Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Szwajowa Niedziela" w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
"Szwajowa Niedziela" w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Wystawa zdjęć, wspólne oglądanie reportaży oraz koncert szantowy - tak wyglądała "Szwajowa Niedziela" poświęcona pamięci zmarłej pół roku temu szczecińskiej pisarki, dziennikarki i animatorki kultury Moniki Szwai.
Spotkanie odbyło się w Starej Rzeźni na szczecińskiej Łasztowni. Można tam było m.in. podziwiać fotografie wykonane przez pisarkę oraz posłuchać wspomnień jej przyjaciół, a wielu z nich to pierwowzory bohaterów jej powieści.

- Ludzie chcą spotykać się, by wspominać pisarkę - mówi Marek Szurawski, dziennikarz-marynista, szantymen i gospodarz "Szwajowej Niedzieli". - Był w niej optymizm życiowy, mimo rozmaitych zakrętów, humor, szukanie we wszystkim dobrych stron. Nawet obiecała swoim czytelnikom, że jej książki zawsze będą miały happy end. Chyba dlatego ludzie tak bardzo lubili jej powieści.

- To dzień wspomnień i wzruszeń, dzień związany z tak wspaniałą postacią jaką jest Monika Szwaja. Ponieważ jeżeli ktoś jest w naszych myślach i sercach tak wielu ludzi, to on po prostu jest, nawet jak żegluje gdzieś daleko nad nami - mówi współorganizatorka spotkania Laura Hołowacz ze Starej Rzeźni.

Podczas "Szwajowej Niedzieli" można było też zobaczyć telewizyjny dokument Moniki Szwai oraz reportaże o niej, w tym "Bohaterkę własnej książki" - dokument naszej redakcyjnej koleżanki Katarzyny Wolnik-Sayny. Spotkanie zakończył koncert zespołu szantowego "Ryczące Dwudziestki", jednej z ukochanych grup pisarki.

Monika Szwaja zmarła w listopadzie ubiegłego roku. Była autorką 15 książek, a także felietonistką oraz autorką tekstów piosenek. Jej wielką pasją było żeglarstwo. Przez lata pracowała w telewizji. Współpracowała też z Radiem Szczecin. Otrzymała tytuł Honorowego Ambasadora Szczecina.
- Ludzie chcą spotykać się, by wspominać pisarkę - mówi Marek Szurawski, dziennikarz-marynista, szantymen i gospodarz "Szwajowej Niedzieli".
- To dzień wspomnień i wzruszeń, dzień związany z tak wspaniałą postacią jaką jest Monika Szwaja - mówi współorganizatorka spotkania Laura Hołowacz ze Starej Rzeźni.

Zobacz także

2013-12-18, godz. 11:10 "Szczecińska pastorałka miała być liryczną balladą rockową" [WIDEO] Nastrojowe piosenki często bardziej zapadają w pamięć niż energetyczne utwory, a szczecińska pastorałka w założeniu miała być bardzo spokojna. Tak w środowym Studiu Bałtyk o swojej kompozycji mówili współtwórcy utworu "Siłą… » więcej 2013-12-17, godz. 17:56 Pierwsza taka książka na rynku. "Grudzień 1970 w Szczecinie" "Grudzień 1970 w Szczecinie" - to tytuł pierwszej monografii poświęconej szczecińskim protestom robotniczym. Książka autorstwa Michała Paziewskiego ukazała się 17 grudnia - w 43. rocznicę rewolty. » więcej 2013-12-15, godz. 14:58 Sukces rapera ze Szczecina. Jego płyta wśród najlepiej sprzedających się w kraju Krążek szczecińskiego rapera "Soboty" na liście najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. Najnowsze notowanie OLiS, obejmujące sprzedaż w pierwszym tygodniu grudnia, plasuje płytę Michała Sobolewskiego na 10. miejscu. » więcej 2013-12-14, godz. 13:47 Pierwsza w powojennym Szczecinie premiera "Lohengrina" już za nami Najpopularniejsza opera romantyczna Ryszarda Wagnera ciepło przyjęta w Szczecinie. W piątek wieczorem w hali Opery na Zamku odbyła się premiera "Lohengrina". To był pierwszy w powojennym Szczecinie pokaz tego dzieła. » więcej 2013-12-14, godz. 09:07 Kaczmarczyk i jego Trio zaserwują "Jazz pod choinkę" Jeden z najlepszych europejskich pianistów jazzowych - Paweł Kaczmarczyk wystąpi w sobotę w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Podczas koncertu "Jazz pod choinkę" towarzyszyć będzie mu zespół Audiofeeling Trio. » więcej 2013-12-13, godz. 16:53 Romantyczny wieczór w Operze na Zamku Najpopularniejsza opera romantyczna Ryszarda Wagnera po raz pierwszy w powojennym Szczecinie. W piątek w Operze na Zamku premiera "Lohengrina". » więcej 2013-12-13, godz. 16:05 Wystawa z pacyfikacji "Wujka" na Jasnych Błoniach [ZDJĘCIA] Tragedii górników kopalni "Wujek" w Katowicach poświęcona jest wystawa, otwarta w piątek na szczecińskich Jasnych Błoniach. » więcej 2013-12-12, godz. 14:05 Bubliczki w Radiu Szczecin [WYWIAD, WIDEO] Zespół Bubliczki, który gra muzykę będącą połączeniem tradycyjnych rytmów kaszubskich z cygańskimi, bałkańskimi i żydowskimi pojawił się w czwartkowej audycji "Moje miasto, moja muzyka". » więcej 2013-12-11, godz. 12:54 SztukaTak! w Trafostacji. Dzieci śpiewały z Turnauem [ZDJĘCIA, WIDEO] Uczniowie z Zespołu Szkół nr 9 na szczecińskim Stołczynie wystąpili wspólnie z Grzegorzem Turnauem. Wtorkowy koncert był efektem kilkumiesięcznych warsztatów artystycznych odbywających się pod hasłem SztukaTak! » więcej 2013-12-10, godz. 18:11 Młodzi artyści ze Stołczyna śpiewają z Turnauem [ZDJĘCIA, WIDEO] Grzegorz Turnau śpiewa z młodymi artystami ze Stołczyna w Trafostacji Sztuki Szczecin. Wtorkowy koncert to efekt rocznej pracy osób skupionych wokół projektu SZTUKaTAK! » więcej
481482483484485486487