Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Szczątki pierwszych Słowian, którzy w XII wieku przyjęli chrześcijaństwo symbolicznie pochowano w Lubinie, w okolicach Międzyzdrojów. Fot. Sławomir Orlik [Radio Szczecin]
Szczątki pierwszych Słowian, którzy w XII wieku przyjęli chrześcijaństwo symbolicznie pochowano w Lubinie, w okolicach Międzyzdrojów. Fot. Sławomir Orlik [Radio Szczecin]
To jedna z większych sensacji archeologicznych dotyczących naszych terenów.
Szczątki pierwszych Słowian, którzy w XII wieku przyjęli chrześcijaństwo symbolicznie pochowano w Lubinie, w okolicach Międzyzdrojów. To tam trzy lata temu odkopali je archeolodzy.

Badania wykazały, że to szczątki około 40 osób nawróconych podczas misji Ottona z Bambergu. W piątek ponownie spoczęły w ziemi. Na wzgórzu tzw. "Grodzisku", z którego widać deltę Świny są także m.in. pozostałości po najstarszym kościele na Pomorzu Zachodnim.

- To tylko niewielki fragment bogatej historii związanej z tym miejscem - mówi prof. Marian Rębkowski z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. - Odkryliśmy niewielki fragment całego zespołu grodowego i cmentarzyska. Jednak na tyle duży, że możemy rekonstruować dzieje tego miejsca. To odkrycie ma wymiar społeczny, religijny i może być wykorzystane w promocji regionu.

Prace archeologiczne od początku obserwował proboszcz parafii w Lubinie ksiądz Waldemar Michałowski. Jak mówi, ma nadzieję, że z czasem miejsce to będzie odwiedzało coraz więcej osób. - To ważne miejsce dla gminy Międzyzdroje, bo wszyscy wokół tego mobilizują się i integrują - uważa ks. Michałowski.

Biskup Otton z Bambergu podczas swojej misji w 1124 r. założył 11 kościołów i ochrzcił tysiące mieszkańców m.in. Pyrzyc, Szczecina, Wolina i właśnie Lubina.
- To tylko niewielki fragment bogatej historii związanej z tym miejscem - mówi prof. Marian Rębkowski z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.
Prace archeologiczne od początku obserwował proboszcz parafii w Lubinie ksiądz Waldemar Michałowski.

Zobacz także

2014-09-28, godz. 07:51 BNO i Alina Mleczko razem, czyli smyczki i saksofon na jednej płycie Nad tym albumem pracowali niemal 10 miesięcy. Muzycy ze szczecińskiej orkiestry kameralnej Baltic Neopolis oraz saksofonistka Alina Mleczko nagrali wspólną płytę. Premiera krążka odbyła się w sobotę wieczorem w Trafostacji Sztuki… » więcej 2014-09-27, godz. 08:09 Maestro Jerzy Maksymiuk oczarował publiczność W piątek w szczecińskiej Filharmonii można było usłyszeć 'Wielką Symfonię' Franza Schuberta. » więcej 2014-09-26, godz. 22:34 Cafe Rico w Radiu Szczecin [WIDEO] Szczecińska grupa Cafe Rico zaprezentowała się podczas pierwszej po wakacjach odsłony naszego cyklu 3x1. Koncertu zespołu można było posłuchać w piątkowej audycji 'Schody do nieba'. » więcej 2014-09-26, godz. 18:01 Słynny ołtarz w Muzeum Pergamońskim do niedzieli Wybierasz się do Berlina i chcesz zobaczyć słynny Wielki Ołtarz Zeusa w Muzeum Pergamońskim? Musisz się pospieszyć. Wystawa będzie otwarta tylko do 28 września. » więcej 2014-09-26, godz. 16:19 Są jeszcze bilety na koncert Chrisa Bottiego Światowej klasy trębacz wystąpi w najbliższą niedzielę w Arena Szczecin przy ul. Szafera. » więcej 2014-09-26, godz. 08:02 Radiowy Oscar dla Bartosza Panka Polak laureatem Prix Italia, czyli najbardziej prestiżowego konkursu dla radiowców i twórców telewizyjnych. Bartosz Panek, dziennikarz Polskiego Radia, otrzymał nagrodę za reportaż 'Chcę Więcej'. » więcej 2014-09-25, godz. 13:15 3x1 wraca na antenę Radia Szczecin [WIDEO] Po wakacyjnej przerwie na antenę Radia Szczecin wraca cykl minikoncertów 3x1. W najbliższy piątek, w audycji 'Schody do nieba', będzie można posłuchać szczecińskiej grupy Cafe Rico. Start o 22. » więcej 2014-09-21, godz. 21:21 Zakończył się XIX Powszechny Zjazd Historyków Polskich Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, prof. Jan Szymczak zamknął XIX Powszechny Zjazd Historyków Polskich, który od środy odbywał się w Szczecinie i innych miastach regionu. » więcej 2014-09-21, godz. 09:15 Nagrody Pro Arte przyznane. Kto rozsławiał kulturę regionu? Pisarka, fotografik, dyrygent i rzeźbiarz są laureatami nagrody Pro Arte. » więcej 2014-09-20, godz. 07:37 "Miasto 44" już w kinach. Film o powstaniu budzi kontrowersje Produkcję Jana Komasy można oglądać od piątku. Film pokazuje przebieg Powstania Warszawskiego z punktu widzenia dorastających Polaków - uczestników walk. » więcej
440441442443444445446