Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Młodzież dziękuje Dorocie Dorota Kaweckiej, kanclerz Fundacji Neptuna "Sięgajcie Gwiazd" za pomoc w realizacji "Projektu Lotaryngia". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Młodzież dziękuje Dorocie Dorota Kaweckiej, kanclerz Fundacji Neptuna "Sięgajcie Gwiazd" za pomoc w realizacji "Projektu Lotaryngia". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
16 uczniów szczecińskiego Liceum Plastycznego, pod okiem światowej sławy malarza, Wojciecha Siudmaka, dekorowało wnętrze kapliczki we francuskiej miejscowości Porcelette.
Na ścianach i na suficie dawnej świątyni znalazły się reprodukcje obrazów mistrza realizmu fantastycznego, od 40 lat mieszkającego w Paryżu. Młodzież pracowała tam przez ponad tydzień, dziś pochwaliła się efektami.

Organizatorem i fundatorem "Projektu Lotaryngia" jest Fundacja Neptuna Sięgajcie Gwiazd.

- Wszystko zaczęło się dwa lata temu wspomina dyrektor Liceum Plastycznego Artur Sawczuk. - Wojciech Siudmak, który gościł wtedy u nas w ramach projektu "Sięgajcie Gwiazd", zaproponował realizację odnowienia kapliczki w Porcelette.

- Wojciech Siudmak osobiście tylko wnosił niewielkie poprawki - mówi Dorota Kawecka, kanclerz Fundacji Neptuna "Sięgajcie Gwiazd" - Samej pracy fizycznej pana Wojtka było niewiele, natomiast celem było malowanie młodzieży pod kierunkiem i z uwagami mistrza, który był bardzo zadowolony z ich pracy.

Podobnie jak młodzież z "plastyka". Wśród nich Cecylia Świetlik. - Na pewno dużo dał ten wyjazd. na początku miałam jechać zrobić fotorelację, ale skończyło się na tym, że głównie malowałam - wspomina.

Oficjalne poświęcenie kaplicy w październiku.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2019-06-07, godz. 09:24 "Zaczęliśmy śpiewać po długiej podróży, bo to było ponad 10 godzin" Przygotowania do występu były bardzo wymagające, ale ciężka praca się opłaciła. Tak mówiła na naszej antenie w "Rozmowie pod krawatem" - kierowniczka artystyczna i dyrygentka chóru szczecińskiej Akademii Morskiej, Sylwia Fabia… » więcej 2019-06-06, godz. 20:30 Historia Polonii harbińskiej w Książnicy Pomorskiej W czwartek w Książnicy Pomorskiej otwarto wystawę "Z Harbina do Szczecina. 70. rocznica repatriacji Polonii harbińskiej". » więcej 2019-06-06, godz. 19:16 Wyjątkowi aktorzy wezmą udział w Enrich Festival [ZDJĘCIA] Walizki spakowane, a późnym wieczorem lot do Anglii. Działający przy Gryfińskim Domu Kultury Teatr Bomba Bomba weźmie udział w Enrich Festival w Watford pod Londynem. » więcej 2019-06-06, godz. 17:57 Zwiedzający muzeum wybierają dzban roku [ZDJĘCIA] Dzbany, dzbanki i dzbanuszki są bohaterami wystawy „Dzban roku”, którą w czwartek otwiera Muzeum Historii Szczecina. » więcej 2019-06-06, godz. 07:20 "Moniuszko mało znany, a ważny" [ZDJĘCIA] Mieszkańcy Dąbia wzięli udział w "Lekcji muzyki" poświęconej w całości Stanisławowi Moniuszce z okazji Roku Kompozytora w Polsce. Życie i twórczość Moniuszki stały się inspiracją dla wielu twórców. » więcej 2019-06-05, godz. 23:50 Zespół 3 Promile wystąpił na naszej scenie. [WIDEO, ZDJĘCIA] Koncert odbył się w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2019-06-05, godz. 08:16 Słowianalia w Szczecinie. „Ukraina, jej język i tożsamość" [ZDJĘCIA] Od poniedziałku w Szczecinie trwają Słowianalia. To przygotowany przez Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Szczecińskiego oraz działające przy nim koło naukowe cykl spotkań, przedstawień, koncertów i prezentacji filmo… » więcej 2019-06-04, godz. 22:07 "To produkcja w sporym stopniu szczecińska". Nagroda w Krakowie Izabela Plucińska nagrodzona w Krakowie za najnowszy film „Portret Suzanne”. » więcej 2019-06-04, godz. 20:22 3 Promile muzyki. Dużo to czy mało? [WIDEO, ZDJĘCIA] Przekonamy się w najbliższą środę. » więcej 2019-06-03, godz. 15:11 Szczecin lat 80. na wystawie amatorskich fotografii "Szczecińska opozycja antykomunistyczna lat 80." - to tytuł wystawy, jaką od poniedziałku będzie można oglądać w Książnicy Pomorskiej. Prezentowane zdjęcia są autorstwa dwóch fotografów amatorów - Jarosława Kaczorowskiego i… » więcej
198199200201202203204