Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jarmark Cysterski na terenie byłego klasztoru. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Jarmark Cysterski na terenie byłego klasztoru. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Zwiedzanie miasta z przewodnikiem, turniej łuczniczy, regionalne smakołyki oraz pokazy walk średniowiecznych wojów - m.in. takie atrakcje czekały w sobotę na mieszkańców Cedyni. Odbyła się tam wojewódzka inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa.
Jej częścią był m.in. Jarmark Cysterski na terenie byłego klasztoru. Odwiedzający stoiska mogli kupić np. cedyńskie miody, sery oraz dżemy.

W piątek w Cedyni rozpoczęło się też Jubileuszowe Forum Szlaku Cysterskiego, a w sobotę ruszyły Europejskie Dni Dziedzictwa.

- Łączymy tutaj potencjały. Cedynia żyje historią. Pokazujemy naszą przeszłość dla wszystkich, którzy podążają szlakami kulturowymi, szlakami chociażby cystersów - tłumaczy Paweł Pawłowski, dyrektor Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu i dodaje, że chodzi o to, aby przybliżyć ludziom tradycję i historię regionu. - Na odwiedzających czeka prawdziwa gratka, bo dziś otwieramy XIX-wieczne piwnice na lód. Do zwiedzania będą dwie ogromne sale.

W programie Europejskich Dni Dziedzictwa, które potrwają cały wrzesień, są m.in.: wystawy, prezentacje i wykłady poświęcone historii naszego regionu, a także wycieczki z przewodnikami. Będzie można zwiedzić np. gmach Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie czy okręty ORP "Fala" i ORP "Władysławowo" w Kołobrzegu. Szczegółowy program EDD można znaleźć na stronie www.bdz.szczecin.pl.
Odwiedzający stoiska mogą kupić m.in. cedyńskie miody, sery oraz dżemy.
- Łączymy tutaj potencjały. Cedynia żyje historią. Pokazujemy naszą przeszłość dla wszystkich, którzy podążają szlakami kulturowymi, szlakami chociażby cystersów - tłumaczy Paweł Pawłowski, dyrektor Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Zobacz także

2017-11-03, godz. 07:31 Polskie kino na festiwalu w Chicago W Chicago w ten weekend rozpoczyna się 29. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce. Ta cykliczna impreza jest nie tylko największym pokazem polskiego filmu w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. » więcej 2017-11-02, godz. 18:04 Nie żyje Grażyna Harmacińska-Nyczka, nestorka szczecińskiego malarstwa Urodzona w Słupcy, studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu i w Sopocie. W 1953 osiedliła się w Szczecinie wraz z 'Grupą Sopocką', w skład której weszli młodzi artyści, wychowankowie sopockiej uczelni… » więcej 2017-11-01, godz. 12:55 Znana jest przyczyna śmierci Fryderyka Chopina Wrocławscy patolodzy przez trzy lata badali serce Fryderyka Chopina i właśnie opublikowali wyniki tych badań. Wiadomo już, co było bezpośrednią przyczyną śmierci kompozytora. » więcej 2017-10-31, godz. 00:15 Barbarzyńskie tsunami. Nowa wystawa w Muzeum Narodowym Ponad 500 eksponatów, m.in. zabytkowych monet, ozdób, glinianych naczyń czy elementów biżuterii można od poniedziałku oglądać na wystawie 'Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły' w Muzeum Narodowym… » więcej 2017-10-29, godz. 21:46 Zmarł aktor Władysław Kowalski Nie żyje Władysław Kowalski. Aktor, znany z takich filmów jak między innymi 'Podwójne życie Weroniki', 'Rozmowy przy wycinaniu lasu' czy 'Katyń', zmarł w niedzielę 29 października. Miał 81 lat. » więcej 2017-10-28, godz. 22:20 Rockowe klimaty w Radiu Szczecin. Moonlight w S1 [ZDJĘCIA] Zespół Moonlight wystąpił w studiu S1 Radia Szczecin. Sobotni koncert był prapremierą ich 11 krążka zatytułowanego 'Nate'. » więcej 2017-10-28, godz. 12:04 Porucznik Borewicz na urodzinach Muzeum Techniki i Komunikacji Zlot starych pojazdów, turniej detektywistyczny czy spotkanie z Bronisławem Cieślakiem, czyli odtwórcą roli porucznika Borewicza w serialu '07 zgłoś się'. » więcej 2017-10-28, godz. 08:59 Westiwal sztuki architektury wystartował w Szczecinie Hasłem tegorocznego, jedenastego Westivalu, jest słowo 'Reset'. To moment, w którym zaczynamy coś od nowa, korzystając z zastanych możliwości. » więcej 2017-10-27, godz. 14:43 Czeski Rubens w Żabowie Obraz z kościoła w Żabowie koło Pyrzyc to z pewnością dzieło czeskiego Rubensa, Petra Brandla - tak twierdzi Michał Dębowski z biura wojewódzkiego konserwatora zabytków w Szczecinie. Cztery lata temu podzielił się swoimi podejrzeniami… » więcej 2017-10-27, godz. 13:19 "Bloki" w Starej Rzeźni Dokument 'Bloki' do obejrzenia w piątek w Starej Rzeźni, w Szczecinie. Polska premiera filmu Konrada Królikowskiego i Marty Zabłockiej odbędzie się w ramach startującego właśnie Westivalu - Sztuka Architektury. » więcej
284285286287288289290