Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Rzecznik Kontrapunktu Daniel Źródlewski. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Rzecznik Kontrapunktu Daniel Źródlewski. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt rozpocznie się 21 kwietnia. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt rozpocznie się 21 kwietnia. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
52. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt za miesiąc rozpocznie się w Szczecinie. To jeden z najstarszych, trwających nieprzerwanie, festiwali teatralnych w Polsce.
Na ostatni tydzień kwietnia ekipa Kontrapunktu, pod nowym kierownictwem Marka Sztarka, przygotowała kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych. Przedstawienia będą prezentowane w kilku nurtach: konkursowym, głównym - nazwanym "Archipelagiem teatru" - oraz offowym - "OFF Kontrapunkt". Będzie też "Mały Kontrapunkt", czyli teatr dla najmłodszych i wyjazd do Berlina. W programie są również imprezy towarzyszące, m.in. wystawy i pokazy filmów.

W tym roku Kontrapunkt ma swoje hasło przewodnie. To pytanie "Kto ty jesteś?". Wymyślił je Maciej Litkowski, członek Rady Artystycznej festiwalu. - To dobrze, jeśli festiwal spaja jedno hasło. Możemy sobie wspominać, pisać o tym festiwalu czy też oglądać spektakle konfrontując je z tym hasłem - wyjaśnia. - To jest również pewnego rodzaju informacja także dla widowni: czym chcielibyśmy się podzielić, co spaja te wszystkie spektakle, prócz tego, że są to oczywiście znakomite propozycje z całej Polski.

Tych najlepszych przedstawień, które zawalczą o nagrodę publiczności, będzie osiem. Kilka też będzie poza konkursem. Wśród nich "Kuroń. Pasja według św. Jacka" z Teatru Powszechnego z Warszawy na finał festiwalu.

- Ale całość rozpocznie plener Teatru Biura Podróży z Poznania - mówi rzecznik Kontrapunktu Daniel Źródlewski. - "Silence. Cisza w Troi". To spektakl, który powstał na zamówienie jednego z brytyjskich festiwali.

Ponadto organizatorzy tegorocznego Kontrapunktu postanowili zrezygnować z karnetów. Nie będzie można kupić jednego zbiorowego biletu na wszystkie wydarzenia festiwalu. Pozwoli to widzom na większy dostęp do propozycji przeglądu. Wyliczono, że cały festiwal to łącznie 4,5 tysiąca miejsc dla widzów stałych i przypadkowych festiwalu.

Jak tłumaczy Marek Sztark, dyrektor Kontrapunktu, festiwal cieszy się wielkim powodzeniem i organizatorzy nie chcą, by jakieś miejsce zmarnowało się. - Jest to otwarcie się festiwalu na dodatkową publiczność. Chcemy więc dać szansę, żeby inni również mogli wziąć w tym udział - wyjaśnia.

Sztark dodaje, że organizatorzy pamiętają o stałych widzach Kontrapunktu. Dla wszystkich z tzw. listy festiwalu mają propozycję. - Wszyscy ci, którzy już w ubiegłym roku deklarowali w Pleciudze, po zakończeniu poprzedniej edycji festiwalu, że chcą kupić karnet i zapisali się na liście, będą mogli kupić karnety już od wtorku - mówi dyrektor.

Taka możliwość będzie do piątku do godz. 18 w Centrum Informacji Kulturalnej w Zamku
Książąt Pomorskich w Szczecinie. Pozostali będą mogli kupować bilety od 27 marca. Kontrapunkt rozpocznie się 21 kwietnia.
Relacja Małgorzaty Frymus.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2015-06-26, godz. 07:01 Jazz na zapomnianym podwórku Po raz czwarty fundacja "Akademia Sztuki" odkrywa szczecińskie zapomniane podwórka... muzyką. W programie imprezy koncert Jony Ardyn i Szymona Orłowskiego. » więcej 2015-06-25, godz. 21:23 Z Międzyzdrojów prosto do studia S-1 Radia Szczecin Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach na finiszu. W tym roku prezentowało się na nim kilkanaście zespołów z całego świata - m.in. Szwecji, Niemiec i Polski. » więcej 2015-06-25, godz. 20:40 "Moje-twoje urodzino-imieniny" Chór Akademii Morskiej, aktorzy szczecińskich teatrów, malarze, rzeźbiarze i przyjaciele. Wszyscy przyszli na "moje-twoje urodzino-imieniny" na podwórko przy Galerii pod Sukniami w Szczecinie. Urodzinową zabawę uświetnił wielki drewniany… » więcej 2015-06-25, godz. 06:56 Przeżyli piekło na ziemi. Mają swoją wystawę w Szczecinie [ZDJĘCIA] Osiemnaście portretów - osiemnaście historii o gehennie wywózek do sowieckich łagrów: w środę wieczorem ponad 200 osób wzięło udział w wernisażu wystawy fotografii "Dzieci Syberii". » więcej 2015-06-23, godz. 17:27 Szczecińska Filharmonia z szansą na kolejną nagrodę Gmach Szczecińskiej Filharmonii ma szansę stać się jednym z siedmiu cudów Polski w plebiscycie National Geographic. » więcej 2015-06-22, godz. 17:11 Niezwykła opowieść o trudnych relacjach z ojcami [ZDJĘCIA, WIDEO] Przedpremierowy pokaz filmu "Father0" zrealizowanego z podopiecznymi Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży odbył się w poniedziałek w szczecińskim kinie Pionier 1907. » więcej 2015-06-21, godz. 18:20 Święto Muzyki na koniec sezonu w Filharmonii Blisko 500 szczecinian wzięło udział w "Święcie Muzyki" w Filharmonii Szczecińskiej. Wcześniej wokół Filharmonii, w Alei Kwiatowej i na pl. Solidarności zaśpiewały zaproszone chóry i zespoły. Pod batutą Iwony Wiśniewskiej -… » więcej 2015-06-21, godz. 00:56 "Angole" zdobyły Gryfię Ewa Winnicka najlepszą autorką - została laureatką nagrody "Gryfia" za zbiór reportaży "Angole". W sobotę w nocy w Starej Rzeźni w Szczecinie zakończyła się gala organizowana przez redakcję Kuriera Szczecińskiego. » więcej 2015-06-20, godz. 09:35 Organiści i chórzyści Kamieniu Pomorskim. Ruszył międzynarodowy festiwal W Kamieniu Pomorskim wystartował jeden z najstarszych festiwali muzycznych w Polsce. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej odbywa się po raz 51. W jego ramach do końca sierpnia, co piątek, w kamieńskiej katedrze będą… » więcej 2015-06-19, godz. 20:59 Szczecinianie zobaczyli poruszającą historię Niezwykłą historię o wywózce macedońskich i greckich dzieci do Polski mogli obejrzeć w piątek szczecinianie. » więcej
413414415416417418419