeniach Grudnia '
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do dzikiego
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Realizacja: Piotr Sawiński, Mateusz Żegliński, Krzysztof Kowalski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2012-12-17, godz. 12:58 "Kogut w rosole" w Radiu Szczecin [WYWIAD] O siedmiu bezrobotnych Anglikach, którzy - nie mając pomysłu na swoją przyszłość i będąc zupełnie bez pieniędzy - zakładają grupę striptizerską opowiada słodko-gorzka komedia "Kogut w rosole". Jej bohaterowie - aktorzy Teatru… » więcej 2012-12-17, godz. 10:54 Niezwykły koncert zainaugurował "Genius Lutos" [ZDJĘCIA] Koncertem kolęd w wykonaniu Orkiestry Perkusyjnej Gamelan ze szczecińskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym nasza Filharmonia rozpoczęła projekt "Genius Lutos". » więcej 2012-12-15, godz. 15:12 Święta przed świętami na Zamku [ZDJĘCIA] Do wigilii został jeszcze ponad tydzień, ale atmosfera na Zamku Książąt Pomorskich już dziś jest prawdziwie świąteczna. Na głównym dziedzińcu od piątku trwa Jarmark Bożonarodzeniowy. » więcej 2012-12-13, godz. 11:49 Lesław Żurek w Radio Cafe [WYWIAD] Jeden z najciekawszych aktorów młodego pokolenia Lesław Żurek był w czwartek po godzinie 10 gościem Radia Szczecin. » więcej 2012-12-12, godz. 16:15 Napisali kartki i wysłali je w przyszłość [ZDJĘCIA] Nie do rodziny i nie do bliskich, ani nawet pod konkretny adres. W środę od samego rana szczecinianie wysyłali kartki w przyszłość. Muzeum Historii Szczecina na jeden dzień zamieniło się w pocztę. » więcej 2012-12-11, godz. 18:28 Rymanowski promuje "Ubeka" [ZDJĘCIA] Dziennikarz telewizyjny Bogdan Rymanowski w Szczecinie. » więcej 2012-12-11, godz. 15:49 "Gorączka romantyczna" w Filharmonii Lilya Zilberstein, jedna z najbardziej utalentowanych pianistek w Europie, wykona w piątek w szczecińskiej Filharmonii I koncert fortepianowy b-moll Piotra Czajkowskiego. » więcej 2012-12-11, godz. 09:48 Neo Retros w Radio Cafe [WIDEO] We wtorek po godzinie 10 członkowie zespołu odwiedzili nasze studio. Zespół gra od 2010 roku. » więcej 2012-12-10, godz. 18:06 Jeden z najwybitniejszych poetów w Szczecinie Autor kilkudziesięciu książek, ceniony tłumacz i jeden z najwybitniejszych polskich poetów Bohdan Zadura przyjeżdża do Szczecina. » więcej 2012-12-08, godz. 11:18 "Pierwsza Migawka" za nami [WYWIAD, DUŻO ZDJĘĆ, WIDEO] Około 200 osób przyszło w piątkowy wieczór do Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie na wernisaż wystawy "Szczecińska Fotografia Prasowa 2012 - Pierwsza Migawka". » więcej
539540541542543544545