Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Fot. polin.pl
Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Fot. polin.pl
Dwie duże wystawy czasowe, akcja „ Żonkile” i wręczenie Nagrody Polin - to wydarzenia zaplanowane w 2017 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Pierwszą z wystaw „Stulecie żydowskiej piosenki na winylu i szelaku” będzie można zwiedzać od 2 lutego.
Jolanta Gumula, wicedyrektor instytucji uważa, że będzie to lekka i wesoła wystawa, opowiadająca o żydowskiej piosence sto lat temu i teraz. Będzie można zobaczyć, jak współcześni artyści inspirują się żydowska muzyką i jak ją przetwarzają. Atrakcjami będą: szafa grająca, płyty winylowe, okładki oraz stanowiska do słuchania muzyki.

Wernisaż drugiej wystawy „Krew łączy czy dzieli” odbędzie się w maju. Gumula zwraca uwagę na to, że na razie jest to tytuł roboczy. Krew będzie tematem ekspozycji. - Temat bardzo ważny dla każdego człowieka, dla kultury żydowskiej i chrześcijańskiej - mówi Jolanta Gumula. - Idziemy od Starego Testamentu aż do współczesności przerabiamy ten temat epokami, ilustrując dziełami sztuki, które wypożyczamy nie tylko z Europy, ale i ze Stanów Zjednoczonych.

Tradycyjnie 19 kwietnia w 74. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim odbędzie się akcja „Żonkile”. A jesienią kolejne święto „Made in Polin”, czyli wydarzenia kulturalne związane z rocznicą otwarcia wystawy stałej. Z tej okazji instytucja będzie jak co roku wręczała swoje nagrody.

Zobacz także

2015-10-05, godz. 07:23 Najlepsza książka roku ma ponad tysiąc stron Olga Tokarczuk tegoroczną laureatką Literackiej Nagrody Nike. Wyróżnienie otrzymała za książkę 'Księgi Jakubowe'. » więcej 2015-10-04, godz. 09:21 Jubileusz Cameraty Novej W sobotę w kościele pod wezwaniem Jana Ewangelisty w Szczecinie Zespół Wokalistów i Instrumentalistów 'Camerata Nova' świętował swoje trzydziestolecie. » więcej 2015-10-03, godz. 20:14 Profesor Bralczyk zauroczył słuchaczy Festiwalu Czytania Jego interpretacja 'Kronik' Jana Długosza i 'Krzyżaków' Henryka Sienkiewicza zainteresowałaby najbardziej opornych na historyczne opowieści. » więcej 2015-10-03, godz. 12:56 Zmarł "ojciec chrzestny" polskiego rocka Był uważany za 'ojca chrzestnego' polskiego rocka. W wieku 94 lat w sobotę nad ranem w Gdyni zmarł Franciszek Walicki - podaje Polska Agencja Prasowa. » więcej 2015-10-02, godz. 08:27 "Festiwal czytania" z gwiazdami Już po raz trzeci w Szczecinie rozpoczyna się wyjątkowe spotkanie z literaturą. W piątek startuje 'Festiwal czytania'. » więcej 2015-10-01, godz. 13:53 Gwiazdy na święto powrotu Opery na Zamek Francuska śpiewaczka, światowej sławy sopranistka Patricia Petibon, polska mezzosopranistka Małgorzata Walewska oraz aktor Marak Kondrat będą gośćmi uroczystego powrotu szczecińskiej Opery na Zamek Książąt Pomorskich. » więcej 2015-10-01, godz. 08:27 Aktorka i reżyser "Nocy Walpurgi" na szczecińskiej premierze filmu Aktorka Małgorzata Zajączkowska i reżyser Marcin Bortkiewicz wzięli udział w szczecińskiej premierze filmu 'Noc Walpurgi'. Produkcja dostała nagrody na festiwalach w Gdyni i Koszalinie. » więcej 2015-09-30, godz. 23:44 Zespół Dice zagrał w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] W pierwszej powakacyjnej odsłonie cyklu [3x1], gościliśmy hard rockową grupę Dice ze Stargardu. Koncertu zespołu można było posłuchać w środowej audycji 'Schody do nieba'. » więcej 2015-09-29, godz. 13:13 Porcja hard rocka w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] W pierwszej powakacyjnej odsłonie cyklu [3x1], gościć będziemy grupę Dice ze Stargardu. Koncertu zespołu będzie można posłuchać w środowej audycji 'Schody do nieba' w Radiu Szczecin. Start po godzinie 23. » więcej 2015-09-28, godz. 17:00 Z Pałacu Prezydenckiego zniknęło dzieło sztuki Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy składa zawiadomienie do prokuratury. Z Pałacu Prezydenckiego zniknął obraz 'Gęsiarka' malarza Romana Kochanowskiego. » więcej
395396397398399400401